ჟან კლოდ მინიონი: „მე ვიყავი შოკირებული და შეძრწუნებული კადრებით, რომელიც ციხეში პატიმრების შეურაცხყოფას ასახავს“
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი ჟან კლოდ მინიონი გლდანის #8 საპყრობილეში არსებულ სიტუაციასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს და პატიმართა წამებისა და შეურაცხყოფის ფაქტებს შემაძრწუნებელს უწოდებს.
„მე ვიყავი შოკირებული და შეძრწუნებული ქართული მედიით გავრცელებული იმ კადრებით, რომელიც საქართველოს ციხეში მცველების მიერ პატიმრების შეურაცხყოფას ასახავს. გაუსაძლისი სისასტიკე მოხდა ქვეყანაში, რომელიც ევროსაბჭოს წევრია. პრეზიდენტი სააკაშვილი გამოვიდა დამნაშავეების დასჯის ინიციატივით. ვიმედოვნებ, რომ ყველა - ნებისმიერ დონეზე, ვისაც მომხდარზე პასუხისმგებლობა ეკისრება, იქნება იდენტიფიცირებული და კანონის შესაბამისად დასჯილი“, - ნათქვამია ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტის განცხადებაში.
ამასთან, ჟან კლოდ მინიონი ქართულ მხარეს წამებისა და არაადამიანური თუ დამამცირებელი მოპყრობის ან დასჯის პრევენციის შესახებ ევროსაბჭოს ევროპული კომიტეტის რეკომენდაციებს ახსენებს და მიმართავს, რომ აღნიშნული რეკომენდაციებით იხელმძღვანელოს, რათა მსგავსი სიტუაციები აღარასდროს განმეორდეს.

Jean-Claude Mignon: “I was shocked and horrified to see media images of prison guards violently assaulting inmates in a prison in Georgia”
President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Jean-Claude Mignon spread statement regarding the situation in Tbilisi Gldani Prison # 8, Georgia and evaluates the torture and assaulting facts of prison inmates as horrifying.
“I was shocked and horrified to see media images of prison guards violently assaulting inmates in a prison in Georgia.These intolerable atrocities took place in a Council of Europe member state. President Saakashvili has announced his intention to punish the culprits. I hope that all those at all levels who bear any responsibility in this appalling affair will be identified and punished according to the law.
The recommendations from the Council of Europe’s European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, which regularly monitors the way in which persons deprived of their liberty are treated in our member states, should serve as a guide to the Georgian authorities so that situations of this kind never recur,” the statement of the PACE President reads.