დაღესტნელი მოჯაჰედის ინტერესებს ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაიცავს
საზღვრის უკანონო გადმოკვეთის ბრალდებით დაკავებული დაღესტნელი მოჯაჰედის, 23 წლის მაგამედ მაგამედოვის ინტერესებს არასამთავრობო ორგანიზაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრი დაიცავს. ორგანიზაციის ადვოკატი ნინო ანდრიაშვილი პატიმარს უკვე შეხვდა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის მიერ დაღესტნელი მოჯაჰედების, 23 წლის მაგამედ მაგამედოვის და 26 წლის მიქაილ ქადოევის დაკავების შესახებ ინფორმაცია 17 დეკემბერს გაავრცელა. ოფიციალური ინფორმაციით, მაგამედოვს თბილისის საქალაქო სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. ის სასჯელაღსრულების გლდანის N8 დაწესებულებაშია მოთავსებული. პროკურატურა მაგამედოვს საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში ადანაშაულებს, რაც სისხლის სამართლის კოდექსის 344–ე მუხლით გათვალისწინებული ქმედებაა და ისჯება თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამიდან ხუთ წლამდე.
გადამოწმებული ინფორმაციით, მაგამედოვი საქართველოში 2012 წლის მაისში, საქართველო-რუსეთის საზღვრის ლაფანყურის მონაკვეთის გავლით შემოვიდა. 6 თვის განმავლობაში მაგამედოვი პანკისის ხეობაში ცხოვრობდა. მას ურთიერთობა ჰქონდა შსს-ს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელებთან, კერძოდ, სანდრო ამირიძესთან და ამავე სამმართველოს თანამშრომელთან ემზარ მაჩალიკაშვილთან, რომელიც პანკისის ხეობას კურირებს. მათ იცოდნენ, რომ მაგამედოვი საქართველოში არალეგალურად იმყოფებოდა.
შეგახსენებთ, კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა მაგამედოვთან ერთად კიდევ ერთი დაღესტნელი მოჯაჰედი მიქაილ ქადოევი დააკავეს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო უარყოფს „კავკასიის იმირატის“ წევრის, 26 წლის მიქაილ ქადოევის დაკავების ფაქტს. კახეთის საინფორმაციო ცენტრს კი აქვს გადამოწმებული ინფორმაცია, რომ შსს–ს ანტიტერორისტული ცენტრის თანამშრომლებმა ქადოევი 13 დეკემბერს დააკავეს. დაკავებული გზიდან გაუჩინარდა, როცა ის სამართალდამცავებს თბილისში გადაჰყავდათ. მისი ადგილსამყოფელი უცნობია.
დაზუსტებული ცნობით, მაგამედ მაგამედოვზე და მიქაელ ქადოევზე რუსეთის ხელისუფლებას ძებნა აქვს გამოცხადებული. ქადოევს ინტერპოლიც ეძებს.

Human Rights Center to Protect Rights of Dagestan Mujahedeen
Nongovernmental organization Human Rights Center will protect rights of Magamed Magamedov, 23, Dagestan Mujahedeen, who was arrested for illegal crossing of border. Lawyer of the nongovernmental organization Nino Andriashvili has already met the prisoner.
Information Center of Kakheti reported about detention of Dagestan Mujahedeen Magamed Magamedov and Mikael Kadoev, 26, on December 17. According to official information, Tbilisi City Court sentenced Magamedov to pretrial detention. He is placed in Gldani Prison # 8. Prosecutor’s Office blames Magamedov in illegal crossing of Georgian state border that is punished by imprisonment from three to five years under Article 344 of the Criminal Code of Georgia.
According to verified information, Magamedov arrived in Georgia in May, 2012 via Lapankuri sector of the Georgian-Russian border line. Magamedov lived in Pankisi Gorge during six months. He cooperated with the leaders of counter-terrorist center of the MIA namely with Sandro Amiridze and another officer Emzar Machalikashvili, who supervised the Pankisi Gorge. They knew that Magamedov illegally stayed in Georgia.
According to the ICK, officers of the counter-terrorist center of the MIA arrested another Dagestan Mujahedeen Mikael Kadoev too. Georgian MIA denies information about the detention of Kadoev, who is member of the Caucasus Emirate. ICK checked the information and estimated that officers of the counter-terrorist center arrested Kadoev on December 13. The detainee disappeared from the way to Tbilisi and his whereabouts are not known yet.
According to verified information, Russian government has declared Magamed Magamedov and Mikael Kadoev sought. Kadoev is sought by International Police too.