ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები რამდენიმე უბანზე არჩევნების მასობრივ გაყალბებას ვარაუდობენ
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლები კვლავ რჩებიან რეგიონებში საარჩევნო უბნებზე და აღნუსხავენ მომხდარ დარღვევებს. ორგანიზაცია შიშობს, რომ იმ უბნებში, სადაც ამომრჩეველთა აქტიურობა დაბალია, მოსალოდნელია ბიულტენების ჩაყრა და არჩევნების გაყალბება. განსაკუთრებით ასეთი საშიშროება გამოიკვეთა ეთნიკურად აზერბაიჯანელი მოქალაქეებით დასახლებულ სოფლებში, სადაც საარჩევნო უბნების წინ მობილიზებული არიან ადგილობრივი თვითმმართველობის მაღალჩინოსნები, რომლებიც სხვადასხვა ფორმით ზეწოლას ახდენენ ამომრჩევლებზე.
ამავე დროს, გარდაბნისა და საგარეჯოს სოფლებში, სადაც ეთნიკურად აზერბაიჯანელი მოქალაქეები ცხოვრობენ, საარჩევნო უბნებზე შედიან გაურკვეველი სტატუსის პირები (სავარაუდოდ ძალოვანი სტრუქტურების წარმომადგენლები) და აქტიურად ეწევიან აგიტაციას. ეს პირები რამდენჯერმე დაემუქრნენ გარდაბნის 21-ე საარჩევნო ოლქის 49-ე საარჩევნო უბანზე მყოფ ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელს, ნინო ღვედაშვილს და არ მისცეს საჩივრის დაწერის საშუალება. ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დღის განმავლობაში ხუთჯერ დარეკა ცესკოს ცხელ ხაზზე, აცნობა ცესკოს, რომ დამკვირვებელს ემუქრებოდნენ და მოითხოვა რეაგირება. მხოლოდ მეხუთე დარეკვიდან ერთი საათის შემდეგ ცესკოდან დაუკავშირდნენ საუბნო კომისიის თავმჯდომარეს და სთხოვეს მიეღო საჩივარი, რაც იყო სრულიად არაადეკვატური რეაგირება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს გაუქმდეს არჩევნების შედეგები გარდაბნის 21-ე საარჩევნო ოლქის 49-ე საარჩევნო უბანზე, სადაც არ იყო დაცული ამომრჩეველთა ხმის ფარულობა და ღიად ზემოქმედებდნენ მათ ნებაზე.
ამავე დროს, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა დღეს, 1 ოქტომბერს მედიაორგანიზაციებს მიაწოდა წინასაარჩევნო პერიოდის კვლევის მორიგი შუალედური ანგარიში 92 გვერდის მოცულობით, რომელიც მოიცავს აგვისტო-სექტემბრის მონიტორინგის შედეგებს. ანგარიშში ვრცლად არის მიმოხილული ის ძირითადი ტენდენციები, რამაც შეუძლებელია, გავლენა არ მოახდინოს არჩევნების შედეგებზე.
კერძოდ, ანგარიშში საუბარია: საარჩევნო პროცესში გამოყენებული საკანონმდებლო და სახელისუფლებო რესურსების, ასევე - ძალოვანი, საზედამხედველო და მმართველობითი რესურსების გამოყენების ფორმებზე;  ჟურნალისტური საქმიანობისათვის უკანონოდ ხელის შეშლისა და ხელისუფლების მხრიდან მედიარესურსების გამოყენების ფაქტებზე; პოლიტიკური ნიშნით ზეწოლის ფაქტებზე, რომელთა აბსოლუტურ უმეტესობაში პირდაპირ თუ არაპირდაპირ მონაწილეობდნენ ხელისუფლების წარმომადგენლები; ოპოზიციური აქტივისტების დაკავებებზე;
წინასაარჩევნო პერიოდის კვლევის  პირველი შუალედური ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 5 სექტემბერს გამოაქვეყნა, სადაც ასევე გაანალიზებულია საკანონმდებლო ცვლილებები, რამაც წინასაარჩევნო პროცესის მიმდინარეობაზე განსაკუთრებული გავლენა მოახდინა. განსაკუთრებით - საარჩევნო კოდექსში და „პარტიების შესახებ“ კანონში შეტანილმა ცვლილებებმა, რამაც სამოქალაქო საზოგადოების პროტესტი გამოიწვია. სრული სახით ადამიანის უფლებათა ცენტრის ეს შუალედური ანგარიში ატვირთულია Humanrights.ge-ზე: http://www.humanrights.ge/admin/editor/uploads/pdf/HRIDC%20-%20Election_Interim_Geo%20_2_.pdf .

Human Rights Center’s observers still remain in polling stations in the regions of Georgia and monitor violations. Organization doubts extra ballot papers will be dropped in ballot boxes and election results will be fabricated in the polling stations where low activity of observers was observed. This threat is particularly evident in the villages inhabited by ethnic Azerbaijan citizens where local senior governmental officials are mobilized in front of precincts and oppress voters by various forms.
Simultaneously, in the villages of Gardabani and Sagarejo districts where ethnic Azerbaijan people live, people with unidentified status are observed in polling stations (possibly they are law enforcement officers) and actively agitate in favor of the ruling party. Those people threatened Human Rights Center’s observer Nino Gvedashvili in PS # 49 in Gardabani DEC # 21 several times and did not allow to write a complaint. HRC called CEC hotline five times throughout the day and notified them about oppression on the observer. Only one hour after the last call CEC members called the chairperson of the polling station and asked to accept the complaint that was completely inadequate respond of the CEC’s side. Human Rights Center demands to annul election results in the PS # 49 in Gardabani DEC # 21 where privacy of voters’ choice was breached and they were under obvious oppression.
At the same time, today on October 1 Human Rights Center sent second interim report on Pre-Election Period Monitoring which presents findings of the August-September monitoring process. The report largely discusses those main trends which definitely impact election results.
Namely, the report discusses the following facts: use of legislative and governmental resources during election process, forms of usage of law enforcement, supervision and regulation resources; interference in the journalists’ professional activities and use of media resources by government; politically motivated oppression where governmental officials directly or indirectly participated; detentions of opposition activists.
Human Rights Center published first interim report on Pre-Election Period Monitoring on September 5 which analyzed legislative changes which particularly impacted on the ongoing pre-election process – they were amendments to the Election Code and Law on Political Union of Citizens which caused large protest of civil society. You can see the interim report on humanrights.ge http://www.humanrights.ge/admin/editor/uploads/pdf/HRIDC%20-%20Election_Interim_Geo%20_2_.pdf .