„გამჭვირვალობის“ დამკვირვებელს საჩივრის დაწერის უფლებას არ აძლევდნენ
ქარელის 33-ე ოლქის პირველ უბანზე ინციდენტი მოხდა. კომისიის თავმჯდომარემ მანანა წოწოლაშვილმა საერთაშორისო გამჭვირვალობის დამკვირვებელს საჩივრის დაწერის უფლება არ მისცა. თავმჯდომარე „ქართული ოცნების“ წევრია. დამკვირვებელი საჩივრის დაწერას იმ საკითხთან დაკავშირებით აპირებდა, რომ უბანზე ბიულეტენების რაოდენობა ამომრჩევლების რაოდენობაზე ნაკლებია. ამის შესახებ ინფორმაცია ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელმა მარი ოთარაშვილმა მოგვაწოდა.
„კომისიის წევრი უყვიროდა დამკვირვებელს და არ აძლევდა საჩივრის დაწერის უფლებას. შემდეგ მას ტელეფონზე დაურეკეს და როგორც ჩანს, ურჩიეს, რომ  დამკვირვებლისთვის საჩივრის დაწერის უფლება მიეცა და ამ ჩარევის შემდეგ, დამკვირვებლემა საჩივარი დაწერა“ - ამბობს მარი ოთარაშვილი.
მისივე ცნობით, ამავე უბანზე, უბნის გახსნისას, უბანზე მიღება- ჩაბარების აქტი არ აღმჩნდა: „მოვითოვე მიღება-ჩაბარების აქტი და კომისიის თავმჯდომარემ ვერ წამომიდგინა, მითხა, რომ სადღც დამრჩაო. დაახლოებით 10:00 სთ.სთვის, მომაწოდეს მიღება-ჩაბარების აქტი“ - აღნიშნვს ოთარაშვილი.
ჩვენმა დამკვირვებელმა ამავე უბანზე კიდევ ერთი დარღვევა დააფიქსირა. მისი თქმით, კომისიის ერთ-ერთმა წევრმა შოთა ყიფიანმა უბანი ისე დატოვა, რომ ამის შესახებ მითითება ჩანაწრეთა წიგნში არ გაკეთებულა და კომისიაში არც მისი ჩანაცვლება მომხდარა სხვა ადამიანით, რაც საარჩევნოკანონმდებლობის მიხედვით დარღვევად ითვლება

Observer of the Transparency International – Georgia Was Not Allowed to Write a Complaint
An incident occurred in the polling station # 1 in Kareli DEC # 33. Commission chairperson Manana Tsotsolashvili did not allow an observer of the Transparency International – Georgia to write a complaint. Chairperson is member of the Georgian Dream. Observer was going to write a complaint about insufficient number of ballot papers. Observer of the Human Rights Center Mari Otarashvili informed us about it.
“Commission member was shouting at the observer and did not allow her to write a complaint. Then CM was called on the phone and supposedly suggested to allow the observer to write a complaint. Afterwards, TI – Georgia’s observer wrote a complaint,” Mari Otarashvili said.
Otarashvili also noted that protocol of delivery and acceptance was not found in the same precinct when it was opened. “I asked for the protocol and the commission chairman could not provide it. She said she had left it somewhere. At about 10:00 am I was provided with the protocol,” Otarashvili said.
Our observer detected one more violation in the same precinct. She said a commission member Shota Kipiani left the precinct without making any note in the record book; other person did not replace him in the commission that is violation of the election law.