ბოშათა ხმა წინასაარჩევნო მარათონში
მისამართი ასეთია: ავანგარდი - ბოშათა დასახლება. მიუხედავად იმისა, რომ დასახლება ქუთაისში სულხან-საბა ორბელიანის ქუჩაზეა, იქ მოხვედრისას თვალში გეცემათ უნომრო სახლები, რაც კონკრეტული პიროვნების მოძებნას ართულებს.
ეს უცნაური დასახლება შერეულია. აქ სხვადასხვა ეთნიკური წარმომავლობის ოჯახები ცხოვრობენ, მათ შორის - ქართველებიც. თუმცა, ამ ადგილს ქუთაისში ყველა „ციგნების“  უბანს ეძახის. „უბანი“ ყოფილ ნაგავსაყრელზეა გაშენებული.
„მე პირადად, თავშესაფარი არსად მქონდა. აქ თავისუფალი მიწა იყო, მოვედი და დავსახლდი“, - ამბობს ბოშათა დასახლების ქართველი მაცხოვრებელი ციალა ჩხარტიშვილი. იგი ყოფილ ნაგავსაყრელზე 1959 წელს დასახლდა. მას იქ ბოშები უკვე დახვდნენ და მას შემდეგ ქალბატონი ციალა ერთადერთი ადამიანია ქუთაისში, რომელიც ბოშათა უფლებების დაცვისა და მათი საზოგადოებაში ინტეგრაციისთვის იბრძვის. უფრო მეტიც, იგი ბოშურ ენას ზედმიწევნით კარგად ფლობს და შესაბამისად, ერთადერთი მედიატორია ბოშებსა და ხელისუფლებას შორის.
ძნელი დასადგენია კონკრეტული თარიღი, თუ როდის მოხვდნენ ბოშები ქუთაისში. ამის შესახებ არ არსებობს რაიმე ჩანაწერი. ადგილობრივი ეთნოგრაფების თქმით, ბოშების ეთნიკური აღწერა არასოდეს მომხდარა. არც უშუალოდ ბოშებს შეუძლიათ კონკრეტულ თარიღებზე საუბარი. ამის საშუალებას მათ განათლების დაბალი დონე არ აძლევთ.
„დავიბადე მაშინ, როდესაც მდინარე ადიდდა“ - დაახლოებით ასე იწყება, განსაკუთრებით უფროსი თაობის ბოშების ავტობიოგრაფიები. ბუნებრივია, მსგავსი „გამოთვლა“ კანონის ენაზე არაფრისთქმელია. მთავარი პრობლემაც, მათი რეგისტრაციისას, დაბადების კონკრეტული თარიღის არცოდნაა. მით უმეტეს, წინათ მშობიარობითაც ოჯახებში მშობიარობდნენ. ახლა ეს პრობლემა, მეტნაკლებად, მოგვარებულია და ბოშა ქალები სამშობიარო სახლებს მიმართავენ. თუმცა, გარკვეული პრობლემა იქაც იჩენს თავს - ბოშა ცოლ-ქმარი ოფიციალურ ქორწინებაში არ არიან, რაც დამატებით თავსატეხს წარმოშობს ახალშობილის რეგისტრაციისას.
„ისედაც ხდება, რომ ზოგჯერ ნათესავების საბუთებით გამოყავთ ბავშვები სამშობიარო სახლებიდან“, - ამბობს ციალა ჩხარტიშვილი.
ავანგარდელი ბოშებისთვის ხელმიუწვდომელია განათლებაც. თუმცა, სკოლების ადმინისტრაციის მხრიდან მათ წინააღმდეგობა არ ექმნებათ. აქ ისევ და ისევ საბუთების არქონაა მთავარი ბარიერი, და კიდევ - საზოგადოების განწყობა. როგორც ქალბატონი ციალა ამბობს, „ჯერ კიდევ მყარია საზოგადოებაში სტერეოტიპები. ხალხი ერიდება იმ სკოლაში შეიყვანოს შვილი სასწავლებლად, სადაც ბოშები სწავლობენ“.
თავად ბოშები განათლებაზე ხელმიუწვდომლობის მთავარ მიზეზად ეკონომიურ სიდუხჭირეს ასახელებენ. „სკოლაში როგორ უნდა იარონ, როცა საკვებითა და ჩასაცმელითაც ვერ ვუზრუნველყოფთ ბავშვებს. უცოდინარი ვის რაში ჭირდება?!“ - ამბობს მამაჩი იბრაგიმოვიჩი და თავის დედიშობილა შვილიშვილზე მიგვითითებს.
მამაჩი ქართულად კარგად საუბრობს. როგორც თავად ამბობს, მამა ქართველი, გვარად მახარაძე ჰყოლია, მაგრამ, რადგანაც დედის დედამ გაზარდა, გვარსაც ბებიისას ატარებს. არა მარტო გვარს, ის ნამდვილი ბოშაა - მრავალრიცხოვანი ბოშური ოჯახით. ხუთი შვილი და თხუთმეტი შვილიშვილი მამაჩის მონაგარია. მიწაზე დადგმული მათი სახლი ოთხ პატარა ოთახს მოიცავს. სახლში მხოლოდ ორი საწოლი დგას, ერთიც - ეზოში. არც ერთ საწოლს არა აქვს ლეიბი, აქა-იქ დახეული საბნების გროვას თუ მოკრავ თვალს. როგორც მამაჩის ცოლი ამბობს, საღამოობით იატაკზე აფენენ საბნებს და ისე წვებიან დასაძინებლად. იბრაგიმოვიჩების ოჯახის, ისევე როგორც მათი მეზობელი ბოშების ძირითადი შემოსავლის წყარო ჯართის ჩაბარებაა. არიან ისეთებიც, რომლებიც ბაზრობაზე ვაჭრობით ირჩენენ თავს.
მამაკაც ბოშებს ჯარშიც არ იწვევენ. ციალა ჩხარტიშვილი იხსენებს ერთადერთ შემთხვევას საბჭოთა პერიოდიდან, როდესაც ბოშა მოტყუებით გაუშვა ჯარში: „იყო ერთი ბოშა, რომელმაც კითხვაც არ იცოდა. მე ვუთხარი, ჯარში თუ წავიდოდა, ავტომატს აჩუქებდნენ. ეს მოტივი საკმარისი გახდა იმისათვის, რომ ბოშა დამეთანხმებინა. მაშინ ყველას პირზე ეკერა, რომ ბოშა ჯარში წავიდა და ქალაქმაც სახელი გაითქვა ამით. მეც მიხაროდა, რომ ეს მოვახერხე“.
პირადობის მოწმობების აღებაში ბოშებს არასამთავრობო სექტორი, კერძოდ, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ოფისი დაეხმარა. ახალგაზრდა იურისტების ძალისხმევით, ათმა პატარა ბოშამ უკვე აიღო პირადობის მოწმობა, რაც იმის გარანტიაა, რომ ისინი სკოლაში სიარულს შეძლებენ.
„ეს უბანი, მეტნაკლებად ინტეგრირებულია. ქუთაისში ეთნიკური უმცირესობებით დაკომპლექტებული კიდევ ორი დასახლებაა, სადაც მდგომარეობა უკიდურესად მძიმეა. პრაქტიკულად, მათ არა აქვთ თავშესაფარი. ნაწილი ამორტიზირებულ კორპუსებში, ნაწილი კი კარვებში ცხოვრობს“, - ამბობს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი ნინო თვალთვაძე. იურისტების რეკომენდაცია ხელისუფლების მიმართ ძირითადად, შემდეგ საკითხებს მოიცავს: დასახლებამდე მისასვლელი გზის მოწესრიგება, წყალ-კანალიზაციის სისტემის გამართვა, ელექტროენერგიით უზრუნველყოფა და საყოფაცხოვრებო ნარჩენების მართვა-უტილიზაცია. ორგანიზაციამ ასევე მოითხოვა, რომ 2012 წლის ადგილობრივ ბიუჯეტში გაეთვალისწინებინათ ეს საკითხები, რაც არ შესრულდა.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ქუთაისის ოფისის ხელმძღვანელი, ნოდარ ჯიქია საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობის საკითხთან დაკავშირებით ამბობს:  „სახელმწიფომ, მთავარია, მიიღოს სამოქმედო გეგმა და კონცეფცია. უნდა შესრულდეს 1999 წელს საქართველოს პარლამენტის მიერ აღებული ევროპის საბჭოში გაწევრიანების ვალდებულებები, რისთვისაც საჭიროა ეროვნული უმცირესობების შესახებ ქარტიის ხელმოწერა და რატიფიცირება, რაც საგრძნობლად შეცვლის ამ ადამიანების ყოფას“.
მოახლოებულ საპარტლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით, საინტერესოა ბოშების პოლიტიკური ჩართულობაც. როგორც თავად ბოშები ამბობენ, ისინი პოლიტიკით მაინცდამაინც არ ინტერესდებიან. მათი ერთადერთი გზავნილი ხელისუფლებისადმი არის დასაქმება და სოციალური დახმარება. თუმცა, საქართველოში მცხოვრები აპოლიტიკური ბოშების ხმა, მაინც მნიშვნელოვანია ნებისმიერი საარჩევნო პროცესისათვის. ამდენად, ისიც მნიშვნელოვანია, რამდენ არარეგისტრირებულ ბოშას მოუგვარებს ადგილობრივი ხელისუფლება ამ პრობლემას და ამ გზით რჩეული პოლიტიკური პარტიისა თუ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატისთვის ხმის მიცემის საშუალებასაც მისცემს.
„მათ არჩევნებში მონაწილეობის არანაირი პრობლემა არა აქვთ. სამივე დასახლებიდან  მონაწილეობენ ისინი, ვინც რეგისტრირებულია და პირადობის მოწმობები აქვთ“, - ამბობს ქუთაისის საკრებულოს წევრი, მერაბ მეშველიანი. ციალა ჩხარტიშვილიც ადასტურებს ავანგარდის ბოშათა დასახლების საარჩევნო აქტივობას და ამბობს, რომ იგი თავად უკეთებს ორგანიზებას ამ პროცესს. ბევრმა მათგანმა კითხვა არ იცის. ამიტომ თარჯიმნობასაც ქალბატონი ციალა ითავსებს. თუმცა, დანარჩენ ორ დასახლებას „თარჯიმანი“ არა ჰყავს.
ავანგარდში - ბოშათა დასახლებაში, მართალია, მწყრალად არიან თარიღებთან, მაგრამ კარგად ახსოვთ კომუნისტური პარტიის ქუთაისის კომიტეტის პირველი მდივანი, სოლიკო ხაბეიშვილი, როგორც ხელისუფალი, რომელმაც ბოშებს ხელი ჩამოართვა, მათი გაცნობა და პრობლემების გაზიარება უშუალოდ მოინდომა. ძნელი სათქმელია, იმ დროს მდინარე ადიდებული იყო თუ არა, მაგრამ ფაქტია, ეს წლების წინ - წინა საუკუნეში იყო.

Votes of Roma People in Pre-Election Marathon
The address is: Avangard – Roma Settlement. Although the settlement is located on Sulkhan-Saba Orbeliani Street in Kutaisi, you will immediately notice that houses do not have numbers, complicating the search for specific people.
This strange settlement is a mix of families of various ethnicities, including Georgians. However, in Kutaisi the settlement is known as “Gypsy District”. The “district” is located on a rubbish dump.
“I did not have shelter anywhere. Here I found a vacant place and settled there,” Tsiala Chkhartishvili, an ethnic Georgian resident of the Roma Settlement, said. She settled in the former rubbish dump in 1959. Only Roma people lived there and since then Ms. Tsiala is the only person in Kutaisi who struggles for the protection of Roma rights and their integration into society. Moreover, she knows the Roma language fluently and is the only mediator between Roma people and the government.
The exact date of Roma people’s arrival in Kutaisi is difficult to estimate. There is no data about it. According to local ethnographers, no census of Roma people has taken place in Kutaisi. The Roma themselves cannot speak on any exact date of their arrival due to low levels of education.
“I was born when the River flooded,” is a common way for elderly Roma people to start their biographies with. Naturally, this measuring of time does not have a legal equivalent. Combined with the lack of registering births, knowledge of  birth dates becomes a problem. Moreover, Roma women often gave birth to their children in the confines of their home. Nowadays, this problem has been somewhat mitigated and Roma people go to maternity houses. However, there is another problem – Roma couples seldom have their marriages registered, creating additional problems for the registration of a newborn child.
“Sometimes, they take children from maternity houses using their relatives’ documents,” Tsiala Chkhartishvili said.
Roma people from Avangard settlement also suffer from a lack of access to education, even though it is not school administrations that create problems for them. Instead, the main barriers are constituted by a lack of documentation and the negative views held by the general public. Ms. Tsiala said that “some stereotypes are still very strong in society. People avoid sending their children to schools where Roma children are taught.”
Roma people themselves say that the main reason for their low access to education is poverty. “How can our children go to school when we cannot buy enough food and clothes for them? Who needs them uneducated?!” Mamachi Ibragimovich said, pointing to his naked grandchild.
Mamachi speaks Georgian well. He said his father was an ethnic Georgian man – Makharadze - but since his Roma grandmother brought him up, he took her surname. Moreover, he is real Roma – with a large Roma family. Mamachi has five children and 15 grandchildren. There are four small rooms in their house, two beds are inside and one is in the yard but without mattresses on them. Several tattered blankets are scattered around the house. Mamachi’s wife said they put blankets on the floor and sleep on them at night. The main source of income for their family, like their Roma neighbors, is the selling of scrap iron. Several Roma people also earn their living by trading in the market.
Roma men are not recruited to the army. Tsiala Chkhartishvili recalled the only time it happened, during Soviet times, when she sent a Roma man to the army under false pretenses. “There was one Roma man who was completely illiterate. I told him if he went to the army, they would have given him a machine gun. It was enough motivation for him to gather his things. Everyone was talking about the Roma man who went to the army. I was glad that I had managed it.”
Some nongovernmental organizations (NGOs), primarily the Kutaisi office of the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) have assisted Roma people in obtaining ID cards. With the support of GYLA, ten Roma children have already gotten documents which guarantee them the opportunity to go to school.
“This district is more-or-less integrated. There are two more settlements of ethnic minorities in Kutaisi with extremely poor conditions. In fact they do not have shelters; some of the inhabitants live in damaged buildings and others in tents,” Lawyer Nino Tvaltvadze from GYLA said. Their recommendations to the government are the following: to repair the road to the Roma settlement; repair of the water and sewage system; as well as supply electricity to the settlement and a system for garbage collection. The organization also requested the consideration of relevant expenses in the 2012 local budget but the authorities disregarded the request.
Nodar Jikia, head of GYLA’s Kutaisi office, said with regard to the issue of ethnic minorities living in Georgia: “First of all the state should adopt an action plan and concept. They should implement the responsibilities taken on by the Parliament of Georgia in 1999 upon joining the Council of Europe (CoE) – this includes the signing and ratification of the Charter on National Minorities, which would significantly change life for the better for these people.”
Political engagement among Roma people is also interesting with regard to the upcoming parliamentary elections. Roma people say they are not very interested in politics. Their main request from the government is for employment and social aid. However, votes of apolitical Roma people living in Georgia are still very significant for any election process. So, it is also interesting to see how many Roma will enjoy the government’s assistance in resolving registration problems to enable them to vote for the favorite political party or candidate.
“They do not have any problems participating in the elections. Registered Roma people with ID cards participate in the elections from all three settlements,” Merab Meshveliani, member of Kutaisi City Council, said. Tsiala Chkhartishvili also confirmed electoral activities of residents of Avangard Roma Settlement and said she personally supervises the process. Some of them are illiterate so Ms. Tsiala interprets for them. The two other settlements, however, do not have any “interpreters.”
Although residents of Avangard Roma Settlement are not very familiar with dates, they still remember the first secretary of the Kutaisi Committee of the Communist Party, Suliko Khabeishvili who first shook hands with Roma people, met them and inquired about their problems in person. It is hard to know whether any river was flooded at that time but it is fact that it happened several decades ago in the last century.