პრეზენტაცია - „გზამკვლევი პოლიტიკური პატიმრების შესახებ საქართველოში“
20 დეკემბერს 12:00 საათზე ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ოფისში თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი წარმოადგენს კვლევას: „გზამკვლევი პოლიტიკური პატიმრების შესახებ საქართველოში“.
კვლევის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი იყო პოლიტპატიმრის სტატუსის განსაზღვრისათვის კრიტერიუმების შემუშავება, რაც აქამდე საქართველოსთვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრობლემა იყო.
გამოცემა „გზამკვლევი - პოლიტიკური პატიმრების შესახებ საქართველოში“ მომზადდა ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მიერ დაფინანსებული პროექტის -„სამოქალაქო საზოგადოების მიერ პოლიტიკური პატიმრების საკითხების შესწავლა“ ფარგლებში, რომელიც განახორციელა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლმა.
სამუშაო ჯგუფი, რომელმაც გზამკვლევი მოამზადა, აერთიანებდა უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლებს.
„გზამკვლევი - პოლიტიკური პატიმრების შესახებ საქართველოში“ მოიცავს: მიმოხილვას საქართველოში პოლიტიკური პატიმრების ისტორიისა და დღევანდელობის შესახებ, საერთაშორისო ორგანიზაციების (ევროპის საბჭო, საერთაშორისო ამნისტია) კრიტერიუმებს, ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პრაქტიკას პოლიტიკურად მოტივირებულ საქმეებთან დაკავშირებით, საერთაშორისო და ადგილობრივ ანგარიშებს საქართველოში პოლიტპატიმრების პრობლემის შესახებ, საქართველოს კანონმდებლობის ანალიზს და უშუალოდ სამუშაო ჯგუფის მიერ შემუშავებულ კრიტერიუმებს.

On December 20, at 12:00 pm Human Rights House Tbilisi will present research “Manual about Political Prisoners in Georgia” in the office of the Open Society Georgia Foundation.
One of the main goals of the research was to work out criteria for the identification of status of political prisoners that have been a significant problem in Georgia.
This publication “Manual about Political Prisoners in Georgia” was prepared within the framework of the project “Uniting Georgian Civil Society to Jointly Study the Issue of Political Prisoners” and implemented by Human Rights House Tbilisi with the financial support of Open Society –Georgia Foundation.
The group working on the research unified representatives of human rights nongovernmental and media organizations.
“Manual about Political Prisoners in Georgia” covers: review of history of political prisoners in Georgia and current situation, criteria of international organizations (CoE, Amnesty International), practice of the European Court of Human Rights in relation with the politically motivated cases, international and local reports about political prisoners in Georgia, analysis of the Georgian legislation and criteria worked out by the working group.