ალასანია ავღანეთში მსხვერპლიანი თავდახმის გამო ჩავიდა
მას შემდეგ, რაც ჰელმანდის პროვინციაში თვითმკვლელი ტერორისტის მიერ ქართულ ბაზასთან სატვირთო მანქანის აფეთქებას შვიდი ქართველი სამხედრო ემსხვერპლა, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ირაკლი ალასანია ავღანეთში ჩავიდა.
„საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოს პრემიერ- მინისტრთან შეთანხმებით, რომ შეეწყვიტა ვიზიტი ბელგიაში, სადაც ტარდებოდა ნატოს მინისტერიალი და გამგზავრებულიყო ავღანეთში“, - განუცხადა თავდაცვის მინისტრის მრჩეველმა ვაკო ავალიანმა „რუსთავი 2“-ს.
მისი თქმით, ალასანია უკვე შეხვდა თავის ავღანელ კოლეგას ბისმილა ხან მოჰამადის.
„საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ადგილზე შეხვდება საქართველოს შეიარაღებული ძალების კონტიგენტის მეთაურებს, შესაბამისად ISAF-ის მისიის ხელმძღვანელობასაც და შემდეგ საქართველოს თავდაცვის მინისტრი პირადად მიიღებს მონაწილეობას ჩვენი ქართველი სამხედროების გადმოსვენებაში“, - განაცხადა ავალიანმა.

Georgian Defense Minister, Irakli Alasania, is visiting Afghanistan after truck bomb attack in the Helmand province killed seven Georgian troops – the deadliest attack on Georgians in Afghanistan.
“The Defense Minister cut short his visit to Brussels, where he was holding bilateral meetings with counterparts from NATO-member states and left for Afghanistan,” Vako Avaliani, an adviser to the defense minister, told Rustavi 2 TV.
He said that Alasania had already met his Afghan counterpart Bismillah Khan Mohammadi.
“Alasania will meet Georgian troops’ commanders on the ground, as well as ISAF commanders and then he will personally take part in return of bodies of our fallen soldiers [back to Georgia],” Avaliani said.