საერთაშორისო ჰუმანიტარულმა ორგანიზაციამ Save the Children საკუთარ ვებგვერდზე "საუკეთესო ქვეყნები დედობისთვის" 2013 წლის რეიტინგი გამოაქვეყნა.
რეიტინგის თანახმად, დედობისთვის საუკეთესო ქვეყნებად ჩრდილოეთ ევროპის ქვეყნები, ყველაზე უარესად კი აფრიკის ქვეყნები დასახელდა.
Save the Children-ის რეიტინგში საქართველო 94-ე ადგილზე მოხვდა. კვლევის თანახმად, საქართველოში 2010 წელს დედათა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 960 ქალბატონზე ერთს შეადგენდა; 2011 წელს ბავშვთა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი 5 წლამდე ბავშვებს შორის 1000 ბავშვზე 20,5-ია, ფორმალური განათლების მოსალოდნელი წლების მაჩვენებელი – 13,2, მთლიანმა ეროვნულმა შემოსავალმა ერთ სულ მოსახლეზე (აშშ დოლარში) 2011 წელს – 2,860 შეადგინა, 2013 წელს ქვეყნის მთავრობაში ქალთა პროცენტულმა მაჩვენებელმა 12,0% შეადგინა.
საერთაშორისო ორგანიზაციამ კვლევა 176 ქვეყანაში ჩაატარა. რეიტინგის შედგენისას ავტორებმა ხუთი კრიტერიუმით იხელმძღვანელეს – დედების სიკვდილიანობის რისკი, 5 წლამდე ბავშვების სიკვდილიანობა, ქალთა განვითარების დონე, მთლიანი ეროვნული შემოსავალი, ქალთა რაოდენობა ხელისუფლებაში. კვლევაში 2010-დან 2013 წლის ჩათვლით პერიოდი იქნა გათვალისწინებული.
რეიტინგში პირველი ადგილი ფინეთმა დაიკავა. პირველ ათეულში ასევე მოხვდნენ შვედეთი, ნორვეგია, ისლანდია, ნიდერლანდები, დანია, ესპანეთი, ბელგია, გერმანია და ავსტრალია. რეიტინგში ბოლო ადგილი კონგოს დემოკრატიულ რესპუბლიკას ერგო.

International humanitarian organization Save the Children published rating of the best countries for motherhood in 2013. According to the rating, Nordic countries are the best to be mother in and African countries are the worst.
Georgia ranked 94th place in the rating of the Save the Children. According to the survey, index of mothers’ mortality was one in 960 women in 2010; 20.5 out of 1 000 children up to 5 died in 2011; predicted index of formal education is 13, 2 and Gross Domestic Product per capita in 2011  was 2, 860 USD; in 2013 percentage of women in the government of Georgia is 12,0%.
The International Organization carried out the survey in 176 countries. The authors used five criteria – risk of mothers’ mortality, under-5 deaths, level of development of women, Gross Domestic Product, number of women in authority. The survey covered period from 2010 to 2013.
Finland ranked the first place. Top ten countries to be mother are: Sweden, Norway, Iceland, Netherlands, Denmark, Spain, Belgium, Germany and Austria. Democratic Republic of Congo occupied the last place in the rating.