ღია წერილი რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სათათბიროს თავმჯდომარეს და დეპუტატებს
ღია წერილით მივმართავთ ბ-ნ სერგეი ნარიშკინს, რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს თავჯდომარეს და სათათბიროს დეპუტატებს - რუსეთის ფედერაციის საკანონმდებლო აქტებში ცვლილებების შეტანის შესახებ, რომლებიც ეხება არაკომერციული ორგანიზაციების საქმიანობების რეგულაციას, რომლებიც თითქოსდა ასრულებენ უცხოური აგენტების ფუნქციებს.
ჩვენ, ქვემორე ხელმომწერნი, მოგიწოდებთ თქვენ და თქვენს კოლეგებს სახელმწიფო სათათბიროში, შეაჩეროთ ზემოთ ხსენებული საკანონმდებლო ცვლილების პროექტის განხილვა არაკომერციული ორგანიზაციების (არასამთავრობო ორგანიზაციების) შესახებ, რომელიც ჩანიშნულია 13 ივლისს.
წარმოდგენილი ცვლილებებით პოლიტიკურ საქმიანობებში ჩართული ნებისმიერი არასამთავრობო ორგანიზაცია, რომელიც თანხებს იღებს საზღვარგარეთიდან, შესაძლოა, დახასიათდეს როგორც „უცხოელი აგენტი“ და მათ მოეთხოვებათ ცალკე დარეგისტრირდნენ იუსტიციის სამინისტროში. ასეთი არასამათვრობო ორგანიზაცია ვალდებული იქნება, იმოქმედოს მკაცრი აუდიტის და ანგარიშის წარმოდგენის მოთხოვნის შესაბამისად, ან დაეკისრება მკაცრი ფინანსური სასჯელები, ექვსთვიანი აკრძალვები და ასევე - თანამშრომლების დაპატიმრებაც. არსებობს უკანონო და შერჩევითი შეზღუდვების დაკისრების სერიოზული საფრთხე მთლიანად რუსული სამოქალაქო საზოგადოების საქმიანობებზე.
კანონპროექტის წარდგენიდან ორ კვირაზე ნაკლებ დროში, 29 ივნისს, პარასკევს, თქვენ კანონპროექტის განხილვა შეიტანეთ სათათბიროს რეგლამენტში, მეორე განხილვით მოსასმენად, ისე, რომ არ გამართულა კონსულტაციები იმ დაინტერესებულ მხარეებთან, რომლებიც შეიძლება გახდნენ აღნიშნული ცვლილებების ობიექტები. თუ მიიღებთ აღნიშნულ ცვლილებებს, რუსეთის ფედერაცია ცალსახად დაარღვევს მის ვალდებულებებს საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა სამართლის წინაშე, განსაკუთრებით შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლების უფლებებს. სახელმწიფო სათათბირომ უნდა გამართოს უფრო ხანგრძლივი დისკუსია და შეფასება როგორც მისი წევრებისთვის, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისა და სამთავრობო უწყებებისთვის.
ცვლილებათა პაკეტთან დაკავშირებით ჩვენს მთავარ შეშფოთებას იწვევს შემდეგი:
• „უცხოელი აგენტის“ ცნება ცალსახად უკავშირდება მის დაფინანსების წყაროს და არ აღიარებს და ითვალისწინებს ორგანიზაციის ავტონომიურობას და მის საქმიანობებს;
• პოლიტიკური აქტივობების ფართომასშტაბიანი დეფინიცია ცვლილებათა პაკეტში საშუალებას იძლევა მოხდეს აღნიშნული კანონის უკანონოდ და შერჩევით გამოყენება;
• მკაცრი კონტროლი მყარდება „უცხოელ აგენტად“ შერაცხული არაკომერციული ორგანიზაციის ნებისმიერ საქმიანობაზე, დამატებითი აუდიტისა და ანგარიშების მომზადების მოთხოვნებით. თუ რომელიმე ორგანიზაცია არ შეასრულებს აღნიშნულ მოთხოვნებს, მისი მენეჯერი დაჯარიმდება 300 000 რუბლით (7 300 ევრო) ან 2 წლამდე პატიმრობით.
როგორც რუსული არაკომერციული ორგანიზაციების პატრნიორები, ჩვენ ვგმობთ წარმოდგენილ ცვლილებებს, რომელიც „უცხოელი აგენტის“ დისკრიმინაციულ დამღას დაასვავს იმ ორგანიზაციებს, რომლებიც დაფინანსებას იღებენ უცხოეთიდან. მათი საქმიანობის მიზანია, მოხდეს ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიის სფეროში საერთაშორისო სტანდარტების ხელშეწყობა, რაზეც აღნიშნული ტერმინის უარყოფითი კონოტაცია განსაკუთრებულ ზეგავლენას მოახდენს. მოგიწოდებთ, დღესვე უარი განაცხადოთ წარმოდგენილი ცვლილებების კანონში შეტანაზე.

Open Letter to Chair and Deputies of the State Duma of the Russian Federation
Re: Introducing Amendments to Legislative Acts of the Russian Federation in Part Regulating Activities of Non-commercial Organizations, which Carry Functions of Foreign Agents
We, the undersignedorganisations, call on you and your colleagues in the State Duma to suspend the second reading of the bill on the above draft legislation on non-commercial organisations (NGOs), which is scheduled for 13 July.
The proposed amendments would characterise any NGO involved in ‘political activities’ that receives funds from abroad as a ‘foreign agent’, and they would be required to register separately with the Ministry of Justice. Such NGO’s would have to comply with stringent audit and reporting requirements or face severe financial penalties, six-month bansand even custodial sentences for their employees. There is significant potential for arbitrary and selective restrictions to be placed on the activities of Russian civil society at large.
Within less than a fortnight after being proposed,on Friday 29th June, this bill has been put on your agenda, for second reading, without consultation amongst those stakeholders that will be most affected. If adopted the Russian Federation would be in clear breach of its legal international human rights obligations, specifically the rights to freedom of association and freedom of expression. The State Duma should allow for a longer period of discussion and reflection, both for its members as well as of civil society and government agencies alike.
Our main concerns with regards to the draft legislation are the following:
• The concept of ‘foreign agent’ solely being linked to its source of funding, without merit or acknowledgement of the nature of the organization’s autonomy or its activities.
•  The overbroad definition of political activities as included in the amendments, allowing for arbitrary and selective use of the proposed legislation.
• The strict control as proposed over any activities by non-commercial organizations considered ‘foreign agents’, with additional audit and reporting requirements. If an organisation fails to comply its executive manager can be subject to a 300.000 RUR (EUR 7.300) fine or up to two years in prison.
As partners of Russian non-commercial organizations we condemn the proposed changes, which would indiscriminately brand those organizations that receive foreign funding as ‘foreign agents’. Their work in promoting international standards for example in the area of human rights and democracy would be particularly affected by the negative connotation of this term and we urge you to reject the changes proposed today.