რა ბედი ეწია „გურიის აღორძინების ფონდს“
2011 წლის დეკემბერში საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა გურიაში სტუმრობის დროს მოსახლეობასთან შეხვედრაზე  „გურიის აღორძინების ფონდის“ შექმნის შესახებ განაცხადა და მის ხელმძღვანელად რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი რამაზ ნიკოლაიშვილი დაასახელა.
„დასავლეთ საქართველოში იქნება ჩემთვის გურიის წელიწადი, წელიწადი, როდესაც გურია ყველამ უნდა წამოვაყენოთ ფეხზე. ჩვენ ვქმნით „გურიის აღორძინების ფონდს“, საპრეზიდენტო ფონდს, რომელსაც მინდა სათავეში ჩავუყენო რამაზ ნიკოლაიშვილი, მაგრამ მეც ვუხელმძღვანელებ მას, რამაზთან ერთად“ – ეს სიტყვები წარმოთქვა გურიაში მოსახლეობასთან შეხვედრაზე მიხეილ სააკაშვილმა.
სააკაშვილის თქმით, ფონდის მეშვეობით უნდა მოწესრიგებულიყო ინფრასტრუქტურა, გაზიფიცირება და გამრიცხველიანება. ასევე უნდა მოწყობილიყო ურეკის სანაპირო ზოლი, უნდა მომხდარიყო წყალსადენისა და საკანალიზაციო სისტემის რეაბილიტაცია, ბახმაროს კურორტის რეაბილიტაცია და მისი განვითარება. ფონდის ფინანსებითვე უნდა მომხდარიყო გურიაში კვალიფიციური კადრების გადამზადება.
„ჩვენ განათლების სამინისტროსთან ერთად ოზურგეთში გვინდა ყველა ასაკის ადამიანების გადამზადებისთვის რეგიონალური ცენტრის გაკეთება. აქ მცხოვრებ ხალხს ყველაფერი აქვს, ზღვაც, მთაც, კარგი ჰაერიც, მათ ერთი რამ სჭირდებათ მხოლოდ, კარგი ცხოვრება და ჩვენ ამას შევძლებთ. ჩვენ დავამთავრებთ გაჭირვებას და დავიწყებთ ცხოვრებას. ჩვენ უნდა ვილაპარაკოთ ურეკის სანაპირო ზოლზე, რომელიც უკეთესად უნდა გაკეთდეს. ყველაფრის გვირგვინი კი, რა თქმა უნდა, ბახმარო იქნება. ეს იქნება ყველაზე თვალწარმტაცი ქართული კურორტი“. – განაცხადა სააკაშვილმა.
მიუხედავ ამ განცხადებებისა, „გურიის აღორძინების ფონდის“ შესახებ ინფორმაცია რეალურად არ არსებობს. Humanrights.ge–სთან საუბარში გურიის გუბერნატორი, ვალერი ჩიტაიშვილი ამბობს, რომ ამ ფონდიდან გურიის სამხარეო ადმინისტრაციას რაიმე სახის დაფინანსება არ მიუღია:
„ვერაფერს გეტყვით  ამ ფონდის  შესახებ, შემიძლია მხოლოდ ის გითხრათ, რომ ამ ფონდიდან გურიას დაფინანსება რაიმე პროექტის განხორციელებაზე არ მიუღია“, – ამბობს ჩიტაიშვილი.
ჩვენ დავუკავშირდით პარლამენტში ოზურგეთის მაჟორიტარ დეპუტატს, ზვიად კვაჭანტირაძეს. როგორც გაირკვა, ფონდის შესახებ ინფორმაციის მოპოვებას ისიც ჩვენსავით ცდილობს:
„რამდენი ხანია ინფორმაციას ვეძებ ამ ფონდთან დაკავშირებით, მაგრამ ამაოდ. ვიცი მხოლოდ ის, რომ სააკაშვილი მოსახლეობას შეპირდა ამ ფონდის შექმნის შესახებ და მის ხელმძღვანელად რამაზ ნიკოლაიშვილიც დაასახელა. ხალხი იმედით იყო სავსე, რომ ეს ფონდი მართლა ააღორძინებდა გურიას, მაგრამ ბუნებაში ასეთი ფონდი, როგორც ჩანს, არ არსებობს. ეს იყო ერთ–ერთი იმ განცხადებათაგანი, რომელიც არაერთხელ გაუკეთებია პრეზიდენტს. ეს მისი მორიგი ბლეფი იყო, რითაც არაერთხელ მოუტყუებია ამომრჩევლები. ფონდი რომ არსებობდეს, ის უნდა იყოს რეგისტრირებული. მიუხედავად მრავალი მცდელობისა, ჩვენ რეგისტრაციის დამამტკიცებელი დოკუმენტი ვერსად მოვიძიეთ.“ - ამბობს კვაჭანტირაძე.
ჩვენ დავუკავშირდით რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელს, მაგდა პოპიაშვილს და ვთხოვეთ განემარტა, არსებობს თუ არა რეალურად „გურიის აღორძინების ფონდი:
„როგორც გავარკვიეთ, ამ ფონდის შესახებ ჩვენს სამინისტროში რაიმე სახის ოფიციალური ინფორმაცია და დოკუმენტაცია არ არსებობს. ვერ გეტყვით, ეს რა იყო, ალბათ, ამის თაობაზე პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში უნდა გაარკვიოთ.“  - ამბობს პოპიაშვილი.
მიუხედავად ჩვენი მცდელობისა, პრეზიდენტის ადმინისტრაციას ვერ დავუკავშირდით. თუმცა „გურია ნიუსმა“ გაავრცელა რამაზ ნიკოლაიშვილის განცხადება აღნიშნულ ფონდთან დაკავშირებით:
„ფონდი არამარტო ინვესტიციებს გულისხმობს, რომელიც შეიძლება განხორციელდეს რომელიმე მოქალაქისგან, ფონდი თავისთავში გულისხმობს ძალიან ბევრ რამეს, მათ შორის იმასაც, რასაც ჰქვია სახელმწიფო ინვესტიციები. ის ობიექტები, რომლებიც აშენდა, შენდება და აშენდება შემდგომში დაფინანსებულია საქართველოს ბიუჯეტიდან. სწორედ ამაზე იყო საუბარი და თქვენ ეტყობა კარგად ვერ გაიგეთ. საუბარია იმაზე, რომ სახელმწიფომ ბიუჯეტიდან დაფინანსდა კონკრეტული პროექტები, მაგ: ბახმარო, სტადიონი და ა.შ.“ – ამბობს ნიკოლაიშვილი.
მიუხედავად ექს–მინისტრის ამ განცხადებისა, ფაქტია, რომ პრეზიდენტმა გურიაში ვიზიტისას სულ სხვა რამ ბრძანა. სააკაშვილის განცხადებიდან ირკვევა, რომ ფონდი საპრეზიდენტო უნდა ყოფილიყო და გარკვეული ფუნქციებიც უნდა ჰქონოდა გურიაში ინფრასტრუქტურის აღორძინებასთან დაკავშირებით. ისიც ფაქტია, რომ გურიის ამჟამინდელი გუბერნატორის თქმით, ამ ფონდიდან გურიას დღემდე ერთი თეთრიც კი არ მიუღია.

What Happened with “Guria Regeneration Foundation”
In December of 2011, during his visit in Guria region, President of Georgia Mikheil Saakashvili announced about establishment of the Guria Regeneration Foundation and nominated Ramaz Nikolaishvili, Minister of Regional Development and Infrastructure to be head of the Foundation.
“It will be Guria’s year for me in the western Georgia and we will assist every resident of Guria region to rise to his feet. We are creating president’s Guria Regeneration Foundation, which will be headed by Ramaz Nikolaishvili, but I will also supervise the foundation together with him,” Mikheil Saakashvili said in Guria.
Saakashvili said the Foundation had to renovate infrastructure, to supply the region with gas and install gas-meters. The Foundation had to fund arrangement of the Ureki seashore, rehabilitation of water and sewerage systems, Bakhmaro mountainous resort. The Foundation had also to fund training of qualified professionals in Guria region.
“Together with the Education Ministry we want to establish a regional center in Ozurgeti for the training of people of all ages. Local people have everything – sea, mountain, fresh air but they need wealthy life and we will assist them. We will put an end to their poverty and they will start honorable life. We should speak about Ureki seashore which shall be better arranged. Bakhmaro will be a crown of all it. It will be the most attractive Georgian resort,” said Saakashvili.
Despite these statements, there is no information about the Guria Regeneration Foundation. Guria regional governor Valeri Chitaishvili told humanrights.ge that Guria regional administration has not received any funds from this Foundation.
“I cannot say anything about this Foundation. I can only say that Guria region has not received funding for any project from this Foundation,” Chitaishvili said.
We got in touch with Ozurgeti district majoritarian MP Zviad Kvachantiradze and found out that he also tries to get some information about this Foundation.
“I have been looking for the information about this Foundation for a long time but in vain. I know that Saakashvili promised population to establish this foundation and Ramaz Nikolaishvili was nominated to be its director. People hoped this foundation would really regenerate the region but as we see now it did not exist at all. It was one of those false statements which President used to make. It was his next bluff to deceive voters. If there was a fund, it should have been registered. Despite many attempts, we could not find registration document anywhere,” said Kvachantiradze.
We got in touch with Magda Popiashvili, interim head of public relation service at the Ministry of Regional Development and Infrastructure and asked to clarify whether Guria Regeneration Foundation really existed or not.
“As we found out, the Ministry does not hold any official information and documentation about this foundation. I cannot say what really happened; you’d better apply to the President’s administration with regard to this issue,” Popiashvili said.
Despite many attempts, we could not get through the president’s administration. However, local newspaper Guria News published Ramaz Nikolaishvili’s statement:
“The Foundation does not aim to receive investments only from citizens, but the Foundation can also get state investments. Those facilities that were constructed, are being constructed and will be constructed in Georgia have been funded from the state budget. So, it was meaning of the president’s statement and you might have misunderstood something. State budget funded concrete projects, like Bakhmaro, playground, etc,” Nikolaishvili said.
Despite the aforementioned statement of the former minister, it is fact that president meant completely different think when speaking about the establishment of the foundation in Guria. He said the foundation would subordinate to the president and should have some functions with regard to regeneration of infrastructure in Guria. It is also fact that Guria had not received any funding from this foundation as current regional governor claims.