„მაესტროს“ სატელიტური ანტენების დაყადაღების წინააღმდეგ საპროტესტო აქცია გაიმართა
25 ივლისს პარლამენტის წინ, ჟურნალისტებისა და მედიასაშუალებების ორგანიზებით, საპროტესტო აქცია გაიმართა, რომლის მონაწილეებიც ტელეკომპანია „მაესტროსთვის“ ათასობით დაყადაღებული სატელიტური ანტენის დაბრუნებას ითხოვდნენ.
აქციაზე რამდენიმე მონაწილეს ერთჯერადი თეფშები ეკავა ხელში „მაესტროს“ ლოგოთი, სხვებს კი ბანერები სატელიტური თეფშების გამოსახულებით, რომლებზეც იყო წარწერა - „იძებნება“.
დაახლოებით 10 000 სატელიტური ანტენა, რომელთა დამონტაჟებასაც „მაესტრო“ აუდიტორიის გაფართოების მიზნით, რაიონებში აპირებდა, თვის დასაწყისში მას შემდეგ დააყადაღეს, რაც პროკურატურამ განაცხადა, რომ მას „საკმარისი მტკიცებულება“ გააჩნდა იმისათვის, რომ დაემტკიცებინა - „მაესტროს“ ბიძინა ივანიშვილთან ასოცირებულ კომპანიებთან „თვალთმაქცური გარიგება“ ჰქონდა ამომრჩეველთა შესაძლო მოსყიდვის მიზნით.
მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ „მაესტრო“ ივანიშვილთან ასოცირებული კომპანიების სახელით მოქმედებდა, რომელსაც შემოტანილი სატელიტური ანტენები „ამომრჩეველთა მოსყიდვის“ მიზნით უნდა დაერიგებინა. „მაესტროს“ მიერ შემოტანილი ახალი ანტენების პარტია ხელისუფლებამ 22 ივლისს ისევ დააყადაღა. „მაესტრომ“ კატეგორიულად უარყო რაიმე კავშირი ივანიშვილთან და მის კომპანიებთან.
მედია ორგანიზაციების ჯგუფმა კამპანია დაიწყო, რომლის ფარგლებშიც ისინი მოუწოდებენ ხელისუფლებას დააბრუნოს დაყადაღებული ანტენები. ისინი გმობენ ქონების ჩამორთმევას, როგორც ხელისუფლების მცდელობას შეაფერხოს საზოგადოების მიერ ინფორმაციის განსხვავებული წყაროს ხელმისაწვდომობა.

A protest rally, organized by journalists and some media outlets, was held outside the Parliament building in Tbilisi on July 25 to demand from the authorities to release impounded thousands of satellite dish antennas back to Maestro TV.
During the rally some protesters were holding plastic plates with Maestro TV logo and others banners depicting satellite dishes and reading “wanted”.
About 10,000 satellite dishes, imported by Maestro TV for handing out in provinces as part of its campaign to broaden scope of its viewers, were impounded earlier this month after the chief prosecutor’s office said it had “sufficient evidence” to prove that Maestro TV was in “sham deal” with companies affiliated to Georgian Dream opposition coalition leader Bidzina Ivanishvili. The chief prosecutor’s office claimed that Maestro TV was acting on behalf of Ivanishvili-affiliated companies with a purpose to hand out satellite dishes as part of “vote-buying”. New shipments of satellite dishes, imported by Maestro TV, were again seized by the authorities on July 22. Maestro TV has strongly denied links with Ivanishvili or with his companies.
A group of media organizations have launched a campaign, calling on the authorities to return impounded satellite antennas, condemning seizure of the property as the authorities’ attempt to hinder public’s access to diverse source of information.