საია-ს განცხადება ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“-ს საქმიანობასთან დაკავშირებით
ამა წლის 10 ივლისს დარეგისტრირდა არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი საქართველო არ იყიდება, რომლის ფეისბუქის ოფიციალურ გვერდზე  გამოქვეყნებული ინფორმაციის მიხედვით:
„ორგანიზაციის მიზანია მიაწოდოს საზოგადოებას ამომწურავი ინფორმაცია ბიძინა ივანიშილის ქართულ პოლიტიკაში მოღვაწეობის შესახებ, ხელი შეუწყოს ოლიგარქული ფულისა და ჯანსაღი პოლიტიკური პროცესების ერთმანეთისაგან გამიჯვნას, რათა არ მოხდეს საზოგადოების შეცდომაში შეყვანა და ამომრჩეველთა მოსყიდვის წახალისება. ამ მიზნით ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“ გეგმავს ფართმოსშტაბიან საინფორმაციო კამპანიას, ინტერნეტსირვცეში, ტელევიზიისა თუ ინფორმაციის გავრცელების სხვა საშუალებებით... ვინაიდან ორგანიზაციას აქვს პოლიტიკური მიზნები მან მიმართა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურს საგანგებო წერილით რათა სამსახურმა განახორციელოს ორგანიზაციის ფინასურ საქმიანობის მონიტორინგი“.
„მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის მოთხოვნათა თანახმად, პარტიისთვის დადგენილი რეგულაციები „ვრცელდება იმ პირზე, რომელსაც აქვს განცხადებული საარჩევნო მიზნები და რომელიც ამ მიზნების მისაღწევად შესაბამის ფინანსურ და სხვა მატერიალურ რესურსებს იყენებს“. როგორც ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“-ს განცხადებებიდან იკვეთება, მას არ გააჩნია საარჩევნო მიზანი, თუმცა შესაძლოა ჰქონდეს პოლიტიკური მიზანი, რაც საქართველოს კანონმდებლობით გამიჯნულია ერთმანეთისგან. იმისათვის, რომ პირი ცნობილ იქნეს პარტიასთან გათანაბრებულად, აუცილებელია მას განცხადებული ჰქონდეს საარჩევნო მიზნები. ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდებას“ მიერ საარჩევნო მიზნის (არჩევნებში მონაწილეობისა და გამარჯვების სურვილის) ქონა ამ ეტაპზე გავრცელებული ინფორმაციის მიხედვით, არ დასტურდება.
აღნიშნული გარემოებების არსებობის პირობებში, გაკვირვებას იწვევს ორგანიზაციის მიმართვა სახელმწიფო აუდიტის სამსახურისადმი, სადაც ის 26-ე  (პრიმა) მუხლით გათვალისწინებულ პირად ცნობას ითხოვს. შესაძლოა, ეს უკავშირდებოდეს ორგანიზაციის სურვილს, ასეთი სტატუსის მიღებით განახოციელოს საქმიანობა, რაც სხვა შემთხვევაში კანონით აკრძალული იქნებოდა. კერძოდ, საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, რომელიმე პარტიის საწინააღმდეგოდ ფინანსური რესურსის ხარჯვას იგივე შეზღუდვები უწესდება, რაც პარტიის სასარგებლოდ განხორციელებულ შემოწირულებებს. იმ შემთხვევაში, თუ ის ხორციელდება იურიდიული პირის მიერ, აღნიშნული უკანონოა და ისჯება თანხის ხუთმაგი ოდენობით.
მედიასაშუალებებისათვის მიცემულ ინტერვიუში (ნეტგაზეთი, მაესტრო) „საქართველო არ იყიდებას“ თავმჯდომარე, გიგა ნასარიძე განმარტავს, რომ ორგანიზაციამ კონკრეტული პოლიტიკური სუბიექტის საწინააღმდეგოდ დამზადებული რეკლამა განათავსა ტელეკომპანიების: „რუსთავი2“-ისა და „იმედის“ ეთერში. „მოლაპარაკებები გვაქვს მაესტროსთანაც, მოლაპარაკებები გვაქვს მე-9 არხთანაც, კავკასიასთანაც“ - ამბობს ის. მიგვაჩნია, რომ „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის 25-ე მუხლის მე-2 (სეკუნდა) პუნქტის თანახმად ორგანიზაციის - „საქართველო არ იყიდება“ - მიერ ტელეკომპანიების ეთერში განთავსებული სარეკლამო რგოლები წარმოადგენს იურიდიული პირის მიერ განხორციელებულ შემოწირულებას რეკლამის დამზადებაზე/განთავსებაზე დახარჯული ფინანსური რესურსის მოცულობით. საქართველოს კანონმდებლობაში გასული წლის დეკემბერში შესული ცვლილებებით, იურიდიულ პირებს აეკრძალათ შემოწირულების განხორციელება. კანონის ამ მოთხოვნის დარღვევა იწვევს პასუხისმგებლობას უკანონო შემოწირულების ხუთმაგი ოდენობით.
მიგვაჩნია, რომ ვინაიდან გავრცელებული ინფორმაციით ორგანიზაცია „საქართველო არ იყიდება“-ს საარჩევნო მიზნები არა აქვს, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურმა არ უნდა მოახდინოს მისთვის 26-ე (პრიმა) მუხლით გათვალისწინებული სტატუსის მინიჭება, არამედ უნდა იმსჯელოს უკანონო შემოწირულების განხორციელებისათვის მისი დაჯარიმების საკითხზე.

Statement of GYLA on Activities of the Georgia - Not for Sale
On July 10, 2012 a non-profit legal entity Georgia - Not For Sale was registered. According to it’s the Facebook page:
“The goal of the organization is to provide public with comprehensive information about Bidzina Ivanishvili’s political activities, help separate oligarchic money from healthy political processes to prevent misleading of the society and discourage vote-buying. To this end, Georgia - Not For Sale plans to launch a large-scale public outreach campaign online, as well as through television and other means of media. Having certain political goals, Georgia - Not For Sale has applied to the State Audit Agency with a letter inviting it to conduct financial monitoring of the organization.”
According to the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens, party regulations also apply to an entity which has declared political goals and uses financial and other material resources to achieve these goals. According to the statements released by Georgia - Not For Sale, it has no election goals but may have certain political goals which are differentiated from electoral goals under the Georgian legislation. In order for an entity to be recognized as equal to a party it should have election goals. As of today, reports don’t confirm that the organization Georgia – Not For Sale has any election goals (participation in the elections and the desire to win).
Under the circumstances, it comes as a surprise that the organization has applied to the State Audit Agency to be recognized as an entity envisaged by Article 26. It may have to do with its aspiration to pursue activities that would otherwise be restricted. Specifically, under the Georgian legislation utilization of financial resources against a party is subject to the same restrictions applicable to donations made in favor of a party. The action carried out by a legal person is illegal and punishable by five times the amount spent.
In media interviews (Netgazeti, MaestroChairman of Georgia – Not For Sale Giga Nasaridze explained that the organization produced an TV advertisement against a concrete political subject and had it aired on Rustavi 2 and Imedi TV. “We are now in talks with Maestro TV, Channel 9 and Kavkazia too,” he said. We believe that pursuant to Paragraph 2 (secunda) of Article 25 of the Organic Law of Georgia on Political Unions of Citizens, the ads aired on TV amount to a donation made by a legal person in the amount of funds spent on production/placement of ads. Pursuant to the amendments made to the Georgian legislation in 2011, legal persons are prohibited from making donations. Violation of the requirement is subject to a fine five times the amount of illegal donation.
We believe that since Georgia – Not for Sale reports having no election goals, the State Audit Agency should not grant it with the status envisaged by Article 261 but rather, it should consider fining the organization for making the illegal donation.