ბაჩანა ახალაიას სასამართლოზე მისი ბავშვობის მეგობარი გიორგი ახალაია დაიკითხა
ბაჩანა ახალაიას სასამართლო პროცესზე ბიზნესმენ ზვიად აბესაძის ეპიზოდთან დაკავშირებით, ახალაიას ბავშვობის მეგობარი გიორგი ახალაია დაიკითხა, რომელმაც რესტორან "მასპინძელოში" აბესაძისთვის რაიმე სახის შეურაცხყოფის მიყენების ფაქტი უარყო.
შეგახსენებთ, რომ ამ ეპიზოდის მიხედვით ბაჩანა ახალაიას, გიგი კალანდაძესა და გაგა მკურნალიძეს  ბიზნესმენ ზვიად აბესაძისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენებასა და მისთვის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში ედებათ ბრალი. გამოძიების ინფორმაციით, 201
1 წლის 13 სექტემბერს გვიან ღამით ზვიად აბესაძეს დაურეკა უცნობმა პიროვნებამ და მას  სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, რის შემდეგაც აბესაძემ ტელეფონი გამორთო, თუმცა მანამდე უცნობ პირს გინების შემცველი მოკლე ტექსტური შეტყობინება მისწერა. რამდენიმე ხანში აბესაძესთან მივიდა მისი მეგობარი გრიგოლ ბაკურაძე, რომელმაც უთხა რომ ბაჩო ახალაია რესტორანში იბარებდა.
გამოძიების ინფორმაციით, რესტორან „მასპინძელოში“ მისულ აბესაძეს ბაჩანა ახალაია, გიგი კალანდაძე, გიორგი ახალაია და კიდევ რამდენიმე პირი დახვდნენ.  აბესაძეს ახალაიამ მიუთითა გიგი კალანდაძეზე და უთხრა, რომ ეს იყო ის პიროვნება, რომელსაც მან ტელეფონში აგინა. ამის შემდეგ აბესაძე გააკავეს დაცვის წევრებმა და გიგი კალანდაძემ მას სცემა.  პროკურატურის ვერსიით, ამის შემდეგ  ბაჩანა ახალაიამ დაავალა გაგა მკურნალიძეს  და აბესაძე წაიყვანეს მუხიანში ერთ-ერთ ბინაში, სადაც იგი ერთი დღის მანძილზე იმყოფებოდა 2 შეიარაღებულ პირთან ერთად. მეორე დღეს მკურნალიძემ იგი გამოუშვა, თუმცა ჩამოართვა პირობა, რომ მომხდარის შესახებ არავისთან იტყოდა.
როგორც სასამართლო სხდომაზე  ყოფილი თავდაცვის მინისტრის, ბაჩანა ახალაიას ბავშვობის მეგობარმა და თავდაცვის სამინისტროს ყოფილმა თანამშრომელმა გიორგი ახალაიამ განაცხადა, იგი  2011 წლის 13 სექტემბერს რესტორან "მასპინძელოში" ყოფილ მინისტრთან ბაჩო ახალაიასთან, გიგი კალანდაძესთან და სხვა პირებთან ერთად იმყოფებოდა.
"ეს იყო ჩვეულებრივი სადილი. დილის საათები იყო, ასე 8-9 საათი. მინისტრი ხშირად მთელი ღამის განმვალობაში მუშაობდა და როცა ამთავრებდა საქმეს, მაშინ მიდიოდა საჭმელად. ჩვენი იქ ყოფნიდან რამდენიმე ხანში მოვიდა ზვიად აბესაძეც გრიგოლ ბაკურაძესთან ერთად. ჩვეულებრივად მიესალმა იქ მყოფებს, დაჯდა და გავუმასპინძლდით".
მოწმის განცხადებით, სუფრაზე ყოფნის დროს,  ვინმეს მიერ აბესაძისთვის არანაირი სიტყვიერი ან ფიზიკური შეურაცყოფის მიყენებას ადგილი არ ჰქონია. მისივე თქმით, ზვიად აბესაძის  მოსვლიდან დაახლოებით 20 წუთში ახალაია, კალანდაძე და თვითონ რესტორნიდან წავიდნენ, აბესაძე და კიდევ რამდენიმე პირი კი დარჩნენ.

Childhood Friend of Bachana Akhalaia Questioned at His trial
Akhalaia’s childhood friend Giorgi Akhalaia was questioned at the trial in the episode of Businessman Zviad Abesadze. Giorgi Akhalaia denied the information about assaulting Abesadze in the restaurant Maspindzelo.
According to this episode, Bachana Akhalaia, Gigi Kalandadze and Gaga Mkurnalidze physically assaulted and restricted freedom of businessman Zviad Abesadze. According to the investigation, on September 13, 2011, a stranger called Zviad Abesadze late at night and insulted him. In reply to that, Abesadze sent sms with sear to the stranger and then switched off the phone. Soon, his friend Grigol Bakuradze arrived at Abesadze’s house and told Bacho Akhalaia was calling him to the restaurant.
Abesadze found Bachana Akhalaia, Gigi Kalandadze, Giorgi Akhalaia and several other people in the restaurant. Akhalaia told Abesadze that he had sworn Gigi Kalandadze in his message. Afterwards, security officers caught Abesadze and Gigi Kalandadze beat him. According to the prosecutor’s office, Bachana Akhalaia ordered Gaga Mkurnalidze to take Abesadze to a flat in Mukhiani settlement; the businessman spent one day there with two armed people. Next day, Mkurnalidze let him go but made promise that he would not inform anybody about the incident.
Giorgi Akhalaia, friend of Akhalaia and former employee of the Defense Ministry, said that on September 13, 2011 he was in the restaurant Maspindzelo together with Bacho Akhalaia, Gigi Kalandadze and other people.
“It was ordinary dinner. It was about 8-9:00 am. The minister used to work at night and go to have dinner after he had finished work. Some time later Zviad Abesadze came together with Grigol Bakuradze, greeted us and joined our dinner.”
The witness said nobody had insulted or abused Abesadze in the restaurant. He said that about 20 minutes later Akhalaia, Kalandadze and he left restaurant whilst Abesadze and some other people stayed in the restaurant.