ვენეციის კომისიის პრეზიდენტი საქართველოში ვიზიტზე
ვენეციის კომისიამ შესაძლოა საქართველოში  მეკავშირე ოფიცერი დანიშნოს, ეს იმ ფონზე, როცა ქვეყნის ახალი ხელისუფლება კონსტიტუციის გადახედვის პროცესის დაწყებას გეგმავს.
„ბატონი დავით უსუფაშვილი და მე შევთანხმდით იმის შესაძლებლობაზე, რომ დაინიშნოს მეკავშირე ოფიცერი პარლამენტის საკონსტიტუციო კომისიაში, რათა გაღრმავდეს  კონტაქტები ვენეციის კომისიასთან და კონსულტაციების პროცედურა გამარტივდეს“, – განაცხადა ვენეციის კომისიის პრეზიდენტმა, ჯანი ბუკიკიომ თბილისში 31 იანვარს.
საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში ბუკიკიო პრეზიდენტ სააკაშვილს, პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილს, პარლამენტის თავმჯდომარეს დავით უსუფაშვილს, იუსტიციის მინისტრს თეა წულუკიანს, ასევე ნაციონალური მოძრაობის და ქართული ოცნების დეპუტატებს, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს და უზენაესი და საკონსტიტუციო სასამართლოების თავმჯდომარეებს შეხვდა.
თებერვალში კოალიცია „ქართული ოცნება“ სპეციალური კომისიის შექმნის ინიცირებას გეგმავს, რომელიც საკონსტიტუციო რეფორმაზე იმუშავებს.
იმავდროულად, უკვე ინიცირებულია ორი საკონსტიტუციო ცვლილება –ერთი პარლამენტის ადგილმდებარეობას ეხება, ხოლო მეორე პრეზიდენტის უფლებამოსილებას, რომლის ფარგლებშიც პრეზიდენტს ყველა საკონსტიტუციო უფლებამოსილება უნარჩუნებდა, გარდა ერთისა, რომელიც მას მთავრობის გამოცვლის შესაძლებლობს აძლევს იმ შემთხვევაშიც კი, თუ პარლამენტი უარს იტყვის მის მიერ შეთავაზებული ახალი მთავრობის დამტკიცებაზე.
ვენეციის კომისიის პრეზიდენტმა ჯანი ბუკიკიომ განაცხადა, რომ საქართველოს კონსტიტუციის „გაუმჯობესების სერიოზული საჭიროება არსებობს“; თუმცა, მან ასევე განაცხადა, რომ სიღრმისეული საკონსტიტუციო ცვლილებები ნაჩქარევად არ უნდა განხორციელდეს და ეს საზოგადოებასთან რაც შეიძლება დიდი კონსენსუსის გზით უნდა გაკეთდეს.
„მე მესმის, რომ ბოლო საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ მთავრობის და პარლამენტის სტაბილურობისთვის საჭიროა, რომ შეიცვალოს კონსტიტუცია, რათა შეიზღუდოს სახელმწიფო მეთაურის [პრეზიდენტის] უფლებამოსილებები პარლამენტის ნებართვის გარეშე მთავრობის დათხოვნასა და ახალი მთავრობის დანიშვნასთან დაკავშირებით“, – განაცხადა მან 31 იანვარს პრემიერ–მინისტრ ივანიშვილთან გამართული შეხვედრის შემდეგ.
იმავე დღეს,  პრესკონფერენციაზე საუბრისას ბუკიკიომ განაცხადა, რომ მას არ ჰგონია, რომ პრეზიდენტი სააკაშვილი ივანიშვილის მთავრობის დათხოვნას აპირებს.
ნაციონალური მოძრაობაც  აპირებს საკონსტიტუციო ცვლილების ინიცირებას. 31 იანვარს ნაციონალური მოძრაობა გამოვიდა ინიციატივით, რომ კონსტიტუციაში შევიდეს ახალი პუნქტი, რომლის თანახმადაც პროდასავლური საგარეო პოლიტიკური კურსის გატარება, მთავრობისთვის სავალდებულო გახდება.
როდესაც ვენეციის კომისიის პრეზიდენტს ამის თაობაზე ჰკითხეს, მან განაცხადა: „არა მგონია, რომ ასეთი გადაწყვეტილება კონსტიტუციაში უნდა შევიდეს“.
უკანასკნელ პერიოდში საქართველომ ვენეციის კომისიას აზრის გამოხატვა ორ საკითხზე სთხოვა – ერთი ეხება კანონს ამნისტიის შესახებ, რომელიც უკვე მიღებულია და ძალაშიც შევიდა მას შემდეგ, რაც პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტო დაძლია და რის შედეგადაც ამნისტია შეეხო პარლამენტის მიერ პოლიტპატიმრებად აღიარებულ 190 პირს. ვენეციის კომისიის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ „სამწუხაროდ“ ეს კანონპროექტი პარლამენტმა ისე მიიღო, რომ არ დაელოდა კომისიის დასკვნას.
მეორე საკითხი, კი, რომელზეც ვენეციის კომისია თავის დასკვნებს მოამზადებს, არის კანონპროექტი სასამართლოების შესახებ, რომელიც იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს რეფორმირებას ითვალისწინებს.  იუსტიციის უმაღლესი საბჭო სასამართლო სისტემას კურირებს და მოსამართლეების დანიშვნის და გათავისუფლების, ასევე მოსამართლეთა წინააღმდეგ დისციპლინალური სამართალწარმოების უფლებამოსილება გააჩნია.
სხვა ძირითად ცცლილებებთან ერთად, კანონპროექტის თანახმად, პრეზიდენტი აღარ მიიღებს მონაწილეობას იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების დანიშვნის პროცესში.
ეს კანონპროექტი, რომელიც იუსტიციის სამინისტროს მიერაა ინიცირებული, პარლამენტმა პირველი მოსმენით დეკემბერში მიიღო; ნაციონალური მოძრაობა მისი წინააღმდეგია, ხოლო პრეზიდენტმა სააკაშვილმაგანაცხადა, რომ მას ვეტოს დაადებს. ნაციონალურმა მოძრაობამ მოუწოდა ხელისუფლებას ვენეციის კომისიის დასკვნებს დალოდებოდა. მართალია, თავდაპირველად მთავრობა ცდილობდა, რომ პარლამენტს მალე მიეღო კანონპროექტი, თუმცა მოგვიანებით პროცესის შეჩერება გადაწყდა.
„მივესალმები, რომ პარლამენტმა და იუსტიციის სამინისტრომ გადაწყვიტეს დაეცადათ ვენეციის კომისიის დასკვნისთვის” – განაცხადა ბუკიკიომ.
ერთ–ერთი მთავარი საკითხი, რაც კანონპროექტზე უთანხმოებას იწვევს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოქმედი წევრებისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის ვადაა. კანონპროექტის თანახმად, ყველა მოქმედი წევრის უფლებამოსილების ვადა ახალი წევრების არჩევისთანავე შეწყდება.
ვენეციის კომისიის პრეზიდენტმა ძირითადად დადებითად ისაუბრა იუსტიციის საბჭოს წევრების არჩევის წესში შემოთავაზებულ ცვლილებებზე; თუმცა, მოქმედი წევრებისთვის უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხი ცალკე გამოყო.
„ერთადერთი პრობლემა, რომელიც თავიდან უნდა იქნას აცილებული, არის კანონის უზენაესობის დარღვევა იმ გაგებით, რომ საბჭოს მოქმედი წევრების უფლებამოსილების ვადა არ უნდა შეწყდეს, სანამ მათი ვადა ბუნებრივად არ ამოიწურება, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ შეიცვლება ის მიზეზი, რისთვისაც ისინი საბჭოში მიიღეს – კვალიფიკაცია“, – განაცხადა ბუკიკიომ.
ზოგიერთმა უფლებადამცველმა ჯგუფმა უკვე მოუწოდა ხელისუფლებას კანონპროექტში  შეიტანოს ცვლილებები, რომლის თანახმადაც საბჭოს მხოლოდ იმ წევრებს უნდა შეუწყდეთ უფლებამოსილება, რომლებიც პრეზიდენტმა და პარლამენტმა დანიშნა, ხოლო მოსამართლეთა კონფერენციის მიერ არჩეულ წევრებს უნდა შეუნარჩუნდეთ უფლებამოსილება.
თუმცა იუსტიციის სამინისტრო ამის წინააღმდეგ გამოდიოდა და აცხადებდა, რომ მოსამართლეთა კონფერენციის მიერ იუსტიციის უმაღლეს საბჭოში მოსამართლეთა არჩევის პროცესი თ

The Council of Europe’s advisory body for legal affairs, Venice Commission, may appoint a liaison officer in Georgia as country’s new authorities prepare for launch of a process for major constitutional overhaul.
“Mr. [Davit] Usupashvili [the parliamentary chairman] and I agreed on the possibility to appoint a liaison officer in the constitutional commission of the parliament in order to take contacts with the Venice Commission and simplify procedure of consultation,” Gianni Buquicchio, President of the Venice Commission, said in Tbilisi on January 31.
During his visit to Georgia he met President Saakashvili; Prime Minister Bidzina Ivanishvili; parliamentary speaker Davit Usupashvili; as well as lawmakers from President Saakashvili’s UNM party and PM Ivanishvili’s Georgian Dream coalition, civil society representatives and chairmen of supreme and constitutional courts.
In February the Georgian Dream coalition plans to initiate setting up of a special commission that will work on major amendments to the constitution.
Meanwhile, two constitutional amendments are already initiated – one on Parliament’s location and another one about presidential powers under which President Saakashvili retains all of his current powers, except of the one which allows him to sack the government and appoint new one even if the Parliament refuses to confirm President-nominated cabinet.
Venice Commission President Gianni Buquicchio said that there was “a serious need of improvement” of Georgia’s constitution; he, however, said that in-depth constitutional changes should not be made hastily and it should be done with largest possible consensus within the society.
Buquicchio, however, also noted that there were “urgent” issues in the constitutional that required to be addressed soon.
“I understand that for the sake of stability of the government and the Parliament after the last parliamentary elections it is necessary to change the constitution in order to limit powers of the head of state [the President] to dismiss the government and appoint new government without the authorization of the Parliament,” he said after meeting with PM Ivanishvili on January 31.
Speaking at a news conference later on the same day he also said that he did not believe that President Saakashvili had an intention to dismiss PM Ivanishvili’s government.
President Saakashvili’s UNM party also plans to initiate a constitutional amendment. On January 31 UNM offered to introduce a new clause in the constitution that would make pro-Western foreign policy course binding for government.
Asked about this initiative, the Venice Commission President said: “I don’t think that such a decision should be in the constitution.”
The most recently the Venice Commission was requested by Georgia to give its opinion on two issues; one is on the law on amnesty, which has already been passed and enforced after the Parliament overturned presidential veto and which also granted amnesty to 190 inmates recognized by the Parliament as political prisoners. Venice Commission President said that “unfortunately” this bill was passed by the Parliament without waiting for the Commission’s conclusion.
Another one on which the Venice Commission will prepare its conclusions is the bill on courts, which envisages reform of High Council of Justice, a body overseeing judicial system with the authority to appoint or dismiss judges; among other major changes, the bill also offers to exclude the President from the process of appointing members of the High Council of Justice.
This bill, which was initiated by the Justice Ministry, has been passed with its first reading in December; the UNM is against of the bill and President Saakashvili has even threatened to veto it. The UNM called on the authorities to wait for the conclusions from the Venice Commission. Although initially the government was pushing for the bill to be confirmed by the Parliament soon, it was then decided to hold back the process.
“I appreciate that the Parliament and the Minister of Justice decided to wait until the opinion of Venice Commission is adopted and delivered,” the Venice Commission President said.
One of the key issues that trigger controversy over the bill is the term of termination of authority of the sitting members of the High Council of Justice. According to the bill, term of all the currently sitting members of the Council, including of those members who are judges, will be terminated upon the election of new members under the new rules.
The Venice Commission President spoke mainly positively about proposed changes in the rule of electing judicial council members; he, however, stressed on the issue of termination of authority of sitting members.
“Only problem that should be avoided is violation of rule of law in the sense that [the term of] present members of the Council should not be terminated before the natural expiration of their term, unless the reason for what they were included in the Council – the qualification, changes,” Buquicchio said.
Some local legal advocacy groups have also called on the authorities to amend the bill in a way that would terminate the authority of only those members of the Council who are appointed by the President and the Parliament and to keep those judges as members of the Council who had already been elected by the Judicial Conference, a self-governing body of the judiciary.
But the Justice Ministry was against, arguing that process of election of judges in the High Council of Justice by the Judicial Conference was in itself not democratic, thus those judges elected through the existing rule should also be replaced. Currently only the Chairman of Supreme Court has the right to nominate candidates for council membership and the Judicial Conference has to choose among the candidates nominated by the Supreme Court Chairman; ballot during the Judicial Conference is not secret. The proposed bill plans to change these provisions too.
A group of experts from the Venice Commission, which are working on drafting conclusions on the law on amnesty and bill on judicial council, will visit Georgia next week.