თბილისში საარჩევნო უბნებზე მისული ამომრჩევლის მასობრივი აღრიცხვა მიმდინარეობს
თბილისში საარჩევნო უბნებზე მისული ამომრჩევლის მასობრივი აღრიცხვა მიმდინარეობს. როგორც „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტი საბურთალოს ოლქის #29 საარჩევნო უბნიდან იუწყება, უბნის ეზოში რამდენიმე ახალგაზრდა ქალი, სიებით ხელში დგას და უბანზე მისულ ამომრჩეველს აკონტროლებს.
ჟურნალისტის კითხვას, რა სიებით სარგებლობენ და ვინ არიან, მათ თავი აარიდეს, ვინაობაც არ დაასახელეს და უბნის მიმდებარე ტერიტორია დატოვეს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ უბანზე მისულმა ამომრჩეველმა განუმარტა, ახალგაზრდა ქალები ამომრჩევლის აღრიცხვას აწარმოებენ, თუმცა მათი ვინაობა მოსახლეობისთვის უცნობია.
#29 საარჩევნო უბნის ახლოს მდებარე საარჩევნო უბანთან, რომელიც სკოლის შენობაშია, ავტომანქანებით „ნაციონალური მოძრაობის“ კოორდინატორები დგანან და ამომრჩევლის აღრიცხვას აწარმოებენ. კითხვაზე, რატომ იქცვიან ასე, პარტიის კოორდინატორებმა აღნიშნეს, რომ უკანონოს არაფერს აკეთებენ. „ინტერპრესნიუსმა“ შესაბამისი  ფოტოები სწორედ ამ ორ უბანზე გადაიღო. ასეთივე შეთხვევები იყო დღეს სხვა საარჩევნო უბნებზეც.
საარჩევნო უბნებზე ამომრჩევლის აღრიცხვასთან დაკავშირებით განმარტებებისთვის "ინტერპრესნიუსს" "ნაციონალური მოძრაობის" პრესსპიკერი ჩიორა თაქთაქიშვილი დაუკავშირდა. მისი განმარტებით, პარტია დღესაც, ისევე როგორც ყველა სხვა არჩევნებზე, ამომრჩევლის მოწვევის კამპანიას ახორციელებს.
„ჩვენ, კარდაკარისას, წინასწარ იდენტიფიცირებული გვყავს ჩვენი მხარდამჭერები, ამიტომ საარჩევნო უბნებთან მათი მოწვევის კამპანიას. ვახორციელებთ იმისთვის, რომ თავიდან ავიცილოთ ინციდენტები „ქართული ოცნების“ მხრიდან, მოწვევის კამპანიის მონაწილეებს მივეცით მითითება, რომ ისინი უნდა იდგნენ საარჩევნო უბნიდან გონივრულ დისტანციაზე, ამავდროულად არ უნდა ეცვათ პარტიის სიმბოლიკიანი მაისურები, რათა ეს ამომრჩეველზე ზემოქმედების მცდელობად არ ჩაითვალოს და ასევე, „ქართული ოცნების“ მხარდამჭერების პროვოცირება არ გამოიწვიოს“, - განმარტა ჩიორა თაქთაქიშვილმა.
მისივე ინფორმაციით, ამომრჩეველთა მოწვევის კამპანია კანონის სრული დაცვით და გამჭვირვალედ ხორციელდება.
ამასთან, ჩიორა თაქთაქიშვილი მედიას მოუწოდებს, მოწვევის კამპანიაში ჩართული პირების მხრიდან კამპანიის წესების დარღვევების შემთხვევაში აცნობონ, რაზეც პარტია სათანადო რეაგირებას მოახდენს.
ამავე დროს ჩიორა თაქთაქიშვილმა კომენტარი გააკეთა ამომრჩეველთა ტრანსპორტირების  შემთხვევებზე რეგიონებში და აღნიშნა, რომ „ნაციონალური მოძრაობა“ წინასწარ იდენტიფიცირებული ამომრჩევლის ტრანსპორტირებას ახორციელებს მხოლოდ იმ რეგიონებში, სადაც საარჩევნო უბნამდე მისვლა პრობლემებთან არის დაკავშირებული.
„ეს საქმიანობა დაფინანსებულია „ნაციონალური მოძრაობის“ კამპანიის ფონდის მიერ, რომელიც არის გამჭვირვალე. 3 კვირაში ერთხელ აუდიტის სამსახურს ჩვენ ვაწვდით ანგარიშებს და კამპანიის ეს ნაწილიც აისახება "ნაციონალური მოძრაობის" წინასაარჩევნო კამპანიის საერთო ანგარიშში“, - განაცხადა ჩიორა თაქთაქიშვილმა.
მისი თქმით, ტრანსპორტით უზრუნველყოფა „ნაციონალური მოძრაობის“ მხარდამჭერებისთვის ხდება იმ მაღალმთიან რეგიონებში, სადაც საარჩევნო უბნამდე მისვლა ამომრჩევლისთვის პრობლემას წარმოადგენს და ეს არ ვრცელდება ყველა რეგიონზე.

Voters Arriving at Tbilisi Polling Stations Are Registered
Voters arriving at Tbilisi polling stations are being registered. Interpresnews correspondent reported from the polling station in Saburtalo DEC # 29 that several young people are standing in front of the PS and checking voters' identities as they arrive.
A journalist asked what lists they are using to check voters and who they are but they did not answer; they left the area without naming themselves.
A voter clarified to Interpresnews that young women were registering voters though people do not know them.
National Movement’s coordinators are sitting in the cars near the PS # 29, which is located in the building of a public school, and they are registering people. When a journalist asked them why they were doing that, the party coordinators explained that they were not doing anything illegal. Interpresnews took photos at the PS. Similar occurrences were observed in other polling stations too.
National Movement’s spokesperson Chiora Taktakishvili called Interpresnews and clarified that their political party is implementing a so-called invitation campaign of voters to the polling stations, like during previous elections.
“We identified our supporters during the pre-election poll “Door to Door” so we're carrying out an invitation campaign of those people to polling stations. With this campaign we want to avoid incidents from Georgian Dream; we instructed campaign participants to stay at a reasonable distance from the PS and not to wear T-shirts with the party symbols so that they can't be held responsible for influencing voters and not to provoke supporters of Georgian Dream,” Chiora Taktakishvili said.
She added that the voters’ invitation campaign is carried out transparently, in accordance with the law.
Taktakishvili called upon media sources to inform them if participants of the invitation campaign break the law and the UNM will adequately respond to them.
Chiora Taktakishvili commented about transportation of voters in the regions and noted that UNM is transporting previously identified voters only in the regions where locals face some problems of traveling to get to polling stations.
“The UNM Campaign Fund funded this campaign and it is transparent. We send financial reports to the State Audit Office once in three weeks and this part of the campaign will be reflected in the final report of the UNM’s pre-election campaign,” Chiora Taktakishvili said.
The UNM spokesperson said their supporters are provided with transportation in mountainous regions where voters cannot easily reach polling stations and the same happens in every region.