ზურაბ ლალიაშვილი სასამართლოს დარბაზიდან გაათავისუფლეს
კუდის კახეთის სამართველოს ყოფილი უფროსი ზურაბ ლალიაშვილი 2000 ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ სასამართლოს დარბაზიდან გაათავისუფლეს.
17 ივლისს გამართულ  პროცესზე დაცვის მხარემ წერილობითი ფორმით იშუამდგომლა სასამართლოსთან, რომ  ლალიაშვილისთვის აღკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობა გირაოთი შეცვლილიყო. შუამდგომლობას მხარი დაუჭირა კახეთის საოლქო პროკურატურის განყოფილების პროკურორმა მანანა თანდაშვილმა. ნახევარსაათიანი შესვენების შემდეგ მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილმა შუამდგომლობა დააკმაყოფილა.
ოფიციალური ინფორმაციით, ზურაბ ლალიაშვილი სამარათალდამცავებმა 2013 წლის 16 ივლისს საზღვრის გადმოკვეთის დროს დააპატიმრეს. იგი 2012 წლის ნოემბრიდან მიმალვაში იმყოფებოდა და მასზე საერთაშორისო ძებნა იყო გამოცხადებული.
შეგახსენებთ, რომ ზურაბ ლალიაშვილს და მის მოადგილეს დავით ლორთქიფანიძეს ბრალად სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტება ედებათ, რაც 5-დან 8 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. შსს-ს იფორმაციით, დავით ლორთქიფანიძემ თავის ყოფილ უფროს - ზურაბ ლალიაშვილთან ერთად, სოფელ წინანდალში მცხოვრებ ალექსანდრე მეგუთნიშვილზე სხვადასხვა სახის ზეწოლა განახორციელეს, რის შედეგადაც მეგუთნიშვილმა, 2011 წლის მარტში შსს კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტს „ტოიოტა ლენდ კრუიზერ 200“ და ორი „ ტოიოტა კამრი“ შეუძინა.

Zurab Laliashvili Released from Court Room
Former head of Kakheti office of the Constitutional Security Department Zurab Laliashvili was released from the court room under bail of 2000 GEL.
At the trial on July 17 the defense side filed written solicitation to the court to change preventive measure on Laliashvili - imprisonment into bail and prosecutor Manana Tandashvili from Kakheti regional prosecutor’s office supported it. After half-an-hour break Judge Labaza Duishvili upheld the solicitation.
According to official information, law enforcement officers arrested Zurab Laliashvili on July 16, 2013 when crossing the border. He was internationally sought since November of 2012.
Zurab Laliashvili and his deputy Davit Lortkipanidze were accused of the abuse of power that is punishable by imprisonment from 5 up to 8 years. According to MIA, Davit Lortkipanidze together with his former boss – Zurab Laliashvili intimidated Aleksandre Megutnishvili, resident of Tsinandali village; as a result, the latter purchased two luxury cars for the CSD in March of 2011.