თალიბანის თავდასხმას ავღანეთში 7 ქართველი ჯარისკაცის სიცოცხლე შეეწირა
ქაბული, ავღანეთი – აგვისტოს შემდეგ, საერთაშორისო ძალებს ავღანეთში ერთჯერადად ასეთი მომაკვდინებელი დარტყმა არ განუცდია. ხუთშაბათს საღამოს, ჰელმანდის პროვინციაში, ქართველი სამხედროებით დაკომპლექტებულ დახურულ ბაზაზე ტერორისტი თვითმკვლელი ასაფეთქებელი ნივთიერებით სავსე სატვირთო მანქანით შეიჭრა. ჰელმანდში ქართველი და ავღანელი ოფიციალური პირების ცნობით, შვიდი ჯარისკაცი დაიღუპა.
ეს უკვე მეორე მსგავსი შემთხვევაა. ერთ თვეზე ნაკლები დრო გავიდა მას შემდეგ, რაც ქართულ ბაზაზე ჰელმანდში თავდასხმა ყუმბარების გამოყენებით მოხდა; საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენელთა ცნობით, დაბომბვის შედეგად 13 მაისს სამი ქართველი სამხედრო დაიღუპა. ჰელმანდი, ავღანეთში საერთაშორისო კოალიციის ძალებისთვის, ყველაზე სახიფათო პროვინციაა. 2001 წლის შემდეგ მან დაახლოებით 935 სიცოცხლე შეიწირა.
ჩინოვნიკების ცნობით, ტერორისტი-თვითმკვლელი ბაზის პერიმეტრზე შეიჭრა, თუმცა უშუალოდ ტერიტორიაზე ვერ შეაღწია. თავდასხმაზე თალიბანმა პასუხისმგებლობა აიღო ჟურნალისტებისთვის გაგაზავნილ ტექსტურ შეტყობინებაში.
საქართველო, თავისი 1,570 კაციანი სამხედრო კონტიგენტით, ნატოს არაწევრი ქვეყნებიდან ISAF-ის მისიის ყველაზე მსხვილი კონტრიბუტორია. ქართული ძალები ჰელმანდის პროვინციაში ბრიტანელ და ამერიკელ საზღვაო ქვეითებთან ერთად პატრულირებენ. მათ ის სიცარიელე შეავსეს, რომელიც მას შემდეგ შეიქმნა, რაც ამერიკელებმა სამშობლოში დააბრუნეს დაახლოებით 20 000 საზღვაო ქვეითთა ორი მესამედი, რომლებიც ერთ დროს ამ პროვინციაში ნიმზრუზის პროვინციის მეზობლად იყვნენ დისლოცირებულნი.
საქართველოს ჰელმანდში სამი ბაზა აქვს, აქედან ყველა მათგანი პროვინციის ჩრდილოეთშია, სადაც თალიბანი პოზიციების დასაბრუნებლად გამალებით იბრძვის: რაიონებში Now Zad, Musa Qala, Sangin (წინააღმდეგობის ძირითადი რაიონები).
საქართველოს არმიის გაერთიანებული შტაბის ხელმძღვანელმა, გენერალმა ირაკლი ძნელაძემ თბილისში (საქართველოს დედაქალაქი) გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ შვიდი ჯარისკაცი დაიღუპა და ცხრა სამხედრო დაიჭრა. 2004 წლის შემდეგ, მას მერე რაც ქვეყნის სამხედრო ძალები ავღანეთში განთავსდნენ, 30 ქართველი სამხედრო დაიღუპა.
„მე უდიდეს სამძიმარს ვუცხდებ ჩვენი დაღუპული გმირების ოჯახებს და მთელ საქართველოს“, განაცხადა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა სატელევიზიო მიმართვაში. „ჩვენი ვალია მათი ხსოვნის წინაშე გავაგრძელოთ ჩვენი წინსვლა ნატოს წევრობისკენ“.
გენერალმა ჯოზეფ დანდფორდმა, ნატოს და შეერთებული შტატების არმიის მეთაურმა
ავღანეთში, სამძიმარი გამოუცხადა ქართველ ხალხს და ქართულ კონტრიბუციას უმაღლესი შეფასება მისცა. „ეს ძალიან სამწუხარო მომენტია ქართველი ხალხისა და კოალიციური ძალებისთვის, მაგრამ ჩვენ კვლავაც არ დავიშურებთ ძალისხმევას, რათა ვუზრუნველყოთ სტაბილურობა და უსაფრთხოება ავღანელი ხალხისათვის“.
„მაშინ როდესაც, ავღანეთში უსაფრთხოების გაუმჯობესების საქმეში წვლილი ბევრმა შეიტანა, ქართველი ჯარისკაცები ყოველთვის გამოირჩოდნენ სიმტკიცით და რთულ მისიებში მონაწილეობის მზადყოფნით“.
ზოგჯერ ქართული ჯარები სხვებთან შედარებით თითქოს სიფრთხილის დეფიციტს განიცდიდნენ. ამ გაზაფხულზე, ქართულ ძალებზე მიმაგრებული ჟურნალისტებისთვის გაგზავნილ ელექტრონულ წერილში, ქართველი პრესოფიცერი ჰელმანდში მათი ოპერირების ადგილს აღწერდა, როგორც „ძალადობის სამკუთხედს“ და მიუხედავად ამისა, მაინც ეპატიჟებოდა ჟურნალისტებს „ავღანურ სოფლებში ფეხით პატრულირებისა და ადგილობრივებთან შეხვედრისთვის“.
შეთავაზება ბევრმა ძალიან სახიფათოდ აღიქვა, რადგან ამ ტერიტორიაზე უცხოელი ჯარისკაცების მიმართ ყველაზე მტრულად არიან განწყობილნი და ის დიდწილად თალიბანის გავლენის ქვეშაა. ქართველებს ამ მხრივ ყველაზე მწარე გამოცდილება აქვთ.
დეკემბერში Musa Qala-ში დაკარგული ქართველი ჯარისკაცი ორ კვირაში მოკლული იპოვეს. მას თალიბების მხრიდან ცემის და წამების კვალი ეტყობოდა.
ის, იყო ISAF-ის ერთადერთი დღემდე ცნობილი სამხედრო მოსამსახურე რომელიც გაიტაცეს 2011 წლის შემდეგ, ანუ მას მერე რაც თალიბანმა შეიპყრო და სიკვდილით დასაჯა ბრიტანელი ჯარისკაცი. კიდევ ერთი ასეთად ცნობილი ჯარისკაცი, რომელიც გაიტაცეს ამერიკელი სერჟანტი ბოუი ბერგდალია, რომელიც 2009 წლის შემდეგ დაკარგულად ითვლება და მიჩნეულია, რომ ის ჰაკანის ქსელმა შეიპყრო.
ქართველები კონცენტრირებულები არიან თალიბანისთვის ისეთი შესაძლებლობის აღკვეთაზე, როგორიცაა საკონტროლო პუნქტების შექმნა მთავარ გზებზე, რომელიც აკავშირებს Musa Qala-ს, Now Zad-ს და Sangin-ს პროვინციის დედაქალაქთან და ერთმანეთთან. მაგრამ ამას მათთვის ადგილობრივების კეთილგანწყობა არ მოუტანია.
ზოგიერთი ადგილობრივი ავღანელი უხუცესის აზრით, ქართული შეირაღებული ძალები ამ რაიონში დიდად არ უყვართ. მანამდე იქ ბრიტანელები და ზოგიერთ ადგილას ამერიკელები პატრულირებდნენ. ენა, შესაძლოა პრობლემის საფუძველი იყოს და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ ადგილობრივები შეეჩვივნენ ინგლისურად მოლაპარაკე ბრიტანელ და ამერიკელ სამხედროებს, რომლებიც ამ რაიონში 10 წლის განმავლობაში იყვნენ, არამედ იმიტომაც, რომ ხშირად ავღანელებისთვის ქართველები რუსების სინონიმია, რუსების, რომლებიც საბჭოთა ოკუპაციის შემდეგ ადგილობრივებისთვის დღესაც მტრებად აღიქმებიან.
„მათ ინგლისური არ იციან და ლაპარაკობენ ენაზე, რომელიც რუსულს გავს“, ამბობს აბდულ რაჰმან მუტმეინი, უხუცესი Landy-Nawa-დან, სოფლიდან, სადაც ქართველების ერთ-ერთი ბაზაა.
„როდესაც Landy-Nawa-ში მათ ბაზასთან ახლოს ჩემი ავტომანქანა გაფუჭდა, ისინი მომცვივდნენ და მაიძულებდნენ მანქანა ტერიტორიიდან გამეყვანა. მე ვუხსნიდი, რომ მარტო ამას ვერ გავაკეთებდი, მაგრამ ისინი მანქანის გაყვანაში არ დამეხმარნენ, არც მისი შეკეთების საშუალება მომცეს. დაიწყეს შეურაცხყოფის მოყენება, მაგრამ არ ვიცოდი რას ამბობდნენ, და არც მათ ესმოდათ რას ვეუბნებოდი“.
მან განაგრძო ქართველების აღწერა, რომლებიც მისი თქმით „სარდლებივით“ იქცევიან და თქვა, რომ ადგილობივი მცხოვრებლები ჩიოდნენ, რომ ჯარისკაცები ხშირად არასაჭირო ჩხრეკებს ატარებდნენ და იპარავდნენ ისეთ წვრილმან ნივთებს, როგორიცაა ხელის საათები და ფული.
ადგილობრივმა ავღანელმა ჩინოვნიკებმა დაადასტურეს გადაჭარბებული ჩხრეკების ფაქტი, მაგრამ იმავდროულად ნიამათალა ქხანიმ, მეზობელი Musa Qala-ს რაიონის ხელმძღვანელმა აღნიშნა, რომ „მანქანების ჩხრეკა მათი საქმეა“ და თქვა, რომ ქართველები პასუხისმგებლები არიან სახიფათო პროვინციის ერთ-ერთი ყველაზე სახიფათო რაიონის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის ხელშეწყობაზე.
ბ-ნმა ქხანმა თქვა, რომ საჩივრები, რომელსაც ის შარშან იღებდა, დიდწილად შეწყდა და ვარაუდობს იმას, რომ ან ქართველები გამოასწორდნენ ან ადგილობრივები შეეჩვივნენ მათ საქციელს.

KABUL, Afghanistan — In the deadliest single episode for international forces in Afghanistan since August, a suicide bomber driving a truck packed with explosives attacked an isolated base staffed by Georgian troops in Helmand Province on Thursday evening, killing seven soldiers, according to Georgian and Afghan officials in Helmand.
It was the second truck bomb attack on a Georgian base in Helmand in less than a month; a bombing on May 13 killed three Georgians, according to Georgian defense officials. Helmand has been the deadliest province for troops in the international coalition in Afghanistan, claiming at least 935 lives since 2001.
The suicide bomber penetrated the outer perimeter of the base, but failed to get inside, the officials said. The Taliban took responsibility for the attack in a text message to journalists.
Georgia, with a contingent of 1,570 soldiers, is the largest non-NATO member of the International Security Assistance Force, as the coalition is called. Georgian troops patrol Helmand Province along with British and American Marines, helping to fill the gap left when the Americans sent home more than two-thirds of the nearly 20,000 Marines who had once been stationed in that province and neighboring Nimruz Province.
The Georgians have three bases in Helmand, all in the north of the province, where the Taliban are fighting hard to regain ground: in the districts of Now Zad and Musa Qala, and in an area near Sangin.
Gen. Irakli Dzneladze, chief of the Georgian Army joint staff, said at a news conference in Tbilisi, the Georgian capital, that in addition to the seven killed, nine Georgian soldiers were wounded. The episode brings to 30 the number of Georgians killed in Afghanistan since the country’s troops arrived in 2004.
“I offer my deepest condolences to the families of our fallen heroes and to all of Georgia,” President Mikheil Saakashvili of Georgia said in a televised address. “Our duty to their memory is to continue our path toward NATO membership.”
Gen. Joseph F. Dunford Jr., the commanding general for NATO and United States troops in Afghanistan, offered his condolences to the Georgian people and praised the Georgian contribution here. “While this is a sad moment for the Georgian people and the coalition forces,” General Dunford said, “we will not be deterred from our efforts to bring stability and security to the Afghan people.”
“While many have contributed to the security improvements in Afghanistan,” he continued, “Georgian soldiers have always stood out for their toughness and willingness to take on difficult missions.”
Georgia’s forces have sometimes seemed to lack the caution of other nations’ troops in Afghanistan. In an e-mail this spring inviting reporters to be embedded with Georgian troops, a Georgian press officer described the area where they operate in Helmand as “the triangle of violence” but offered to take reporters “on foot patrols in Afghan villages and to meet locals.”
The offer struck many as dangerous because the area is among the most hostile in the country to foreign soldiers and is heavily influenced by the Taliban. The Georgians have bitter experience with this.
A Georgian soldier disappeared in December in Musa Qala and was found dead nearly two weeks later with signs of having been beaten and tortured by the Taliban.
He was the only ISAF service member known to have been captured since 2011, when aBritish soldier was captured and executed by the Taliban. The only other soldier known to have been captured is Sgt. Bowe Bergdahl, an American, who has been missing since 2009 and is believed to be held by the Haqqani network.
The Georgians have focused on keeping the Taliban from setting up checkpoints on the main roads that connect Musa Qala, Now Zad and Sangin with the provincial capital and with one another. But that has not won them points with residents.
According to some local Afghan elders, the Georgian troops are not particularly well liked in the area, where previously the British and in some places the Americans had been assigned. Language may be the root of the problem, not only because residents became familiar with English-speaking British and American troops in the 10 years they were in the area, but also because Afghans often think of the Georgians as synonymous with Russians, who are still viewed as enemies dating from the Soviet Union’s occupation of the country.
“They don’t know English and speak a Russian-sounding kind of language,” said Abdul Rahman Mutmain, an elder from Landy-Nawa, a village where the Georgians have one of their bases.
“Once my car broke down near their base in Landy-Nawa,” he added. “They rushed towards me and forced me to take the car away from the area. I explained that I cannot take it away alone, but they didn’t help me to push the car, nor would they let me fix it. So they start abusing me, and I didn’t know what they were saying, and they didn’t know what I was telling them.”
He went on to describe the Georgians as behaving like “warlords” and said local residents complained that the soldiers conducted too many unnecessary searches and stole small items, like wristwatches and money.
Local Afghan officials confirmed the complaints of excessive searches, but Niamatullah Khan, the district chief of neighboring Musa Qala, pointed out that “searching cars is their job” and said that the Georgians were responsible for helping to secure one of the most dangerous areas in a dangerous province.
Mr. Khan said the complaints, which he received last year, had largely ceased, suggesting that either the Georgians had moderated their behavior or residents were getting used to them.