მცხეთა – მთიანეთი – წინასაარჩევნო დაიჯესტი N2
11–დან 18 აგვისტოს ჩათვლით, მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა რეგიონში დააფიქსირა დეპუტატობის კანდიდატის წინასაარჩევნო შეხვედრის ჩაშლის მცდელობისა და ხულიგნობის 1, დაკავების 2, ზეწოლის 4, დოკუმენტის სავარუდო გაყალბების 1 ფაქტი.
ხელშეშლა
ხულიგნობა თიანეთში – თიანეთის რაიონის სოფელ დულუზაურებში ბადურ ფოლადიშვილმა, რომელიც სავარაუდოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ აქტივისტია, კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები და სააგენტო „ინფო9“–ის ჟურნალისტები უცენზურო სიტყვებით აგინა. ფოლადიშვილი ერთ–ერთ უბანში, სადაც „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი ამომრჩევლებს უნდა შეხვედროდა, ისეთი სისწრაფით მოძრაობდა, იყო საშიშროება, რომ მანქანა ვინმესთვის დაეჯახებინა. ბადურ ფოლადიშვილი სოფელ დულუზაურებში ორ პირთან ერთად იმყოფებოდა. მისი გაღიზიანება იმ ფაქტმა გამოიწვია, რომ „ინფო 9“-ის კამერამ დააფიქსირა. „რას მიღებ, გინდა ჩავიხადო და განახო ეხლა მართლა? შე ნაგლო შენა, ახვარო,“ - მიმართა ფოლადიშვილმა „ინფო 9“-ის ჟურნალისტებს. სიტუაცია „ქართული ოცნებიდან“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატმა ზაქარია ქუცნაშვილმა განმუხტა. ქუცნაშვილმა დულუზაურების მაცხოვრებლებს სთხოვა დაესახელებინათ სოფლიდან ისეთი პიროვნება, რომელსაც თვითმმართველობების აღდგენის შემთხვევაში სოფლის მართვას ანდობდნენ. შეხვედრის მიმდინარეობას ფოლადიშვილი ავტომანქანიდან ადევნებდა თვალს და მოსახლეობას შუა თითს უჩვენებდა. „ნაციონალური მოძრაობის“ თიანეთის ორგანიზაციაში უარყვეს, რომ ბადურ ფოლადიშვილი მათი წევრია. საარჩევნო საკითხებში ექსპერტის ნინა ხატისკაცის განცხადებით, თიანეთის რაიონის სოფელ დულუზაურებში მომხდარ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე უნდა აღიძრას. ხულიგნობა სისხლის სამართლის კოდექსის 239–ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულია. ხულიგნობა არის ქმედება, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს და გამოხატავს საზოგადოებისადმი აშკარა უპატივცემულობას, ჩადენილი ძალადობით ან ძალადობის მუქარით. დანაშაული ერთ წლამდე თავისუფლების აღკვეთით ისჯება. ვიდეომასალის გავრცელების მიუხედავად, მომხდართან დაკავშირებით თიანეთის პოლიციაში სისხლის სამართლის საქმე აღძრული არ არის.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zwH3LHkMziQ
დაკავება
არღუნში „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერები დააკავეს – 8 აგვისტოს მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრმა გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პოლიციამ დუშეთის რაიონის სოფელ არღუნში „ქართული ოცნების“ ორი მხარდამჭერი – ქრისტეფორე და ჯანგულ ჯანგირაშვილები დააკავა. „7 აგვისტოს, შეხვედრა გვქონდა სოფელ არღუნის მოსახლეობასთან. ჩვეულებრივი შეხვედრა იყო. ბევრი ხალხი მოვიდა. როგორც ამ შეხვედრაზე გამოჩნდა, მოსახლეობის დიდი ნაწილი ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკაში მოსვლას დიდი იმედით ხვდება. სოფლის რწმუნებულმა როგორც ჩანს, იცოდა მოსახლეობის განწყობის შესახებ და ამ შეხვედრის ჩასაშლელად რამდენიმე ქალი მოგვიგზავნა. თუმცა, მათთანაც ვისაუბრეთ. საუბარი ნორმალურ ვითარებაში წარიმართა. ყველა კითხვაზე პასუხი გავეცით. რომ ნახეს, რომ სიტუაცია ვერ არიეს, წყევლა დაიწყეს და ქრისტეფორე და ჯანგულ ჯანგირაშვილებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. არცერთ მათგანს ამ ქალებისთვის პასუხიც კი არ გაუცია. უბრალოდ აღნიშნეს, რომ არჩევნებში ხმას ვისაც უნდათ იმას მისცემენ. ამის შემდეგ შეხვედრა მალე დამთავრდა და წამოვედით. დღეს საღამოს გავიგეთ, რომ ორივე მათგანი დააკავეს“ – განუცხადა მცხეთა–მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს „ქართული ოცნების“ დუშეთის შტაბის ხელმძღვანელმა თევდორე კარიაულმა. ქრისტეფორე და ჯანგულ ჯანგირაშვილები თავდაპირველად შსს–ს პოლიციის დუშეთის მთავარი სამმართველოს წინასწარი დაკავების იზოლატორში გადაიყვანეს, თუმცა მალევე ქრისტეფორე ჯანგირაშვილი მცხეთის საავადმყოფოში მოხვდა, სადაც მასთან ადვოკატი თედო კობახიძე არ შეუშვეს. 9 აგვისტოს, 65 წლის ქრისტეფორე ჯანგირაშვილს მცხეთის სასამართლომ 100–ლარიანი ჯარიმის გადახდა დააკისრა, წვრილმანი ხულიგნობის ბრალდებით დაკავებულ ჯანგულ ჯანგირაშვილს კი 7–დღიანი პატიმრობა შეუფარდა. ქრისტეფორე და ჯანგულ ჯანგირაშვილების საქმე მცხეთის სასამართლომ დაკავებულების ადვოკატის გარეშე განიხილა. დაკავებულების განმარტებით, მათ ადვოკატთან დაკავშირების საშუალება არ მიეცათ.
ზეწოლა, დაჯარიმება
ზეწოლა მაღაზიის მეპატრონეზე – დუშეთის რაიონის სოფელ მიჩნიგაურებში მცხოვრები დარეჯან არათანაშვილის თქმით, მას „ნაციონალური მოძრაობის“ წარმომადგენლები „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ირაკლი ტრიპოლსკის მხარდაჭერის შემთხვევაში მაღაზიის დახურვით დაემუქრნენ. „სოფელში მაქვს „ბუტკა“, პატარა ვაგონი, სურსათს და პროდუქტს ვყიდი, „ნაციონალები“ მოვიდნენ და მითხრეს, ეს შეგვივსე, ვის აძლევ ხმას, ოტიაშვილს თუ ტრიპოლსკისო, მე დავწერე ტიპოლსკი, მაგრამ მერე გადავაშლევინე იმიტომ, რომ მითხრეს, შენ თუ ტრიპოლსკის მისცემ ხმას, მოგიქსევთ ეკოლოგიას ან საგადასახადოს და „ბუტკას“ დაგაკეტინებთო. ვიცნობ ვინც იყვნენ, მაგრამ სახელებს და გვარებს ვერ ვიტყვი, „ნაციონალების“ წარმომადგენლები არიან და იქ იღებენ ხელფასს, მთელ სოფელში დადიან, დღეში 10-ჯერ მიდიან ოჯახში და ეუბნებიან, ვის აძლევთ ხმას? ჩემთან ოთხჯერ იყვნენ,“ - განუცხადა მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს დარეჯან არათანაშვილმა. „ნაციონალური მოძრაობის“ დუშეთის ოფისში ამ საკითხზე კომენტარი არ გააკეთეს.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MYHW-FnSH_A
„ქართული ოცნების“ წევრების გადაყვანის დროს მძღოლი 200 ლარით დააჯარიმეს – საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა კოალიცია „ქართული ოცნების“ წევრების გადაყვანის დროს, მიკროავტობუსის მძღოლი კობა რობაქიძე 200 ლარით დააჯარიმეს. სამართალდამცავებმა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი მიკროავტობუსის მძღოლს იმ დროს შეუდგინეს, როცა მას თერჯოლიდან გლეხები საგურამოში, ვაზისა და ხეხილის სარგავი მასალის წარმოების ეროვნულ ცენტრში გადაჰყავდა. „თერჯოლიდან მოვდიოდი, მომყავდა „ქართული ოცნების“ ხალხი, საგურამოში წარმოება უნდა დაეთვალიერებინათ. მცხეთის შემოსასვლელში საპატრულო პოლიციის მანქანა იდგა, დამეწია ნატახტართან, გაზის „ზაპრავკა“ რომ არის, იმ ჩასახვევთან მომთხოვა გაჩერება. გავაჩერე, შემამოწმა, ნასვამი ვიყავი თუ არა, შემდეგ ძირს ჩამოსვლა მთხოვა, საბუთები უკვე მიწოდებული მქონდა, მერე მითხრა, ძირს რომ ჩამოხვედი მანქანიდან, ავარიული სიტუაცია შექმენიო და 200 ლარიანი ჯარიმა დამიწერეს,“ – აღნიშნა მძღოლმა კობა რობაქიძემ.
ჟინვალში „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერი 250 ლარით დააჯარიმეს – დუშეთის რაიონის დაბა ჟინვალში მცხოვრები დათო წიკლაური, რომელიც კოალიცია „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერია, ჟინვალის პოლიციის თანამშრომლებმა 250 ლარით დააჯარიმეს. „თბილისიდან ამოვედი, ჟინვალში სტადიონთან ჩამოვუხვიე, ცოტა ზემოთ პოლიციის „პიკაპი“ იდგა, იმის ქვემოთ პოლიციის უფროსის მანქანა, „პიკაპს“ ჩავცდი, ხმა არ ამოუღიათ. გიამ, პოლიციის უფროსმა დაქოქა თავის მანქანა და ქვევით წავიდა, მე ჩვეულებრივ ჩამოვცდი, მოვაგორავებდი მანქანას. აქვე, კუთხეში გავაჩერე და „პიკაპი“ მომყვა. მითხრეს, სწრაფად გაგივლიაო, მე ვუთხარი, არ გცხვენია, უკან არ მომყვებოდი, ვერ ნახე სწრაფად მოვდიოდი თუ არა, მოვგორავდი მეთქი. თვითონაც ხვდებოდნენ, რომ მტყუანი არ ვიყავი, მაგრამ იმსჯელეს და ბოლოს 250 ლარი დაწერეს, არც გამომირთმევია ის ფურცელი. უფროსთან გადავედი და ვუთხარი, რატომ აწერინებთ ამ ჯარიმას, არ მეკუთვნის მეთქი. იცი რატომაც გაჯარიმებთ და შენ ყოველთვის მაქსიმალური ჯარიმა დაგეწერება ესეც იცოდეო. ვკითხე, რატომ მეთქი, იცი შენ თვითონო, გამიმეორა. 1 ივლისს, მცხეთაში, აქციაზე ჩემი მანქანით ვიყავი და ეს არის დაჯარიმების ერთადერთი მიზეზი,“ - განუცხადა დათო წიკლაურმა მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს. ჟინვალის პოლიციაში კომენტარი არ გააკეთეს.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GKq2v_S2SlE
ლეიბორისტული პარტიიდან თიანეთის მაჟორიტარობის კანდიდატი ზეწოლაზე საუბრობს – ლეიბორისტული პარტიიდან თიანეთის მაჟორიტარობის კანდიდატის გიორგი ჩიტაურის განცხადებით, მან ერთი წლის წინ, ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდ მაყურებელთა თაეტრში საქველმოქმედო კონცერტი გამართა. მომღერალსა და თეატრის ადმინისტრაციას შორის სიტყვიერი შეთანხმება მოხდა, რომლის მიხედვითაც ჩიტაურს თეატრის დარბაზის ქირისთვის 250 ლარი უნდა გადაეხადა. იმ შემთხვევაში, თუ კონცერტზე საკმარისზე მეტი რაოდენობის მსმენელი მოვიდოდა, მას ბილეთების გაყიდვიდან შემოსული თანხიდან დამატებით კიდევ 250 ლარი უნდა გადაეხადა. როგორც ჩიტაური ამბობს, მან ქირის 250 ლარი გადაიხადა, თუმცა ბილეთების გაყიდვიდან თანხა აღარ გადაუხდია, რადგან კონცერტზე ცოტა მსმენელი მივიდა. რამდენიმე დღის წინ ჩიტაურმა სასამართლო უწყება მიიღო, სადაც წერია, რომ თეატრის ადმინისტრაცია მას უჩივის და 250 ლარის გადახდას სთხოვს. ლეიბორისტული პარტია ამ ფაქტს პოლიტიკურ ზეწოლად აფასებს. „ფაქტია, რომ ერთი წელია თეატრს ეს დავალიანება არ გახსენებია და მხოლოდ ახლა გაახსენდათ, რომ უნდა ეჩივლათ“, - განაცხადა პარტიის ერთ–ერთმა ლიდერმა კახა ძაგანიამ.
ინფორმაცია დოკუმენტის გაყალბების შესახებ
კომისიის წევრების განცხადებით თიანეთის საოლქო – საარჩევნო კომისიააში ოქმი გააყალბეს – თიანეთის N19 საოლქო – საარჩევნო კომისიას ამავე კომისიის წევრები იამზე კვნიწაშვილი (მრეწველებიდან), თამარ აქიმიშვილი (კონსერვატორებიდან) და თამარ მარაული (ლეიბორისტებიდან) ოქმის გაყალბებაში ადანაშაულებენ და დოკუმენტში შესწორების შეტანას ითხოვენ. როგორც მცხეთა – მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს იამზე კვნიწაშვილმა განუცხადა, 2012 წლის 16 აგვისტოს, თიანეთის N19 საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომა ჩატარდა. სხდომაზე განიხილებოდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა კონკურსის წესით არჩევის საკითხი. „სოფელ ტუშურების N16 საარჩევნო უბანზე კომისიის წევრად კენჭი ვუყარეთ მოქალაქე ეთერ ქაჩლიშვილის კანდიდატურას. კომისიის ყველა წევრმა ერთხმად დაუჭირა მხარი მის კანდიდატურას და იგი გავიდა კომისიის ცამეტივე წევრის მხარდაჭერით. ამავე სხდომაზე კენჭი ეყრებოდა მოქალაქე ლია ქაჩლიშვილის კანდიდატურას, რომელსაც კომისიის არცერთმა წევრმა არ დაუჭირა მხარი და შესაბამისად, იგი ვერ გავიდა საარჩევნო კომისიის წევრად. იმავე სხდომაზე, ჩვენ გამოვითხოვეთ თიანეთის N19 საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომის ოქმის ქსეროასლი, რომელიც იწერებოდა საოლქო საარჩევნო კომისიის დროებითი წევრის თ. ჯაბანაშვილის მიერ. აღმოჩნდა, რომ ჩვენს გადმოგვცეს სხდომის ოქმის გაყალბებული ქსეროასლი, სადაც მითითებულია ორი ლია ქაჩლიშვილი და საერთოდ არ არსებობს ეთერ ქაჩლიშვილის კანდიდატურა. შესაბამისად, 17 აგვისტოს უკვე გამოქვეყნდა არჩეული კანიდატების სია, სადაც ეთერ ქაჩლიშვილი საერთოდ არ არის N19 საოლქო საარჩევნო კომისიის არჩეულ წევრებში, რაც წარმოადგენს საარჩევნო კოდექსის მერვე მუხლით გათვალისწინებულ ოფიციალურ დოკუმენტში (სხდომის ოქმში) მოხელის ამ მასთან გათანაბრებული პირის მიერ ყალბი ცნობის ან ჩანაწერის შეტანას და ატარებს სამსახურებრივი სიყალბის და სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ნიშნებს“, – აღნიშნა იამზე კვნიწაშვილმა. მისივე განცხადებით, საოლქო – საარჩევნო კომისიის სამმა წევრმა და კიდევ კომისიაში პარტია „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“ წარმომადგენელმა მალხაზ დავითაშვილმა მოითხოვეს შესწორების შეტანა 16 აგვისტოს ჩატარებულ თიანეთის N 19 საოლქო საარჩევნო კომისიის სხდომის ოქმში. „ვითხოვთ, რომ სხდომის ოქმში შესწორება შევიდეს და საოლქო საარჩევნო კომისიის მიერ არჩეული წევრების შემადგენლობაში ჩაიწეროს გამარჯვებული კანდიდატი ეთერ ქაჩლიშვილი“, – განაცხადა მალხაზ დავითაშვილმა. თიანეთის N19 საოლქო საარჩევნო კომისიამ ამავე კომისიის წევრების საჩივარი წარმოებაში არ მიიღო. „საოლქო საარჩევნო კომისიაში განაცხადეს, რომ საჩივარს წარმოებაში ვერ მიიღებდნენ, რადგან პროცედურულად ცესკოსთვის უნდა მიგვემართა და არა მათთვის. როგორც გვითხრეს საჩივრის შედგენაშიც ხარვეზები იყო დაშვებული. ჯერ გადაწყვეტილი არ გვაქვს მივმართავთ თუ არა საჩივრით ცესკოს,“ – აღნიშნა მალხაზ დავითაშვილმა. თიანეთის საოლქო – საარჩევნო კომისიაში განმარტება არ გააკეთეს.

Mtskheta-Mtianeti – Pre-election digest # 2
From August 11 to August 18, Information Center of Mtskheta-Mtianeti observed 1 case of attempted interference in the pre-election meeting of the majoritarian candidate with voters and hooliganism, 2 cases of detention, 4 cases of oppression and 1 fact of assumed document fabrication.
Interference
Hooliganism in Tianeti - Badur Poladishvili, who is supposedly activist of the National Movement, cursed supporters of the Coalition Georgian Dream and journalists of the news agency INFO 9 in Duluzaurebi village in Tianeti district. Majoritarian candidate of the Georgian Dream was about to meet voters in one of the districts but Badur Poladishvili was driving car so fast that people were afraid he could crash somebody. Badur Poladishvili arrived in Duluzaurebi village together with two persons; he got irritated when INFO 9’s camera started recording him. “Why are you recording me? Do you want me to take off now and video-record me then? You bitch,” Poladishvili told INFO 9’s journalists. Georgian Dream’s majoritarian candidate Zakaria Kutsnashvili calmed down situation. He asked Duluzaurebi residents to suggest him a person whom they trusted to be a village governor if the self-government institution is restored. Poladishvili was watching the meeting from his car and continued insulting people who were attending the meeting. Representatives of the Tianeti office of the National Movement denied the information that Badur Poladishvili is their member. Expert of election issues Nina Khatiskatsi said a criminal case shall be launched on the incident in Duluzaurebi. Hooliganism is a crime punished under Article 239 of the Criminal Code of Georgia. Hooliganism is the action which grossly violates public order or demonstrates open contempt toward the public, committed under violence or threat of violence. The crime is punished by imprisonment up to one year. Although video of the incident was published, Tianeti police has not launched criminal case on the fact.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zwH3LHkMziQ
Detention
Georgian Dream’s supporters detained in Arguni – On August 8, ICMM reported that police officers detained two supporters of the Georgian Dream - Kristephore and Jangul Jangirashvilis - in Arguni village, Dusheti district. “On August 7 we had ordinary meeting with the Arguni population. A lot of people came and the meeting showed that most of them welcomed Bidzina Ivanishvili’s coming to the Georgian politics. The village governor apparently knew general feeling of the villagers and sent several women to fail the assembly. However, we talked with them normally; we answered all their questions and since they saw that could not tense situation, the women started cursing us and insulted Kristephore and Jangul Jangirashvilis. None of them replied to the women; they just said that it was their own decision whom to vote for at the elections. The meeting finished soon and we left the village. In the same evening we learned that both men were detained,” head of Georgian Dream’s Dusheti office Tevdore Kariauli told ICMM. Initially, the Jangirashvilis were taken to pre-trial detention setting in Dusheti and soon Kristephore Jangirashvili was taken to Mtskheta hospital where his lawyer Tedo Kobakhidze was not allowed to enter. On August 9, Mtskheta district court fined Kristephore Jangirashvili, 65, with 100 lari and sentenced Jangul Jangirashvili to 7-day administrative imprisonment for minor hooliganism. Mtskheta district court discussed their cases without detainee’s lawyer. The Jangirashvilis clarified that they were not allowed to meet lawyer.
Oppression, Fining
Oppression on the shop-owner – Darejan Aratanashvili, resident of Michnigaurebi village in Dusheti district, said the representatives of the National Movement threatened her with closing her shop if she supports Irakli Tripolski, majoritarian candidate of the Georgian Dream. “I have a little booth in the village where I sell food and products; the National Movement’s members came and asked me to fill in the application and indicate in it whom I supported in the elections – Otiashvili or Tripolski; I wrote Tripolski but then I changed it because they threatened me if I vote for Tripolski they will send ecologists and tax-officers who will close my trading booths. I know those people but cannot say their names. They represent the National Movement and get salaries from the party; they visit every family ten times and inquire whom they vote; they visited me 4 times,” Darejan Aratanashvili told ICMM. Dusheti office of the National Movement does not comment on it.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MYHW-FnSH_A
Driver fined with 200 lari for transportation of Georgian Dream’s members - Mini-bus driver Koba Robakidze was fined with 200 lari by patrol police officers when transporting Georgian Dream’s supporters. The police officers drew up administrative protocol on him when he was transporting farmers from Terjola to Saguramo to visit the National Center of Vine and Fruit-Tree Cultivation. “I was traveling from Terjola and Georgian Dream’s members were transporting by my mini-bus. They wanted to visit a farm in Saguramo. A patrol police car was standing. At the entrance to Mtskheta; they stopped me at the Natakhtari near the gas-station. I stopped and patrol police officer examined me on alcohol. Then he asked me to get off the mini-bus; he already had my documents and afterwards he blamed me I had created dangerous situation because I got off the car and fined me with 200 lari,” the driver Koba Robakidze said.
Georgian Dream’s supporters was fined with 250 lari in Zhinvali – Georgian Dream’s supporter Dato Tsiklauri, resident of Zhinvali, Duhseti district, was fined with 250 lari by Zhinvali police officers. “I was coming from Tbilisi and a police car was standing near Zhinvali stadium; the car of the chief police officer was standing nearby; I passed by first police car but they did not say anything. But Gia, the chief police officer, started the car off; I continued my way and pulled down at the corner; the first police car was chasing me. They said I was driving fast; I replied to them it was shameful to blame me in it because they were following me and had seen how fast I was driving. They also realized that they were wrong; but fined me with 250 lari after long discussion. I did not accept the fine notice. I went to the chief police officer and asked him why he allowed police officers to fine me when I had not breached traffic rules. He said I knew why they were fining me and warned that I would always be fined with maximum amount. I asked the reason and he again replied - you know the reason. On July 1 I went to the assembly in Mtskheta by my car and that is the only reason of my fining,” Dato Tsiklauri told ICMM. Zhinvali police does not comment on the fact.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=GKq2v_S2SlE
Labor Party’s majoritarian candidate in Tianeti complains about oppression –Labor Party’s majoritarian candidate in Tianeti district Giorgi Chitauri said a year ago he had given a charity concern in Nodar Dumbadze Theatre. The singer and the Theater administration verbally agreed that Chitauri had to pay 250 lari for the hall rent. If more than enough spectators would have attended the concert, he had to add another 250 lari to the rent. Chitauri said he had paid initial 250 lari but did not add anything to that price because enough tickets were not sold for the concert. Several days ago Chitauri received a court notice stating the Theater administration had sued him and requested to pay 250 lari. The Labor Party of Georgia evaluated the fact as political oppression. “It is fact that the theatre had not recalled of this debt during one year until now,” a leader of the Labor Party Kakha Dzagania said.
Information about Document Fabrication
Commission members state a protocol was fabricated in Tianeti District Election Commission
Members of the Tianeti District Election Commission # 19 Iamze Kvnitsashvili (from the Industry Will Save Georgia), Tamar Arkimishvili (Conservative Party) and Tamar Marauli (Labor Party) blame the Commission in fabricating protocol and demand to amend it. Iamze Kvintsashvili told ICMM that on August 16, 2012 Tianeti DEC # 19 held session; they discussed election of the applicants for the membership of precinct election commissions. “We had ballot poll to elect Eter Kachlishvili, an applicant for the precinct election commission # 16 in Tushurebi village. All thirteen commission members voted for her and she was elected. At the same session, we balloted on Lia Kachlishvili too but nobody voted for her and she was not elected. At the same session, we requested a copy of the session protocol which was drawn up by a temporary member of the DEC T. Jabanashvili. However, it was wrong version of the protocol where only two Lia Kachlishvilis were mentioned and no Eter Kachlishvili was written in it at all. Consequently, on August 17, the list of commission candidates was published where Eter Kachlishvili was not mentioned among the members of the PEC # 19. It is introduction of fraud data or a notice in the official document (session protocol) by an authoritative or person with equal responsibilities and contains signs of fabrication and abuse of power,” Iamze Kvnitsashvili said and added that three members of the DEC and Malkhaz Davitashvili, Commission member from the political party Industry Will Save Georgia requested to amend the document. “We request to amend the protocol and insert the winner candidate Eter Kashlishvili in the list of elected commission members,” Malkhaz Davitashvili said. The Tianeti DEC # 19 did not accept the complaint of the commission members. “They said they could not accept the complaint because according to procedural norms we had to apply to the CEC instead. We were told some mistakes were made even when filling in the protocol. We have not yet decided to appeal to the CEC or not,” Malkhaz Davitashvili said. Tianeti DEC did not comment on the fact.