„ინფო 9“-ის ოპერატორი პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას სცემეს
15 აგვისტოს საღამოს 19 საათისთვის ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციულ შენობასთან გაჩერებულ სამარშრუტო ტაქსის წინ პროფესიული მოვალეობის შესრულების დროს სცემეს „ინფო 9“-ის ლანჩხუთელი ოპერატორი დავით ჩავლეიშვილი.
სააგენტოს ჟურნალისტი, ნინო ხელაძე humanrights.ge-სთან საუბრისას ამბობს, რომ იმ დღეს სამარშრუტო ტაქსით საჯარო მოხელეები და პედაგოგები ბათუმში კონცერტზე გადაჰყავდათ: „როგორც გავიგეთ, ისინი „ვერის უბნის მელოდიების“ სანახავად მიჰყავდათ. ამას ვიწერდით კამერით და ინციდენტიც მაშინ მოხდა. ამჟამად საქმეს ლანჩხუთის პოლიცია იძიებს. რაც შეეხება ადამიანს, რომელმაც დათოს დაარტყა, იგი არის ვინმე ზურაბ კვირკველია. თუმცა, ჯერჯერობით, არ ვიცი, ვინაა ეს ადამიანი“.
თავად დავით ჩავლეიშვილი მომხდარს ასე იხსენებს: „ვასრულებდი ჩემს პროფესიულ მოვალეობას. ვიღებდი კადრებს. ეს ბიჭი მანქანასთან მივიდა და ჟურნალისტს დაუწყო ყვირილი - თავი დაგვანებეო. მერე უცებ მოვიდა ჩემთან, ხელი დაარტყა კამერას. კამერა მომხვდა შუბლში და ტრავმაც ამან გამოიწვია. გადამიყვანეს საავადმყოფოში“. მისივე თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლების მხრიდან არავინ შეხმიანებია.
ჩავლეიშვილს დაზიანებული აქვს თვალი. ექიმების თქმით, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა სტაბილურია და მას საფრთხე არ ემუქრება.
ჩვენ გავესაუბრეთ გაზეთ „გურია ნიუსის“ ლანჩხუთის ბიუროს ხელმძღვანელს, ლალი იმედაშვილს, რომელიც მომხდარიდან ხუთ წუთში მივიდა ადმინისტრაციული შენობის წინ: „ინციდენტი ახალი მომხდარი იყო, იქ რომ მივედი. შენობის წინ იდგნენ საკრებულოსა და გამგეობის თანამდებობის პირები, მათ შორის გამგებლის მოადგილე კახა ასკურავა. როცა ვიკითხე, რა კომენტარს გააკეთებდნენ მომხდარზე, ასკურავამ სიცილი დაიწყო“.
ლალი იმედაშვილი ადასტურებს, რომ მიკროავტობუსებში „ნაციონალური მოძრაობის“ ახალგაზრდა წევრებიც ჩასვეს.
ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები მომხდარზე კომენტარს არ აკეთებენ.
„ქართული ოცნების“ ადგილობრივი ორგანიზაციის ლიდერის, სოსო ბოლქვაძის თქმით, ეს ფაქტი კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ საქართველოში არ არის დემოკრატია: „დემოკრატიულ ქვეყნებში ჟურნალისტი ხელშეუხებელია და მას პროფესიული მოვალეობის შესრულებაში ხელს არ უშლიან. ჯერ ერთი, რა კულტურაა, მიხვიდე და ხელი კრა ადამიანს, რომელიც არაფერს გიშავებს“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, ზურაბ კვირკველია ლანჩხუთის მუნიცპალიტეტის გამგებლის, გიორგი გოგუაძის ამჟამინდელი მდივნის, ნატო ნუცუბიძის მეუღლეა. იგი ამ დროისთვის უმუშევარია.
ინციდენტის დროს მიკროავტობუსში ისხდნენ გამგეობისა და საკრებულოს თანამშრომლები: იურიდიული სამსახურის თანამშრომელი თამარ ფირცხალაიშვილი, გამგებლის მდივანი ნატო ნუცუბიძე, ქონების სამსახურის თანამშრომელი ვატო შალიკაშვილი და ქალაქ ლანჩხუთის პირველი საჯარო სკოლის ორი პედაგოგი.

At 7:00 pm on August 15, Davit Chavleishvili, cameraman of Info 9 in Lanchkhuti district, was beaten when performing his professional activities in front of a mini-bus near Lanchkuti municipal building.
Journalist Nino Kheladze of INFO 9 told Humanrights.ge that on that day public servants and teachers were taken to Batumi concert by mini- bus:  “According to our information, they were taken to see Veris Ubnis Melodiebi (Melodies from Vera District/ remake of a famous Georgian movie).  We were video-recording this fact when the incident occurred. Lanchkuti police is investigating the case. Certain Zurab Kvirkvelia beat Dato but, I don’t know yet who he is”.
Davit Chavleishvili recalled the incident: “I was video-recording some fact. This boy approached our car and started shouting at journalist and demanded to leave area. Then he suddenly came up to me and hit the camera. The camera hit my forehead and I received a trauma.  As a result I was taken to hospital”. He added that nobody has got in touch with him from the local authority.
Chaleisvhili has his eye damaged. But doctors say he is out of danger.
We interviewed Lali Imedashvili, head of Lanchkuti bureau of the newspaper Guria News, who came five minutes after the incident in front of the municipal building. “When I came there incident had already happened. District administration and municipal board members were standing in front of the building; deputy governor Kakha Askurava was also there. When I asked them to comment on the incident, Askurava started laughing.”
Lali Imedashvili confirms that young members of the National Movement were also sitting in the mini-bus.
Local governmental officials do not comment on the fact.
Soso Bolkvadze, leader of the Georgian Dream’s local office, said this fact proves that there is no democracy in Georgia: In Democratic countries journalists’ safety is extremely protected and nobody interferes in their activities. First of all, it is incredible to push a person who does not do any harm to you.”
According to Human Rights Center’s information Zurab Kvirkvelia is Nato Nutsubidze’s husband; the latter is secretary of Lanchkuti district governor Giorgi Goguadze. Kvirkvelia is unemployed.
Employees of district administration and municipal board were sitting in a bus during the incident. Tamar Pirtskhalaishvili employee of legal service, Nato Nutsubidze secretary, Vato Shalikashvili – employee of the Property Service and two teachers Lanckhuti Public School # 1 were sitting in the mini-bus.
Criminal proceedings were launched on the fact. Police questioned Chavleishvili and Kheladze On August 16.