მუფთი და მისი თანმხლები მუსლიმები სოფელ სამთაწყაროში არ შეუშვეს
ქვემო ქართლის მუფთი ჯემალ ადაძე და მისი თანმხლები პირები, რომლებიც დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროში პარასკევის ტრადიციული ლოცვის შესასრულებლად მიდიდოდნენ, სოფელში არ შეუშვეს. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს ჯემალ ადაძემ განუცხადა, სოფლის შესასვლელში მათ სამთაწყაროს რწმუნებული გულნარა ნადირაშვილი თანასოფლელებთან ერთად დახვდა და სოფელში შესვლა აუკრძალა.
„სოფლის რწმუნებული დაგვხვდა რამდენიმე ადამიანთან ერთად. აგრესიულები იყვნენ, სოფელში არ შემოხვიდეთ, თუ გინდათ რომ ცუდი რამე არ მოხდესო. ჩვენ ვითარების გამძაფრება არ გვინდოდა და ადგილზე პოლიცია გამოვიძახეთ. პოლიცია რომ მოვიდა, მდგომარეობა განიმუხტა, მაგრამ სოფელში მაინც ვერ შევდივართ. იმუქრებიან, რომ ცუდი ამბები მოხდება. ამიტომ, დახმარებისთვის, უფლებადაცვით ორგანიზაციებს მივმართეთ“, – განაცხადა ჯემალ ადაძემ.
როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრის კორესპონდენტი იტყობინება სოფელ სამთაწყაროდან, ამ დროისთვის სოფელში სიმშვიდეა, თუმცა ადგილობრივები არ მალავენ, რომ სოფელში, მუსლიმთა სამმართველოს მიერ შეძენილ შენობაში ლოცვების შესრულებას და იქ მუსლიმთა სამლოცველო სახლის გახსნას არ დაუშვებენ.
შეგახსენებთ, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროში მუსლიმებს პარასკევის ტრადიციული ლოცვის შესრულების საშუალება გასულ კვირასაც არ მისცეს. ამავე სოფელში მცხოვრებმა ჰერებმა, რომლებიც ქრისტიანები არიან, მუსლიმები მათ საკუთრებაში არსებული შენობიდან ლოცვის დროს გაყარეს. ჰერები სოფელში მუსლიმური სამლოცველო სახლის გახსნის წინააღმდეგები არიან. მუსლიმები დახმარებას ხელისუფლებისგან ითხოვენ.
სამთაწყარო საქართველო – აზერბაიჯანის საზღვრისპირა სოფელია, სადაც აჭარიდან ჩამოსახლებული ეკომიგრანტები და ჰერეთიდან წამოსული ჰერები ცხოვრობენ, რომლებმაც აზერბაიჯანი იმიტომ დატოვეს, რომ ისლამი არ მიიღეს. მოსახლეობის რაოდენობა 1500 ადამიანს აღემატება. წლების განმავლობაში სოფელში მცხოვრებ მუსლიმებსა და ქრისტიანებს შორის დაპირისპირება არ არსებობდა. კონფლიქტი მას შემდეგ დაიწყო, რაც მუსლიმთა სამმართველომ სამთაწყაროში სამლოცველო სახლის გასახსნელად შენობა იყიდა.

Mufti and His Accompanying Muslims Not Allowed into Samtatskaro Village
Mufti of Kvemo Kartli region Jemal Adadze and his accompanying people, who were traveling to Samtatskaro village in Dedoplistskaro district to attend traditional Friday prayers, were not allowed into the village. Jemal Adamdze told ICK that village attorney Gulnara Nadirashvili met them together with villagers at the entrance to Samtatskaro and prohibited to enter the village.
“The village attorney was waiting for us together with several villagers. They were aggressive and warned us against entering the village if we wanted to avoid problems. We did not want to tense the situation and called police. Police officers discharged the situation but we still cannot enter the village. People are threatening us with creating problems. So, we appealed to human rights organizations for help,” Jemal Adadze said.
ICK’s correspondent reported from the village that situation is calm in Samtatskaro but locals claim they will not allow Muslims to conduct prayers and open mosque in the house they had purchased in the village.
Muslims were not allowed to conduct traditional Friday prayers in Samtatskaro village last week too. Hers living in the village, who are Christians, expelled Muslim people from their own building, which was purchased for the religious services. Hers are against opening Muslim mosque in the village. The Muslims urge the government to help them.
Samtatskaro is located on Georgian-Azerbaijan border where eco-migrants from Adjara and Hers from Hereti live in. Hers left Azerbaijan because they had not converted into Muslim religion. Number of population is over 1500. There was no controversy between Muslim and Christian inhabitants of the village. The conflict started after the Muslim Department purchased a building to open a mosque in Samtatskaro.