ყულევის ტერმინალის მუშა-მოსამსახურეები საკუთარ შრომით უფლებებზე ალაპარაკდნენ
ყულევის შავი ზღვის ტერმინალის თანამშრომლებმა ხელფასების გაზრდისა და  თანაბარი სამუშაო პირობების შექმნის  მოთხოვნით გამაფრთხილებელი აქციები გამართეს. პირველი საპროტესტო აქცია ტერმინალიდან მოშორებით სოფლის ცენტრში გაიმართა. პროტესტს ტერმინალის ორასამდე მუშა-მოსამსახურე გამოხატავდა.
აქციის მონაწილეთა თქმით, 3 ნოემბერს მათი რამდენიმე თამაშრომელი  ადმინისტრაციამ სრულიად უსაფუძვლოდ გაათავისუფლა სამსახურიდან, რასაც  საერთო უკმაყოფილება მოჰყვა. შეკრებილები ამბობდნენ, რომ გათავისუფლებასა და ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ადგილი ადრეც ქონია.
საპროტესტო აქციის მიმდინარეობისას ყულევის ტერმინალის მუშაობა არ შეფერხებულა:  „ჩვენ ამ ხელისუფლებას ვუჭერთ მხარს და არ გვინდა ახალი საპროტესტო კერის შექმნა. ჩვენი მუშაობის შეჩერებით სახელმწიფო დაზარალდება. ამის არანაირი სურვილი არა გვაქვს. იმედია, ადმინისტრაცია ჩვენს მოთხოვნას გაითვალისწინებს“, - გვითხრა ედიშერ ჯობავამ.
აქციის  ერთ-ერთი მონაწილე ქართლოს ჯობავა დამსაქმებლებს ფსიქოლოგიურ ზეწოლაში ადანაშაულებს. მისი ინფორმაციით, პრივილეგიურ მდგომარეობაში აზერბაიჯანიდან ჩამოსული დასაქმებულები არიან, რადგან ტერმინალს სწორედ ამ ქვეყნის სახელმწიფო ნავთობკომპანია „სოკარი“ ფლობს: „არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით, წერილობით მივმართეთ ტერმინალის ადმინისტრაციას, რის შემდეგაც დაიწყო თანამშრომლების დაბარება, მუქარა და დაშინება. ისინი არანაირ ურთიერთობაზე არ მოდიან. ხომ უნდა აინტერესებდეთ, რა გვაწუხებს ან რის შეცვლა გვინდა?! განსაკუთრებით აქტიურობდა კადრების განყოფილების უფროსი მამუკა გოგინავა. ჩვენ ვითხოვთ, შეწყდეს ასეთი მოპყრობები მუშა-მოსამსახურეთა მიმართ, მოხდეს 3 ნოემბრიდან დღემდე უკანონოდ გათავისუფლებული თანამშრომლების აღდგენა სამსახურში. საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, ადამიანებს სიტყვის თავისუფლების უფლება გვაქვს. ადმინისტრაციას შეეძლო, მარტივად წამოსულიყო მოლაპარაკებაზე, გაეგოთ, რა გვაწუხებდა, მაგრამ ეს არ განხორციელდა. ხუთი წლის განმავლობაში ადმინისტრაციაში მუშების მხრიდან არ შესულა არანაირი მსგავსი სახის წერილი“.
აქციის მონაწილეებს საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი შეხვდა. შეიქმნა შპს „ყულევის შავი ზღვის ტერმინალის“ მუშათა პროფკავშირები, რომელსაც ქართლოს ჯობავა უხელმძღვანელებს. პეტრიაშვილი მათ მოთხოვნებს სამართლიანად მიიჩნევს და ტერმინალის ხელმძღვანელობას დისკრიმინაციული მიდგომების შეწყვეტისკენ მოუწოდებს. მისივე თქმით, ადგილი აქვს თანამშრომელთა მიმართ ეთნიკური ნიშნით პრივილეგიების მინიჭებას: „ფაქტია, რომ უსამართლო დამოკიდებულებაა ტერმინალზე დასაქმებულთა მიმართ. არის ეთნიკური შუღლის გაღვივების ნიშნები დამსაქმებელთა მხრიდან. ჩემი ინფორმაციით, თითოეულ მოთხოვნაზე, რომელიც სამართლიანია, მიუთითებენ ღია კარისკენ. სწორედ ამის საპირწონედ ამ ადამიანებმა შექმნეს თავისი პროფკავშირები. იმ მოთხოვნებს, რასაც სათითაოდ აყენებდნენ და რის გამოც კარისკენ მიუთითებდნენ დამსაქმებლები, კოლექტიურად წარვადგენთ პროფკავშირებთან ერთად“, - განაცხადა ირაკლი პეტრიაშვილმა.
ტერმინალის ხელმძღვანელობასთან პრეტენზიები აქვს ადგილობრივ დაუსაქმებელ მოქალაქეებსაც, რომლებიც ამბობენ, რომ თანამშრომელთა აყვანის დროს მათ ინტერესებს არ ითვალისწინებენ. ისინი შავი ზღვის ტერმინალის კადრების განყოფილების გამგეს მამუკა გოგინავას კადრების არასამართლიანად შერჩევაში  ადანაშაულებენ: „ყულევის ტერიტორიაზე ნავთობის საშინელი სუნი ტრიალებს. იყო ბავშვების მოწამვლის შემთხვევებიც. ტერმინალის ადმინისტრაცია არაფერს ითვალისწინებს. ვითხოვთ, უბრალო მუშად დასაქმებას, მაგრამ ამას ყურად არ იღებენ. ასეთი აქ 25 ადამიანია. ნუთუ ასე რთულია ჩვენი დასაქმება?!“ - გვითხრა ყულევის მკვიდრმა ზაალ შენგელიამ.
ირაკლი პეტრიაშვილმა ადგილობრივების პრობლემებიც მოისმინა და დაპირდა, რომ საკითხს პრემიერ-მინისტრის წინაშე დააყენებს: „უსამართლო მიდგომებია ყულევის ადგილობრივი მცხოვრებლების მიმართ. აბსოლუტურად იგნორირებულია მათი უფლებები“, - განაცხადა  პეტრიაშვილმა.
აქციიდან რამდენიმე დღეში, ტერმინალის ადმინისტრაციამ სამსახურიდან სრულიად უმიზეზოდ დათხოვილი თანამშრომელთა ნაწილი დააბრუნა.
ვითარება ისევ დამძიმდა მას შემდეგ, რაც ტერმინალის მუშა-მოსამსახურეებმა ახალი ქვემოიჯარე კომპანიის შესვლის შესახებ გაიგეს, რასაც კვლავ პროტესტი მოყვა. შპს „შავი ზღვის ყულევის ტერმინალის” სარკინიგზო ნავთობმცლელი ესტაკატა იჯარით კომპანია „გლობალ ოილს“ გადაეცა. თანამშრომლებს იძულებით უხდებათ ახალი მოკლევადიანი ხელშეკრულების გაფორმება, რომელიც სამთვიანია. თანამშრომლები შიშობენ, რომ ახალი კონტრაქტორი კომპანია ხელშეკრულების ვადის ამოწურვის შემდეგ, მათთან თანამშრომლობას შეწყვეტს და ისინი უმუშევრები დარჩებიან. მათ კი ტერმინალის თანამშრომლებად დარჩენა უნდათ, რადგან იქ მუდმივი კონტრაქტით არიან გაფორმებული.
ტერმინალთან გამართულ საპროტესტო აქციაზე შპს „გლობალ ოილის“ დირექტორი გელა ხუნწარია მივიდა და აქციის მონაწილეებს განუმარტა, რომ მათ არფერი დაემუქრებათ. აქვე იმყოფებოდა საქართველოს გაერთიანებული პროფკავშირების თავმჯდომარის მოადგილე ილია ვერძაძე. ვერძაძის თქმით, ახალი ხელშეკრულების მიღების შემდეგ ამ ადამიანებს ეზღუდებათ იმ პრივილეგიებით სარგებლობა, რითაც აქამდე სარგებლობდნენ. ახალი ხელშეკრულებით მათი შრომითი პირობები იცვლება. ამას გელა ხუნწარია უარყოფს. მისი თქმით, რატომღაც ვერძაძე დიდ პრივილეგიას ხელშეკრულებას ანიჭებს, რაც მისთვის გაუგებარია. თავად ილია ვერძაძემ ხუნწარიას ამ სიტყვებს გამაღიზიანებელი უწოდა და მას უფასო იურიდიული კონსულტაცია შესთავაზა.
„მე ესტაკატას არენდით ვიღებ. ჩემი უფლებაა, თანამშრომლებს დავტოვებ თუ არა, მაგრამ მათ კარგად განვუმარტე, რომ სამუშაო ადგილს ყველა შეინარჩუნებს. 33-ივე თანამშრომელთან სამთვიან ხელშეკრულებას გავაფორმებ. უფლება არა მაქვს, ხელშეკრულება დავუდო სამ თვეზე მეტი დროით. რა საჭიროა ასეთი პროტესტი, ვერ ვხვდები. ამაში ძველი ხელისუფლების ხელი ურევია“, - განაცხადა შპს „გლობალ ოილის“ დირექტორმა გელა ხუნწარიამ.
შპს “შავი ზღვის ყულევის ტერმინალის” ადმინისტრაციასთან მოსალაპარაკებლად ილია ვერძაძე და ქართლოს ჯობავა შევიდნენ. რამდენიმესაათიანი საუბრის შემდეგ გადაწყდა, რომ ის 33 მუშა-მოსამსახურე, რომელიც ეტაკატაზე მუშაობს, ხელშეკრულებას ტერმინალთან გაწყვეტს და ახალ ქვემოიჯარე კომპანიასთან გააფორმებს.

Workers of Kulevi Terminal Complain about Their Labor Rights
Workers of Kulevi Black Sea Terminal held warning demonstrations with the request of increased salaries and adequate working conditions. First protest rally was held in the village center far from the terminal. About 200 workers of the terminal participated in it.
Demonstrators said on November 3, administration fired some of their employees for no reasons that caused general discontent of workers. Assembly participants said their colleagues were dismissed and part of them had been under psychological oppression.
During the rally, Kulevi Terminal did not stop working. “We support this government and we do not want to launch a new protest week in this country. If we stop working, the state will be damaged and we do not want it. We hope the administration will consider our requests,” Edisher Jobava said.
Another participant of the protest, Kartlos Jobava blamed employers in psychological oppression. He said employers from Azerbaijan enjoy privileges at the company because it is owned by Azerbaijani oil company Socar. “I petitioned to the terminal administration about the problems in the company; after that they started intimidation and threatening of workers. They do not communicate with people. They should inquire what we complain about and what we want to change in the terminal. Head of HR department Mamuka Goginava was particularly active. We request to stop similar treatment of employees and to restitute our colleagues who were illegally sacked from the terminal since November 3. In accordance to the Constitution of Georgia, everyone has right to freedom of expression. Administration could easily negotiate with us about our complaints but it did not happen. Workers have not filed any complaints to the administration for five years.”
Chairman of the Georgian Confederation of Trade Unions Irakli Petriashvili met participants of the protest rally. They set up Trade Union of Workers of the Black Sea Kulevi Terminal Ltd whose leader is Kartlo Jobava. Petriashvili thinks the workers have lawful requests and calls upon the terminal administration to stop discriminative approach to their employees. He said administration gives privileges to some workers on ethnic grounds. “It is fact that employees are unfairly treated at the terminal. Signs of escalation of ethnic controversy were detected in the company. According to my information, administration fires every worker who starts complaining. So, people founded their trade union and we will collectively submit their requests to the administration, which became bases of their dismissal before,” said Irakli Petriashvili.
Local unemployed people also complain about the terminal administration; they claim that company leaders do not consider their interests when hiring new workers. They blame the head of HR department of the Black Sea Terminal Mamuka Goginava in unfair selection of personnel. “There is terrible smell of oil in the territory of Kulevi. Children were also poisoned with it. Terminal’s administration does not consider any complaints. We request them to employ us as ordinary workers but they do not pay attention to us. There are only 25 people, who seek job in the terminal. Is it so difficult to find places for us?!” Kulevi resident Zaal Shengelia said.
Irakli Petriashvili listened problems of locals too and promised he would raise their issues with prime-minister. “Kulevi residents are unfairly treated. Their rights are completely ignored,” Petriashvili said.
Several days after the protest rally, terminal’s administration restored part of fired employees to their jobs.
The situation worsened after terminal’s workers learned about entrance of new sub-leasing company and they started new protest. Railway pier to release oil at the Black Sea Kulevi Terminal Ltd was assigned to Ltd Global Oil under lease. Employees have to sign new short-term contracts [three-months] with new company. Workers are afraid that new company will cease contracts with them after the term expires and they will remain unemployed. But they want to continue working at the terminal because they had permanent contracts there.
Director of Global Oil Ltd Gela Khuntsaria arrived at the protest rally near terminal and clarified to protesters that they do not face any problems. Deputy Chairperson of the Georgian Confederation of Trade Unions Ilia Verdzadze was there too. The latter said that based on the new labor agreements, workers will no longer have some privileges. According to it, their working changes will be changed. Gela Khuntsaria denied this information said that Verdzadze over-evaluates labor contracts that is not clear for him. Ilia Verdzadze said Khuntsaria’s statement was annoying and offered him free legal consultation.
“I lease pier and it is my right to keep or fire employees there; despite that I clarified to them that everybody will keep jobs. I will sign three-month contracts with them. I do not have right to sign longer contracts. I cannot understand why they needed this protest. Old government is encouraging them,” director of the Global Oil said.]
Ilia Verdzadze and Kartlos Jobava negotiated with the administration of the Black Sea Kulevi Terminal. After several hours conversation they decided that 33 workers, who work on the pier, will have their labor contracts ceased with the terminal and sign contracts with new sub-leasing company.