„ნაციონალები“ ქუთაისის საკრებულოს უმრავლესობას ტოვებენ
„მე დღეს დავტოვე „ნაციონალური მოძრაობა“, რადგან ვფიქრობ,  იქ დარჩენაზე უფრო მნიშვნელოვანი ახალი ფრაქციის შექმნაა. ვახცადებ, რომ საკრებულოში ყოველთვის ვგრძნობდი კომუნიკაციის პრობლემას, რაც თავისთავად უამრავ პრობლემას ქმნიდა. ამიტომაც, რასაც ახალი ფრაქცია გააკეთებს, იქნება მეტი კომუნიკაცია ოპონენტებთან, კოლეგებთან, საზოგადოებასთან. ამ გადაწყვეტილების  მიღება იმ რთულმა პოლიტიკურმა პერიოდმაც განაპირობა, რომელიც წინ გველოდება“, - აღნიშნული განცხადებით ქუთაისის საკრებულოს წევრმა კახა ნურალიძემ, რომელიც დასავლეთ საქართველოს ინტერვენციული მედიცინის ცენტრის ერთ-ერთი დამფუძნებელია,   19 ოქტომბერს ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა“ დატოვა.
ნურალიძე ქუთაისის ადგილობრივი სათათბიროს ოპოზიციონერ დეპუტატებს შეუერთდა, რომლებმაც ახალი ფრაქცია - „ქუთაისი“ ჩამოაყალიბეს. ამავე ფრაქციაში ასევე გადავიდა ქუთაისის ლადო მესხიშვილის სახელობის აკადემიური თეატრის მმართველი გიორგი სიხარულიძეც, რომელმაც 1 ოქტომბრის არჩევნებამდე რამდენიმე დღით ადრე (ქვეყანაში შექმნილი მძიმე ვითარების ფონზე, რომელსაც თეატრში სეზონის გახსნის ჩაშლა მოჰყვა) საკრებულოს დატოვების შესახებ განაცხადა. მოგვიანებით კი, გადაწყვეტილება შეცვალა და საკრებულოს ახლადშექმნილ ფრაქციაში გადავიდა.
„მე ვრჩები საკრებულოში, როგორც უპარტიო, დამოუკიდებელი წევრი. ვრჩები იმ ხალხთან ერთად, რომელთა აზრიც ჩემთვის მნიშვნელოვანია და რომელთა აზრსაც ვიზიარებ“,  - განმარტა სიხარულიძემ.
საკრებულოს ოპოზიციონერი წევრის, „მემარჯვენე“ მამუკა მღვდელაძის განცხადებით კი უმრავლესობის რიგებიდან ძალიან ბევრ დეპუტატს სურს ფრაქცია „ქუთაისში“ გადასვლა. ამიტომაც, ამ ფრაქციაში მალე „ნაციონალური მოძრაობის“ სხვა წარმომადგენლებსაც  ვიხილავთ. „ვფიქრობ, ეს მნიშვნელოვანია, რადგან ხალხს  შიშის  განცდა აღარ აქვთ“, - დასძენს მღვდელაძე.

Members of National Movement Quit Majority Fraction of Kutaisi City Council
‘Today, I quitted the National Movement because I believe it is more important to create a new fraction. I would like to declare that I always felt communication problem in the City Council that created plenty of problems. So, the new fraction will have better communication with opponents, colleagues and society. Complicated political period, which we are expecting soon, also suggested us to make this decision,” member of Kutaisi City Council Kakha Nuralidze left fraction National Movement with this statement on October 19. He is one of the founders of the Intervention Medical Center of the Western Georgia.
Nuralidze joined oppositionist members of the Kutaisi City Council who established a new fraction “Kutaisi.” Manager of the Kutaisi Lado Meskhishvili Academic Theater Giorgi Sikharulidze also joined this fraction. Several days before the elections of October 1, he made a statement about leaving the city council but later, he changed decision and joined the new fraction.
“I stay in the city council as a partly-less, independent member. I stay with the people whose opinions are important for me and which I share,” Sikharulidze clarified.
Oppositionist member of the City Council from the New Rights Mamuka Mgvdeladze said many deputies from the majority fraction want to join Kutaisi fraction. So, soon we will see some other members of the National Movement in this fraction. “I think it is very important because people are no longer scared,” Mgvdeladze added.