ვანო მერაბიშვილი და ზურაბ ჭიაბერაშვილი დააკავეს
21 მაისს მთავარმა პროკურატურამ განაცხადა, რომ ყოფილი პრემიერ-მინისტრი ვანო მერაბიშვილი და კახეთის გუბერნატორი ზურაბ ჭიაბერაშვილი დაკავებულები არიან კორუფციულ საქმესთან დაკავშირებით.
მერაბიშვილი და ჭიაბერაშვილი ქუთაისში დააკავეს, სადაც ისინი სამხარეო პროკურატურაში მეორედ დაიბარეს დასაკითხად მას შემდეგ, რაც თებერვალში მოწმის სახით იყვნენ დაკითხულები საქმეზე, რომელიც წინასაარჩევნო პერიოდში დაწყებული უმუშევართა აღრიცხვის პროგრამის ფარგლებში 5.2 მლნ ლარის ოდენობით საბიუჯეტო სახსრების, სავარაუდო, არამიზნობრივ ხარჯვას უკავშირდება ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ; მეორე საქმეზე გამოძიება მერაბიშვილს სახელმწიფოსთვის 158 ათასი ლარის ზიანის მიყენებას ედავება.
პროკურატურამ ამ ეტაპზე მერაბიშვილის „კორუფციული საქმიანობის“ ეს ორი ეპიზოდი გამოაცხადა გახსნილად და განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში მას ასევე წარედგინება ბრალი კიდევ ორ ეპიზოდზე - 26 მაისის მოვლენებისა და სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმეებზე მიმდინარე გამოძიებების ფარგლებში, რომლებიც „ფაქტობრივად დასრულებულია“.
ორ გახსნილ ეპიზოდთან დაკავშირებით, პროკურატურა აცხადებს, რომ გამოძიებას გააჩნია, დაახლოებით, ასეულობით ერთმანეთთან შეთანხმებული და დამაჯერებელი მტკიცებულება, რომელთა „ერთობლიობა საკმარისია დასკვნისათვის, რომ ივანე მერაბიშვილმა ჩაიდინა“ სისხლის სამართლის კოდექსის 164-ე პრიმა მუხლის (ამომრჩევლის მოსყიდვა), 182-ე მუხლის (მითვისება-გაფლანგვა) მესამე ნაწილის ბ ქვეპუნქტით და 332-ე მუხლის მეორე ნაწილით (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის მქონე პირის მიერ) გათვალისწინებული დანაშაულები.
მისთვის ინკრიმინირებული ქმედება ითვალისწინებს 7-დან 12 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას, აცხადებს პროკურატურა და აღნიშნავს, რომ სასამართლოს მერაბიშვილისთვის წინასწარი პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით მიმართავს, ვინაიდან „არსებობს უტყუარი მასალები, რომ ეს ერთადერთი საშუალებაა მართლმსაჯულების განხორციელებისათვის ხელის შეშლის თავიდან აცილების უზრუნველსაყოფად“.
პირველი ეპიზოდთან დაკავშირებით, რომელიც მერაბიშვილის პრემიერ-მინისტრობის პერიოდს უკავშირდება და მასში ასევე ფიგურირებს მაშინდელი ჯანდაცვის მინისტრი ზურაბ ჭიაბერაშვილი, პროკურატურა აცხადებს: „საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ივანე მერაბიშვილმა 2012 წლის პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებში პოლიტიკური გაერთიანება ”ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ სასარგებლოდ ამომრჩეველთა მოსყიდვის, აგრეთვე სახელმწიფო სახსრებით დასახელებული პარტიის შენიღბული და ფარული დაფინანსების მიზნით, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრთან ზურაბ ჭიაბერაშვილთან და სხვა პირებთან ერთად დაგეგმა და განახორციელა თვალთმაქცური ოპერაცია, რომლის მიხედვითაც, საქართველოში უმუშევართა აღრიცხვისა და დასაქმების სახელმწიფო პროგრამისათვის გამოყოფილი საბიუჯეტო თანხებიდან 5,2 მლნ ლარი უკანონოდ ჩაერიცხა დაახლოებით 22 ათას პირს, თითოეულს 240 ლარის ოდენობით. მითითებული პირები მოჩვენებითად გააფორმეს, როგორც შტატგარეშე თანამშრომლები, სინამდვილეში, მათ არანაირი სამუშაო არ შეუსრულებიათ, ხოლო ფული მიიღეს მხოლოდ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობისთვის ხმის მიცემისა და საარჩევნო აგიტაციის წარმოების სანაცვლოდ. ამრიგად, ივანე მერაბიშვილის ქმედებით სახელმწიფომ იზარალა 5,2 მლნ ლარი“.
მეორე ეპიზოდი მერაბიშვილის შინაგან საქმეთა მინისტრობის პერიოდთან არის დაკავშირებული და პროკურატურის განცხადებაში მასზე ნათქვამია: „საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრს ივანე მერაბიშვილს დასვენებისთვის მოეწონა ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ კვარიათში ზღვის პირას მდებარე, შპს “საერთაშორისო საინვესტიციო კომპანიის” კუთვნილი ფეშენებელური აგარაკი და, 2009 წლის მაისში, ყოველგვარი სამართლებრივი საფუძვლის გარეშე, მესაკუთრის ნების საწინააღმდეგოდ, იძულებით და დაშინებით დაიკავა იგი და, ოჯახთან ერთად, თითქმის ოთხი წლის განმავლობაში უსასყიდლოდ სარგებლობდა ამ ქონებით. მანვე, ბოროტად გამოიყენა სამსახურებრივი უფლებამოსილება და სხვისი აგარაკის საკუთარი ოჯახის წევრების გემოვნებით მოწყობის მიზნით, გაარემონტა იგი შინაგან საქმეთა სამინისტროს ასიგნებებით. დანაშაულის კვალის დაფარვის მიზნით, ივანე მერაბიშვილის მიერ გამოყენებულ იქნა საიდუმლო ხარჯები, რომლითაც, კანონის თანახმად, უნდა დაფინანსებულიყო დანაშაულთან ბრძოლისათვის გათვალისწინებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებები. მისივე განკარგულებით, სამინისტროს ბიუჯეტიდან იფარებოდა აგარაკზე მომუშავე დამხმარე პერსონალის სახელფასო ანაზღაურებაც. შედეგად, სახელმწიფოს მიადგა 158 ათასი ლარის ზიანი“.
პროკურატურა ასევე აცხადებს, რომ მერაბიშვილს „უახლოეს პერიოდში“ წარედგინება დამატებითი ბრალი კიდევ ორ საქმეზე.
სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის გახმაურებულ საქმესთან მერაბიშვილის კავშირზე პროკურატურის განცხადებაში ნათქვამია, რომ მან „სხვა მაღალი თანამდებობის პირებთან ერთად, საკუთარი მეუღლის თამარ (თაკო) სალაყაიას, აგრეთვე, სხვა მასთან დაახლოვებული პირების მომხდარი დანაშაულისაგან ხელოვნურად განრიდების მიზნით, უზრუნველყო მოცემულ საქმეზე უკანონო, ფალსიფიცირებული სამართალწარმოების განხორციელება და შეგნებულად შეუშალა ხელი ამ საქმეზე მართლმსაჯულების განხორციელებას“.
გამოძიების განცხადებით, 2011 წლის 26 მაისის საპროტესტო აქციის დაშლისას მაშინდელი შინაგან საქმეთა მინისტრის ვანო მერაბიშვილის „უშუალო დავალებით, ორგანიზებითა და პირადი კონტროლით“ საპოლიციო ქვედანაყოფებმა მშვიდობიანი, ალყაშემორტყმული მოქალაქეების წინააღმდეგ აშკარად არათანაზომიერი, არაპროპორციული და გადაჭარბებული ძალა გამოიყენეს, რის შედეგადაც „გარდაიცვალა ორი და ჯანმრთელობის სხვადასხვა ხარისხის დაზიანებები მიიღო მრავალმა ადამიანმა“.

Former PM Vano Merabishvili, who is now UNM secretary general, and ex-healthcare minister Zurab Tchiaberashvili, who is now governor of Kakheti region, were arrested on May 21.
The two men were arrested after being interrogated by prosecutors in Kutaisi in connection to investigation into alleged misspending of GEL 5.2 million public funds on UNM activists during election campaign last year.
Prosecutor’s office said that Merabishvili was also facing charges in connection to a separate case, which allegedly involves misappropriation of private property and embezzlement of GEL 158,000 in 2009, when he served as interior minister.
The prosecutor’s office said in a statement on May 21, that the first case was related to the program of registration of unemployed citizens, which was announced in July 2012 by the previous government, led by then PM Vano Merabishvili. At the time the previous government announced about the program to register unemployed citizens with a purpose to create detailed data base of unemployed persons to then help them with training and employment. Social Service Agency at the Ministry of Healthcare and Social Affairs was in charge of compiling data base. At the time the previous government also announced about hiring registrants, or as they were called “employment agents”, to carry out registration of unemployed citizens.
Prosecutor’s office says that up to 22,000 “employment agents” were hired and each paid with about GEL 240 with total funding of over GEL 5.2 million coming from the state budget. Prosecutor’s office claims that the entire program in fact aimed at channeling public funds to UNM’s election campaign as “employment agents” were engaged in UNM’s campaigning, instead of compiling unemployed citizens’ data base.
Another case over which Merabishvili will face criminal charges involves misappropriation of private property, as well as embezzlement of public funds in 2009, the prosecutor’s office said.
Prosecutor’s office accuses Merabishvili of seizing a villa from its legitimate owner through intimidation in seaside resort of Kvariati in Adjara in May 2009, when he served as interior minister.
“For almost four years Merabishvili and his family used this villa without making any payments [to owner]. He abused power and refurbished the villa… with Interior Ministry’s funds… which resulted into GEL 158,000 financial damage to the state,” the prosecutor’s office said.
Prosecutor’s office said that in connection to both of these cases, charges against Merabishvili would involve bribing of voters; misspending/embezzlement and abuse of power.
If convicted for these charges, Merabishvili will face from seven to 12 years in jail, according to the prosecutor’s office.
Prosecutor’s office said that it would seek pretrial detention pending trial for both Merabishvili and Tchiaberashvili.
Lawyers of both Merabishvili and Tchiaberashvili said that their clients were denying charges.
Prosecutor’s office also said that Merabishvili was likely to face charges in connection to high-profile murder case of Sandro Girgvliani in 2006 and dispersal of opposition’s rally in Tbilisi in May, 2011. It said that investigation into these two cases “are actually completed.”
Prosecutor’s office said that dispersal of anti-government rally on May 26, 2011 and “deliberate use of excessive force” by the police forces was done under “direct orders and supervision” of Merabishvili, who at the time was interior minister. It said that disproportionate use of police force during dispersal of the rally led “to death of two people”.
On Girgvliani murder case, the prosecutor’s office said that Merabishvili, who at the time was interior minister, “together with other officials”, fabricated investigation with a purpose of covering up links of his wife Tako Salakaia and other of his associates to this crime.
President Saakashvili’s UNM party condemned arrest of Merabishvili and Tchiaberashvili as political persecution.
Zurab Tchiaberashvili told journalists earlier on May 21 before appearing for questioning before prosecutors in Kutaisi, that the government was failing to address problems in the country and wanted to deflect public attention from real problems to “staged shows”. He also said that investigation into employment program case was “absurd.”
“The decision which was made by Bidzina Ivanishvili to arrest his direct political opponent, Vano Merabishvili as well as to arrest Zurab Tchiaberashvili is a politically-motivated decision. This decision has nothing to do with justice,” UNM MP Giorgi Gabashvili said.
PM Bidzina Ivanishvili said on May 21 that arguments in favor of allegations about politically-motivated prosecutions were “weak.”
“Both Europe and American have understood well that we do not pursue selective justice; there will be no political persecution. I can repeat again that we will not allow any political persecution,” PM Ivanishvili told journalists.
“I think that we should wait for the trial. Questions did exist towards the previous authorities, including Merabishvili. I have said about it for multiple times and I can repeat it again. But we should not claim anything in advance before the trial. Let’s wait for the process,” he said.