აწყურელი გლეხი, რომელმაც პრეზიდენტის სადღეგრძელო არ დალია, დააპატიმრეს
ახალციხის რაიონის სოფელ აწყურის მკვიდრი, დავით ბერიძე ადგილობრივმა პოლიციამ იმის გამო დააკავა, რომ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის სადღეგლძელო არ დალია.
ეს ფაქტი „ივერონს“ „ქართული ოცნების“ ახალციხისა და ასპინძის ოფისების წარმომადგენლებმა დაუდასტურეს. მათი თქმით, გიორგი ბერიძე მეზობლის დაბადების დღეზე იმყოფებოდა, სადაც მიწვეული იყო „ნაციონალური მოძრაობის“ ერთ-ერთ ადგილობრივი აქტივისტი. სწორედ მას შეუთავაზებია თანამეინახეთათვის პრეზიდენტის სადღეგრძელო.
„მიხეილ სააკაშვილი იმ სუფრაზე, იმ ნაციონალი ახალგაზრდის გარდა, გულზე არავის ეხატებოდა, მაგრამ ხალხი დაშინებულია და ყველამ სულმოუთქმელად დალია ეს სადღეგრძელო. გიორგი ბერიძემ კი უარი განაცხადა - ჩემი ქვეყნის დამაქცევრის სადღეგრძელოს არ დავლევო. მეორე დღეს, ბერიძე დააკავეს და აწყურის პოლიციაში 2 დღე და ღამე ამყოფეს“, - განუცხადეს „ივერონს“ „ქართული ოცნების“ ახალციხის ოფისის წარმომადგანლებმა.
„ქართული ოცნების“ წევრთა თქმით, ბერიძეზე ფიზიკური ზეწოლა არ ყოფილა. დაკავებული მანამდე არ გამოუშვეს წინასწარი დაკავების საკნიდან, ვიდრე განსხვავებული სასმისით 5-ჯერ არ დაალევინეს პრეზიდენტის სადღეგრძელო.
„5-ჯერ იმიტომ დაალევინეს მიშას სადღეგრძელო, რომ ხუთიანი ნაციონალთა სარჩევნო ნომერია. ამით ბერიძეს თან დასცინოდნენ და აბუჩად იგდებდნენ“, - აცხადებენ „ქართულ ოცნებაში“.
გიორგი ბერიძე არც ერთი ოპოზიციური პარტის წევრი არ არის და აპოლიტიკური პიროვნებაა. ის და მისი ოჯახის წევრები სოფლის მეურნეობას მისდევენ.

Peasant from Atskuri was arrested for not drinking president’s toast.
Davit Beridze, resident of Atskuri Akhaltsikhe district, was arrested for not drinking a toast made to Mikheil Saakashvili.
This fact was confirmed to Iverioni by Georgian Dream’s Akhaltsikhe and Aspindza office representatives. According to them, George Beridze was at a neighbor’s birthday party where one of the activists of the National Movement was present. He was one who offered a toast for the president.
“Nobody really liked Saakashvili at the table except the activist but everyone was afraid so they drank this toast. But George Beridze didn’t agree and he said that he would not toast for a person who destroyed his country. The next day Beridze was arrested and for 2 days and 2 nights he was in the Atskuri police station.” – said to Iverioni to Georgian Dream Akhaltsike office representatives.
Georgian Dream says that according to the information they collected, there was no physical abuse. They did not release him until they made him drink a toast to the president five times with different drinking vessels.
They made him drink five times because the number five is the National Movement election number. They were laughing at Beridze” – said Georgian Dream.
George Beridze does not belong to any opposition political party and he is apolitical. He and his family practice agriculture.