გია თორთლაძის წინააღმდეგ გამოძიება დაიწყო
წინა მოწვევის პარლამენტის დეპუტატის, „დეოკუპაციის ცენტრის“ ხელმძღვანელის, გია თორთლაძის წინააღმდეგ სახელმწიფო ქონების გასხვისების საქმესთან დაკავშირებით ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა გამოძიება დაიწყო. ამის შესახებ განცხადება საგამოძიებო სამსახურის საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ნათია სუხიაშვილმა 7 თებერვალს გამართულ სპეციალურ ბრიფინგზე გააკეთა.
მისი თქმით, 2012 წლის 5 სექტემბერს საქართველოს კულტურის სამინისტროდან პროექტის „საქართველო ოკუპანტების გარეშე“ ორგანიზების მიზნით, „საქართველოს დეოკუპაციის ცენტრს“, რომელსაც გია თორთლაძე ხელმძღვანელობს, 350 000 ლარი ჩაერიცხა. ამავე პროექტის ფარგლებში, ცენტრისთვის უსასყიდლოდ და უვადოდ სარგებლობაში გადაცემული იქნა 104 602 ლარად ღირებული ავტომანქანა „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ პრადო“.
სახელმწიფო ქონების შესახებ საქართველოს კანონი კრძალავს სახელმწიფო ქონების სარგებლობაში მიმღების მიერ ქონების გასხვისებას და როგორც ნათია სუხიაშვილმა აღნიშნა, დეოკუპაციის ცენტრის დირექტორმა გია თორთლაძემ არ გაითვალისწინა აღნიშნული კანონი და მოთხოვნა და ავტომანქანა „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ პრადო“ 2013 წლის 4 იანვარს გაასხვისა 50 000 ამერიკულ დოლარად. თანხა კი მოიხმარა პირადი მიზნებისთვის.
როგორც ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურში აცხადებენ, საქმეზე მიმდინარეობს გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 182-ე მუხლის მესამე ნაწილით, რაც სასჯელის სახით 7-დან 11 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. აღსანიშნავია, რომ გია თორთლაძესთან დაკავშირებით საქმის აღძვრა უკავშირდება მთლიანად დეოკუპაციის ცენტრის საქმიანობის გამოძიებას. საქმეზე გამოძიება დაიწყო 2013 წლის 23 იანვარს და ამ გამოძიების ფარგლებში დღეს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა აღნიშნული ცენტრის ოფისიდან ფინანსური დოკუმენტაცია ამოიღეს.
„დეოკუპაციის ცენტრის“ ხელმძღვანელი გია თორთლაძე ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის განცხადებებს ბოდვას უწოდებს .
როგორც თორთლაძემ „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას აღნიშნა, ავტომანქანა მთავრობის განკარგულებით უვადოდ და უსასყიდლოდ გადაეცა, ხოლო მას შემდეგ, რაც ცენტრს ვალი დაედო, მანქანა გაყიდა და ავტომობილის გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხა ბიუჯეტში შეიტანა, რისი დამადასტურებელი საბუთიც გააჩნია.
„ავტომანქანა სახელმწიფო ქონება არ იყო, ჩემი, დეოკუპაციის ცენტრის ქონება იყო, რომელიც გადმომეცა უვადოდ და უსასყიდლოდ. ჩემი საკუთრება იყო, გავყიდე და ის ფული შევუტანე სახელმწიფოს. არავითარი სხვისი ქონება არ გამისხვისებია. მთავრობის განკარგულებით და სამინისტროს ბრძანებით ჩემი ქონება იყო, სადაც არც ერთი სიტყვა არ წერია, რომ გაყიდვის უფლების გარეშე მაქვს“,- განმარტა „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას გია თორთლაძემ.
ამასთან, თორთლაძე უარყოფს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის ინფორმაციას, რომ მან მანქანის გაყიდვის შედეგად მიღებული თანხა პირადი მიზნებისთვის მოიხმარა.
„ტყუილია, რომელი პირადი საჭიროებისთვის, ხელში მიჭირავს დოკუმენტი, 81 625 ლარი შევიტანე ბიუჯეტში. ჩემი პირადი საკუთრება არის ბიუჯეტი? თუ ჩემია, მაჩუქეთ ეგ ბიუჯეტი და მაშინ ვაღიარებ.. ასეთი ნაძირლები რომ არიან, გამოდიან უვიცები. ისიც არ იციან, რამდენი ქონება გადმომეცა, 120 000 გამოაცხადა, 131 000 გადმომეცა, 81 000 უკან შევიტანე, მეტი რა ვქნა. ეს ქალი რომ გამოვიდა, ბოდავს რაღაცეებს. ისიც ვერ გაუგია სახელმწიფომ რამდენი ქონება გადმომცა“,- განაცხადა თორთლაძემ.
დეოკუპაციის ცენტრის ხელმძღვანელი მის წინააღმდეგ გამოძიების დაწყებას პრემიერ-მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის მხრიდან განხორციელებულ ზეწოლად აფასებს.
„მაგათ არ აწყობთ, რომ საქართველოში იყოს დეოკუპაციის ცენტრი, ისევე, როგორც არ აწყობს პუტინს და ერთად არ აწყობთ მათ სულ ყველას. ეს არის ჩემი პოლიტიკური განცხადება. ეს არის ზეწოლა არასამთავრობო ორგანიზაციაზე, „დეოკუპაციის ცენტრზე“ და პირადად ჩემზე. ვერ მოინელა, რომ მას მე ხშირად ძალიან მწვავედ ვაკრიტიკებდი, მოინელოს, თუ ვერ ინელებს, მოვანელებინებ“, - აღნიშნა თორთლაძემ.

Investigation against Gia Tortladze
Investigative service of the Ministry of Finance started investigation against Gia Trotladze on the alienation of state property; Gia Tortladze was member of the previous convocation parliament and is head of the De-occupation Center. Head of public relation department at the investigative service Natia Sukhiashvili made the statement at the special briefing on February 7.
Sukhiashvili said on September 5, 2012 Ministry of Culture transferred 350 000 lari to the Georgian De-Occupation Center to organize a project “Georgia without occupants;” Gia Tortladze was head of this center. In the frame of the same project, a luxurious vehicle Toyota Land Cruiser Prado, price 104 602 lari, was assigned to the Center for free.
Law of Georgia on State Property prohibits alienation of the state property and as Natia Sukhiashvili noted the director of the De-Occupation Center Gia Tortladze did not consider requirements of the law and sold vehicle Toyota Land Cruiser Prado for 50 000 USD on January 4, 2013 and spent the money on personal purposes.
Representatives of the Investigative Service at the Ministry of Finances said the investigation was launched under Article 182 Part III that envisages imprisonment from 7 to 11 years. It is noteworthy that criminal case against Gia Tortladze was launched with regard to general activities of the De-Occupation Center. The investigation started on January 23, 2013 and employees of the investigative service withdrew financial documentation from the office on February 7.
Head of the De-Occupation Center Gia Tortladze claims the statements of the Investigative Service are absurd.
He told Interpresnews that the vehicle had assigned to him for unlimited term and for free based on the government’s decree. After the Center accumulated some debts, he sold the car and transferred the money to the budget; he can prove this operation by relevant document.
“The car was not a state property; it belonged to me, to the De-Occupation Center which was assigned to me for unlimited term and for free. It was my property so I sold it and transferred the money to the state budget. I have not sold state property. Based on the government’s and ministry’s decree it was my car and those decrees do not prohibit me to sell the car,” Gia Tortladze told Interpresnews.
Besides, Tortladze denies information spread by the investigative service alleging that he had spent the money on his own purposes.
“It is false, I hold the document which proves that I transferred 81 625 lari to the budget. Is the budget my personal property? If it is mine, then gift it to me and I will confess… They act stupidly because they are nasty people. They even do not know how much money was transferred to me – they announced 120 000 lari whilst I had received 131 000 lari; but I returned 81 000 lari back. That woman was mumbling something. They cannot even estimate how much property I had received from the state,” Tortladze said.
The head of the de-occupation center said the launched investigation against him is prime-minister Bidzina Ivanishvili’s oppression on him.
“They do not want De-Occupation Center to function in Georgia as well as Putin. It is my political statement. It is oppression on nongovernmental organization De-Occupation Center and on me. He cannot forgive my critical statements about him; but if we cannot recover it I will help him to recover,” said Tortladze.