სახალხო დამცველის წინადადება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანს
„საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 21-ე მუხლის „დ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, სახალხო დამცველმა წინადადებით მიმართა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მდივანს, დაიწყოს დისციპლინური სამართალწარმოება სიღნაღის რაიონული მოსამართლის შორენა ყაველაშვილის წინააღმდეგ და განახორციელოს კანონშესაბამისი რეაგირება.
სახალხო დამცველის აპარატმა განიხილა სისხლის სამართლის საქმეზე ბრალდებულ ივანე პ.-ს განცხადებები. განცხადებების შესწავლის შედეგად დადგინდა, რომ სიღნაღის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე შორენა ყაველაშვილმა შესაძლოა დაარღვია „საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ“ საქართველოს კანონი, ანუ არაჯეროვნად შეასრულა მოსამართლის მიერ კანონმდებლობით დაკისრებული მოვალეობა.
სახალხო დამცველისადმი წარმოდგენილი დოკუმენტაციიდან ირკვევა, რომ ბრალდებულ ივანე პ.-ს მიმართ წარმოებულ სისხლის სამართლის საქმეზე წინასასამართლო სხდომა ჩაინიშნა 2013 წლის 16 იანვარს, 13.00 საათზე, ხოლო მის მიმართ სამ ტომად არსებული სისხლის სამართლის საქმე სიღნაღის რაიონული პროკურატურიდან სასამართლოში მხოლოდ 11 იანვარს 16.00 საათზე შევიდა.
უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, „წინასასამართლო სხდომის გამართვამდე არა უგვიანეს 5 დღისა მხარეებმა ერთმანეთს და სასამართლოს უნდა მიაწოდონ იმ მომენტისათვის მათ ხელთ არსებული სრული ინფორმაცია, რომლის მტკიცებულებად სასამართლოში წარდგენასაც აპირებენ.“ ხოლო „დადგენილი ვადები გამოითვლება საათებით, დღე-ღამეებით, თვეებით. ვადის გამოთვლისას მხედველობაში არ მიიღება ის დღე-ღამე და ის საათი, რომლითაც იწყება ვადის დინება, გარდა დაკავებისა და პატიმრობის ვადებისა, რომლებიც გამოითვლება წუთებით.“ „დღე-ღამეებით გამოთვლილი ვადა იწურება ბოლო დღე-ღამის 24 საათზე.“
ყოველივე ზემოხსენებულიდან გამომდინარე, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით განსაზღვრული ხუთდღიანი ვადა გულისხმობს სრულ 5 დღიან ვადას. შესაბამისად, 2013 წლის 16 იანვარს ჩანიშნულ წინასასამართლო სხდომამდე, მხარეებს 5 ხუთი დღით ადრე, ანუ 2013 წლის 10 იანვარს 24:00 საათამდე უნდა გადაეცათ ერთმანეთისთვის და სასამართლოსთვის იმ მომენტისთვის მათ ხელთ არსებული სრული ინფორმაცია, რომლის მტკიცებულებად სასამართლოში წარდგენასაც აპირებდნენ.
ივანე პ.-ს ინტერესების დამცველმა ადვოკატმა, იშუამდგომლა ყველა მტკიცებულების დაუშვებლად ცნობის თაობაზე, ვინაიდან მტკიცებულებები გადაეცათ კანონით დადგენილი ვადის დარღვევით.
სიღნაღის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ, შორენა ყაველაშვილმა, განიხილა ბრალდებულ ივანე პ.-სა და მისი ინტერესების დამცველი ადვოკატების შუამდგომლობა მტკიცებულებათა დაუშვებლად ცნობის შესახებ და განმარტა, რომ დაცვის მხარის „შუამდგომლობა არ უნდა დაკმაყოფილდეს, ვინაიდან წინასასამართლო სხდომის გამართვამდე არაუგვიანეს 5 დღისა ბრალდების მხარემ დაცვის მხარეს გადასცა შესაძლო მტკიცებულებები და სასამართლოში წარსადგენ მტკიცებულებათა ნუსხა.“ აღნიშნულიდან გამომდინარე, სასამართლომ მიიჩნია, რომ ადვოკატის შუამდგომლობა უსაფუძვლოა და არ უნდა დაკმაყოფილებულიყო.
მოგეხსენებათ, ქართველი კანონმდებელი მოცემულ ვადას ადგენს პირველ რიგში ბრალდებულისთვის ეფექტიანი დაცვის უფლების გარანტირების მიზნით, ამასთან, შეჯიბრებითობის პრინციპზე დამყარებული სასამართლო პროცესის უზრუნველყოფისთვის. ხუთდღიანი ვადის დაცვა წარმოადგენს იმპერატიულ დანაწესს და შესასრულებლად სავალდებულო მოთხოვნას. ამრიგად, ბრალდების მხრიდან ამ ვადის დარღვევა წარმოადგენდა კანონმდებლის ნების უგულებელყოფას. შესაბამისად, წინასასამართლო სხდომაზე მტკიცებულებათა დასაშვებად ცნობის საკითხის განხილვისას, სასამართლო ვალდებული იყო ემსჯელა და ნათლად დაეფიქსირებინა დაცვის მხარის შუამდგომლობის დაუკმაყოფილებლობის საფუძველი.

Proposal to the Secretary of High Council of Justice
In accordance with article 21 (d) of the Organic Law of Georgia on the Public Defender of Georgia, Public Defender has addressed the Secretary of High Council of Justice with a proposal to initiate administrative measures against the Judge of Sighnaghi Regional Court, Shorena Kavlashvili and to take appropriate legal measures.
The Office of Public Defender has examined application of Ivane P. convicted for a criminal offence. The examination revealed, that the Judge of Sighnaghi Regional Court, Shorena Kavlashvili may have violated the Law of Georgia on Disciplinary Responsibility and Disciplinary Prosecution of Judges of Common Courts, in other words she did not fulfill her legal responsibility.
According to the files presented to Public Defender, the pre-trial hearing of the criminal case of Ivane P. was scheduled for 13:00 o’clock on January 16, 2013 and the case files against him that consisted of three volumes were transferred from Sighnaghi Regional Prosecutor’s Office to the court only at 16:00 o’clock on January 11.
It is noteworthy that according to the Criminal Procedure Code of Georgia “five days prior to the pre-trial hearing the parties shall provide each other and the court with all the information available at their hand at that moment regarding the evidence to be submitted to the court.” Also, “the terms established by this Code shall be calculated in hours, days-nights, and months. In calculating terms, the day or the hour at which the running of a term starts shall not be taken into consideration, except for in cases of detention and arrest, which shall be calculated in minutes.”, “the term calculated in days and nights shall expire on the 24th hour of the last day.”
Based on all of the mentioned above, the five day term prescribed by the Criminal Procedure Code of Georgia implies full five days. Therefore, the parties should have provided each other and the court with all the information available at their hand at that moment regarding the evidence to be submitted to the court 5 day prior to the pre-trial hearing scheduled on January 2013, in other words before 24:00 o’clock on January 10, 2013.
Ivane P.’s defence attorney filled a motion for declaring all the evidence as inadmissible, as term for providing the evidence had been violated.
The Judge of Sighnaghi Regional Court, Shorena Kavlashvili considered the motion filled by the accused Ivane P. and his defense attorney regarding declaration of all of the evidence as inadmissible and clarified that “the motion of the defense should not be met as the prosecution had provided the defense with probable evidence and a list of evidence to be submitted to the court no later than 5 days prior to the pre-trial hearing.” Based on the mentioned above, the court regarded the motion of the defense groundless and did not satisfy it.
As you know, the Georgian legislation prescribes the given terms primarily to ensure effective defence of the accused and at the same time to guarantee court proceeding compliant to the principle of adversary procedure. Upholding the five day term is an imperative requirement and fulfilling this condition is mandatory. Therefore, breech of this term by the prosecution constituted a violation of law. Consequently, when considering the admissibility of evidence for the pre-trial hearing the court was obliged to consider the motion of the defence and clearly state the reason for not satisfying it.