ჩიბათის მოსახლეობა წვიმის წყალს სვამს
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩიბათის მაცხოვრებლები Humanrights.ge-სთან საუბარში აცხადებენ, რომ სოფელს უკვე მრავალი წელია წყლის პრობლემა აწუხებს, სოფლის ცეტრში მდებარე ჭაც კი სასმელად უვარგისია.
“ძალიან ცუდი მდგომარეობა გვაქვს შვილო, ამდენი ხანია მხოლოდ დაპირებების ამარა ვართ, “– გვითხრა იზოლდა ბერიძემ, რომელსაც ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო მეზობლის ჭიდან წყლის მოტანაც არ შეუძლია: “4 წელია საწოლს ვარ მიჯაჭვული.  70 წლისა ვარ, გარეთ გასვლა და წყლის მოტანა ისე მიჭირს,  წვიმის წყალს ვსვამ” – ამბობს ჩვენი რესპონდენტი, რომელმაც სახლის სახურავის საწვიმარ მილთან („ჟოლობთან“) მდგარი ჭურჭელი დაგვანახა.ასეთ მდგომარეობაში კიდევ 108 ოჯახია . ჭა, რომლითაც სარგებობენ, ტალახითა და მატლებითაა სავსე.
„მიუხედავად იმისა, რომ არაერთგზის მივმართეთ ყველა შესაბამის სამსახურს, პრობლემა მაინც არ მოგვარებულა. მხოლოდ არჩევნების წინ ვახსენდებით, მოდიან, გვპირდებიან დახმარებას, ჩაივლის არჩევნები და არც ვახსოვართ. ახლაც იყვენენ ვიღაცები მოსულები. შეამოწმეს, საიდან შეიძლებოდა წყლის მოყვანა და გვითხრეს, რომ აქ წყლის გამოყვანას იმდენი ფული სჭირდება, ჩვენ არ გვაქვსო. მაგათ თუ ფული არა აქვთ, ჩვენ საიდან გვექნება? არადა სადამდე გინდა მოითმინო?“-  გვითხრა სოფლის მცხოვრებმა მერი ჩხარტიშვილმა.
Humanrights.ge  სოფლის რწმუნებულს, ალეკო კუკულაძეს დაუკავშირდა:
„შემიძლია გითხრათ, რომ გეოლოგები იყვნენ ჩამოსულები, შეისწავლეს საკითხი და გადაწყდა, რომ აღდგება ჭაბურღილი, რომელიც იყო სოფელში, მაგრამ ახლა გამოუყენებელია.“
რწმუნებულის თქმით, აღნიშნული პრობლემის თაობაზე იცის პარლამენტარმა თემურ ჩხაიძემაც. ჩვენ მაჟორიტარს ტელეფონით დავუკავშირდით:
„ვიცი ამ პრობლემის შესახებ და ცხადია, ყველაფერს გავაკეთებ, რომ მოსახლეობას ეს პრობლემა მოვუგვაროთ,“ – გვითხრა ჩხაიძემ.
ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე ვახტანგ ზენაიშვილი კი ამბობს, რომ იმ ათ სოფელში, სადაც ინფრასტრუქტურის პროექტით წყლის პრობლემა უნდა მოგვარდეს, ჩიბათი არ შედის, თუმცა იქ ჭაბურღილი აუცილებლად აღდგება:
„გეოლოგები გვყავდა  ჩამოყვანილი და მათ დაასკვნეს, რომ ამ სოფელში აუცილებელია აღდგეს ჭაბურღილი, რომლის წყალი სასმელად ვარგისია. ჭაბურღილი მალე აღდგება კიდეც“ , – გვითხრა ზენაიშვილმა.
ამ საკითხზე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის პრესსამსახურსაც ვესაუბერეთ: „რადგან ჩიბათში 108 ოჯახის სასმელი წყლის პრობლემის მოგვარება ადგილობრივი ძალებით შეუძლებელი იყო, მუნიციპალიტეტის გამგებლის ზაზა ურუშაძის გადაწყვეტილებით, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გაეგზავნა წერილი, რომელშიც ნათქვამია, რომ რადგან თემი განიცდის სასმელი, ასევე ტექნიკური წყლის დეფიციტს, მოსახლეობა სარგებლობს ადგილობრივი ჭებით და წყაროებით, რომლებიც ვერ აკმაყოფილებს მოსახლეობის მინიმალურ მოთხოვნას, სოფელს არ გააჩნია წყლის მარაგი, მიზანშეწონილად მიგვაჩნია გაკეთდეს ჭაბურღილი წყალგაყვანილობის სისტემით_ ამისთვის საჭიროა სპეციალისტების კონსულტაცია და სწორად დაპროექტება. ასე რომ, ადგილობრივი ხელისუფლებისათვის ჭალის მოსახლეობის პრობლემა ცნობილია და უახლოეს დღეებში გადაწყდება“ - განგვიმარტეს პრესსამსახურში.

Chibati Population Drinks Rain Water
Residents of Chibati village in Lanchkhuti district told humanrights.ge that they have coped with the problem of drinking water for several years already. The water from the well located in the village center polluted and they cannot drink.
“We live in horrible conditions. We have listened only promises until now,” Izolda Beridze said, who cannot fetch water even from the well because of health problems. “I am bounded to the bed for four years already. I am 70 and cannot go and fetch water. I drink rain water,” the respondent told us and showed a vessel under the rain-pipe of the roof. 108 more families live in similar conditions; the well they use is full of mud and bugs.
“Although we applied to corresponding agencies several times, the problem was not resolved. They recall about us only before elections; they come, promise us to help, elections are over and everybody forgets about us. Some people came to our village lately too. They checked the water source and said it would cost too expensive. Whilst they do not have money, we will not have either. How long shall we live in these conditions?” Meri Chkhartishvili, a local resident, said.
Humanrights.ge contacted village governor Aleko Kukuladze.
“I can tell you that geologists arrived here, studied the issue and decided to restore the borehole that functioned in the village in the past and does not work now.”
The governor said the MP Temur Chkhaidze is also informed about this problem. We called the MP on the phone:
“I have information about this problem and of course I will do my best to resolve this problem for the population,” Chkhaidze said.
Lanchkhuti district deputy governor Vakhtang Zenaishvili said Chibati is not on the list of those ten villages, where drinking water problem will be resolved in the frame of the infrastructure project; however the borehole will be definitely restored there.
“We invited geologists to the village and they concluded that borehole shall be restored in the village soon,” Zenaishvili said.
Humanrights.ge interviewed press-center of the Lanchkhuti district administration regarding the issue: “Since it was impossible to resolve the problem of 108 families’ drinking water with local sources. Based on the district governor Zaza Urushadze’s decision a letter was sent to the Ministry of Regional Development and Infrastructure, which states that since the community is not supplied with the technical and drinking water, the population uses local wells and streams that does not meet their real requirements, we consider it is necessary to restore borehole with the water system. For the purpose, we need consultations of the specialists and development of the project. So, the local government is informed about the problem of the Chali population and it will be resolved in near future,” the press-center clarified.