ორი წევრის გადადგომის შედეგად საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო უმოქმედო გახდა
საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი, სადაც მთელ რიგ წინააღმდეგობებს ჰქონდა ადგილი, კიდევ უფრო რთულ მდგომარეობაში აღმოჩნდა მას შემდეგ, რაც სამეურვეო საბჭოს ცხრა მოქმედი წევრიდან ორმა თანმდებობები დატოვა, რის შედეგადაც საბჭო ფაქტიურად უფუნქციო გახდა.
დარჩენილი შვიდი წევრით სამეურვეო საბჭო გადაწყვეტილების მიღების უუნარო გახდა, რადგან ნებისმიერი გადაწყვეტილების მისაღებად სხდომას რვა წევრი მაინც უნდა ესწრებოდეს.
სამეურვეო საბჭოს თვამჯდომარემ ემზარ გოგუაძემ გამოთქვა ვარაუდი, რომ ორმა წევრმა საბჭო ზეწოლის შედეგად დატოვა; მისი თქმით, ხელისუფლებას საბჭოს უფუნქციოდ დატოვება იმის გამო სურდა, რომ მას ვეღარ აერჩია საზოგადოებრივი მაუწყებლის ახალი გენერალური დირექტორი. სამეურვეო საბჭომ მაუწყებლის გენერალური დირექტორი გიორგი ბარათაშვილი სექტემბრის დასაწყისში დაითხოვა თანამდებობიდან და ეს მის მიმართ ბოლო ექვს თვეში უკვე მეორედ გააკეთა.
სამეურვეო საბჭოს ერთ-ერთმა წევრმა ნინო დანელიამ 4 ოქტომბერს განაცხადა, რომ მას ქართულ ოცნებასთან დაახლოებულმა პირებმა, რომელთა დასახელებისაგან თავი შეიკავა, ურჩიეს, რომ გადამდგარიყო, თუმცა მან ეს არ გააკეთა.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში შეტანილი ცვლილებების თანახმად, რომელიც ივლისში შევიდა ძალაში, ამჟამინდელი სამეურვეო საბჭო 2014 წლიდან შეწყვეტს ფუნქციონირებას და ამის შემდეგ ახალი შემადგენლობა აირჩევა დაკომპლექტების ახალი წესების საფუძველზე; ამასთან, 2014 წლის პირველ იანვრამდე თუ რომელიმე წევრს უფლებამოსილება შეუწყდება, მისი თანამდებობა ვაკანტური უნდა დარჩეს,  კანონში შეტანილი გარდამავალი დებულებების თანახმად.

Georgian Public Broadcaster (GPB), which is already embroiled in series of controversies, was thrown further into limbo after two out of nine sitting members of its board of trustees stepped down making the board virtually dysfunctional.
With remaining seven sitting members the board becomes incapable to take any decision as at least eight members are required to be present at a session.
Chairman of the board Emzar Goguadze alleged that the two members quit after pressure exerted on them; he said that the authorities wanted to make the board dysfunctional in order to thwart selection of a new general director of GPB by the sitting board. The board sacked in early September general director of the broadcaster, Giorgi Baratashvili, for the second time in six months.
One of the board members, Nino Danelia, said on October 4 that she was approached by Georgian Dream-affiliated individuals, whom she declined to specify, and was requested to step down from the board, which she refused to do.
According to the new provisions  in the law on broadcasting, which went into force in July, term of the sitting board expires by the end of this year and then new board should be composed based on new rules; no vacant seat should be filled if a member quits before January 1, 2014, according to these new provisions.