პატიმართა მასობრივი პროტესტის მიზეზები
ბოლო ხანს მედიაში ერთ-ერთი აქტუალური თემაა პატიმართა პროტესტი გეგუთის კოლონიაში. ასობით პატიმარი პროტესტის სხვადასხვა ზომებს მიმართავს და კოლონიის დირექტორის გადაყენებას მოითხოვს. ისინი საპატიმროს ადმინისტრაციას ცემასა და არაადამიანურ მოპყრობაში ადანაშაულებენ. ვრცელდება ურთიერთგამომრიცხავი ინფორმაციები, რაც მოქალაქეთა გაურკველობას იწვევს. სასჯელაღსრულების მინისტრი, სოზარ სუბარი აცხადებს, რომ პატიმრების უკმაყოფილების გაზრდას „ვიღაც“ გარედან ცდილობს.
ალბათ დადგა დრო, ხელისუფლებამ ერთხელ და სამუდამოდ გაიაზროს, თუ რა უდევს საფუძვლად გეგუთისა და ზოგადად მთლიანად სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მიმდინარე საპროტესტო აქციებს. შეიძლება ბევრი ვისაუბროთ, რომ ეს პროცესი გარედან არის მართული და პასუხისმგებელი პირები ვეძებოთ გარეთ, მაგრამ საბოლოო ჯამში, პასუხისმგებლობა მაინც ამჟამინდელ მთავრობას და კონკრეტულად სასჯელაღსრულების სამინისტროს ეკისრება. იმ შემთხვევაშიც, თუკი პროცესებს ვიღაც გარედან მართავს და მართვის სადავე ხელში გარეშე პირებს უჭირავთ, გამოდის, სასჯელაღსრულების სამინისტროს არა აქვს უნარი, თვითონ მართოს თავის დაქვემდებარებაში მყოფი ციხეები.
რა თქმა უნდა, პროცესების გარედან მართვის ვერსია საფუძველს მოკლებული სულაც არ არის, მაგრამ ამ შემთხვევაში, საჭიროა, დაკონკრეტდეს, ვინ და რატომ არის დაინტერესებული საპატიმროებში სიტუაციის არევით. ამ საკითხზე უნდა დაიწყოს გამოძიება და გამოვლინდეს კონკრეტული დამნაშავეები.
ზოგადად, სამინისტრო, ირიბად თუ პირდაპირ, მიგვითითებს ორ ძალაზე, რომელიც თითქოსდა დაინტერესებულია საპატიმროებში ქაოსით. ესაა პოლიტიკური გაერთიანება ნაციონალური მოძრაობა და კრიმინალური სამყარო, ე.წ. კანონიერი ქურდები.
ნიშანდობლივია, რომ გასული წლის ზაფხულში გეგუთის კოლონიის 1359-მა პატიმარმა კოლექტიური განცხადებით მიმართა ადამიანის უფლებათა ცენტრს,  რამდენიმე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციას, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას, ასევე - პრემიერ მინისტრს, მთავარ პროკურორს, მთავრობისა და პარლამენტის სხვა წარმომადგენლებს. წერილში ისინი ითხოვდნენ რეაგირებას და პოზიციის დაფიქსირებას თავიანთ მიმართვაში მოყვანილ პრობლემატიკასთან დაკავშირებით. კერძოდ,  მსჯავრდებულთა მოთხოვნა შეეხებოდა  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223(1) მუხლის (ქურდული სამყაროს წევრობა და კანონიერი ქურდობა)  გაუქმებას. მათი აზრით, აღნიშნული მუხლის საფუძველზე ბევრი პატიმარი უკანონოდ იხდის სასჯელს სასჯელაღსრულებით დაწესებულებებში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა ამ მიმართვის პასუხად მოამზადა განცხადება, სადაც დააფიქსირა პოზიცია, რომ ამ მუხლის გაუქმება დაუშვებელია. ამავდროულად, ამ დოკუმენტში აღვნიშნავდით, რომ ეს მუხლი არ უნდა იქცეს უკანონო რეპრესიების წყაროდ, როგორც ეს წინა წლებში გამოიყენებოდა ხოლმე (გავიხსენოთ, თუნდაც, ფეხბურთელ გიორგი დემეტრაძის საქმე). ჩვენი პოზიციაა, რომ ამ მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის კვალიფიკაციისათვის საკმარისი არ არის პირის აღიარება, რომ იგი არის ქურდული სამყაროს წევრი ან „კანონიერი ქურდი“. მისი სტატუსი კონკრეტულ ქმედებებში უნდა იქნას გამოვლენილი. ასევე, გამოძიებით უნდა დადასტურდეს, რომ პირი აქტიურად მოქმედებს ქურდული სამყაროს მიზნების განსახორციელებლად. მხოლოდ ამ შემთხვევაში უნდა წაეყენოს მას ბრალი და გასამართლდეს.
ამის შემდეგ, გვახსოვს, წლის ბოლოს მასობრივი საპროტესტო შიმშილობა საპატიმროებში. განსაკუთრებით მწვავე ფორმები პროტესტს ჰქონდა გეგუთის კოლონიაში. ეს მასობრივი უკმაყოფილება იყო სრულიად ლოგიკური და ლეგიტიმური, რადგან წინა დღეებში იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა ტელეეთერით განაცხადა, რომ მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნა უვადოდ გადაიდო, რადგან მთავრობას თურმე, პრობლემურად ეჩვენება უკანონო განაჩენების შედეგად პოტენციური დაზარალებულებისათვის კომპენსაციის გადახდა. გამოდის, სახელმწიფო ამ ხალხს ეუბნება, აღარ გვაინტერესებს თქვენი პრობლემებიო. არადა, „ქართულ ოცნებას“ ამომრჩეველმა ხმა იმიტომაც მისცა, რომ წინასაარჩევნო დაპირებებში წამყვანი ადგილი ეკავა  სამართლიანობის აღდგენას, უკანონო განაჩენების გადახედვას და წამების მსხვერპლთა საქმეების გამოძიებას.
შეიძლება ითქვას, რომ ამ მიმართულებით, დღესდღეობით ფაქტობრივად არაფერი კეთდება. თუ არ ჩავთვლით ე.წ. ციხის 17 მაღალჩინოსნის საქმეს, რომლის განხილვაც სასამართლოში დასრულდა და წამებაში ბრალდებულ პირებს არაადეკვატურად დაბალი სასჯელები მიესაჯა. წამების მსხვერპლი პატიმრების მრავალი საქმე პროკურატურაში თაროებზეა შემოწყობილი და არავინ აპირებს ამ საქმეების გამოძიებას. არადა, წამების მსხვერპლთა დიდი ნაწილი ჯერ კიდევ საპატიმროშია. მათგან ბევრია ისეთი, ვინც გამოძიების ეტაპზე აწამეს და აღიარებითი ჩვენებები გამოსძალეს. ეს ადამიანები, ფაქტობრივად, უკანონო პატიმრები არიან, რადგან არ შეიძლება, ბრალდებულის წამებით მიღებული ჩვენებების საფუძველზე სამართლიანი განაჩენი დადგეს.
ასევე დიდია იმ პატიმართა რაოდენობა, ვის მიმართაც საქმეები იყო ფალსიფიცირებული და უკანონო განაჩენების შედეგად არიან პატიმრობაში. ამ ადამიანებს ჰქონდათ მოლოდინი, რომ მათი საქმეები გადაიხედებოდა, მაგრამ არჩევნების შემდეგ ახალმა ხელისუფლებამ ისინი ფაქტობრივად, მოატყუა. თავიანთი საქმეების გადახედვას ელიან პოლიტპატიმრის სტატუსით გათავისუფლებული მოქალაქეები. მართალია, მათ ნასამართლეობა მოეხსნათ, მაგრამ მათ მიმართ დამდგარი განაჩენები კვლავ ძველი სახით არსებობს, ანუ ეს ადამიანები დღესდღეობით თან ყოფილი პოლიტპატიმრები არიან და თან ჯაშუშები და სახელმწიფო დამნაშავეები.
აი, ეს ფაქტორები განსაზღვრავს მზარდ უკმაყოფილებას და პროტესტს ციხეებში, რასაც ემატება პატიმრების ჯანმრთელობის პრობლემები. ჩვენ ვხედავთ წინსვლას პენიტენციალურ სისტემაში, სადაც სისტემური ხასიათი აღარ აქვს წამებას და არაადამიანურ მოპყრობას, მაგრამ სისტემისთვის ჯერ კიდევ სუსტ წერტილად რჩება პატიმრების ჯანდაცვა. პატიმრები მასობრივად არიან დაავადებული ისეთი მძიმე დაავადებებით, როგორიცაა ტურებკულოზი და ცე-ჰეპატიტი.
აი, რას გვწერს ახალგაზრდა პატიმარი #6 სასჯელაღსრულების დაწესებულებიდან: „სასჯელს ვიხდი 2007 წლის 14 თებერვლიდან. სრულიად ჯანმრთელი დამაკავეს. რეჟიმმა უკანონოდ წამართვა თავისუფლება და თავისუფლებასთან ერთად წამართვა ჯანმრთელობა. არასტერილური სამედიცინო ხელსაწყოების გამოყენებით დამაინფიცირეს ქრონიკული ცე-ჰეპატიტით. ამ ინფექციურმა დაავადებამ ჩემი სიცოცხლის წლები დათვალა“.
საპატიმროებიდან ადამიანის უფლებათა ცენტრში გამოგზავნილი წერილების აბსოლუტურ უმრავლესობაში პატიმრები თავიანთი ჯანმრთელობის პრობლემებით დაინტერესებას გვთხოვენ. მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტრო გარკვეულ ძალისხმევას მიმართავს ამ პრობლემების მოსაგვარებლად, ასეთი წერილების რაოდენობა ჯერჯერობით კი არ იკლებს, არამედ მატულობს.
სახელმწიფო ვერ გაექცევა ვალდებულებას, იპოვოს გამოსავალი შექმნილი ვითარებიდან. ვფიქრობ, ერთ-ერთი გამოსავალია სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პატიმრების ჯანდაცვისათვის გამოყოფილი დაფინანსების გაზრდა, რათა სასჯელაღსრულების სამინისტრომ სწრაფად მოახერხოს რეაგირება ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე პატიმართა წერილებზე.

Triggers of Prisoners’ Mass Protests
Recently, protest of Geguti prison inmates was one of the most urgent topics in Georgian media. Hundreds of prisoners used different forms of protests and requested resignation of the prison director. They blamed the administration in physical abuse and inhuman treatment. Contradictory information was spread by different parties that put society in obscurity. Minister of Prison Sozar Subari claimed “somebody from outside” tries to escalate discontent of prisoners.
Presumably, it is time for the government to fully acknowledge the real causes of the protests in Geguti and other penitentiary establishments. We can constantly blame aliens in escalating situations inside prisons and look for perpetrators outside but finally current government and particularly Ministry of Penitentiary is responsible for the situation. Even if somebody operates processes from outside, it proves the Ministry is not capable to supervise the prisons, which subordinate to them.
Of course, version about regulating processes from outside is grounded enough, but they should make more concrete clarifications who and why escalates situation in the penitentiary establishments. Investigation shall be launched and concrete perpetrators must be exposed. Generally, the Ministry directly or indirectly indicates at two powers, who are interested in the chaos in prisons: political party United National Movement and criminal world – so called thieves-in-law.
It is noteworthy that last summer, 1359 inmates of Geguti prison sent joint letter to the Human Rights Center, to few other nongovernmental organizations, to the Georgian Bar Association, Prime Minister, Chief Prosecutor, to the members of the Government and Parliament of Georgia. They urged for the reaction on the problems listed in the letter. Namely, they requested to annul Article 223 (1) (membership of criminal world and thieves-in-law) of the Criminal Code of Georgia. According to their position, many people were illegally placed in prison under this particular article.
In response to this letter, Human Rights Center prepared a statement, where presented its position that annulment of the article is inadmissible. In parallel to it, the Center underlined that the article shall not become source of illicit repression against people, that used to happen in the past years (case of football player Giorgi Demetradze). Our position is that in some cases confession statement of a person that he/she is member of the criminal society was enough ground for relevant institutions to convict them under Article 223(1). The status shall be proved by concrete actions. Apart to that, investigation shall prove that person acts in accordance to the interests of the criminal world. Only based on these circumstances, person can be charged and convicted under this article.
Afterwards, we remember mass hunger-strikes in prisons. Particularly harsh forms of protest were applied in Geguti prison. This mass protest was fully logical and legitimate follow up of the TV-statement of the Minister of Justice Thea Tsulukiani saying that establishment of the Commission on Miscarriages of Justice was delayed for uncertain time. The government found it was problem to pay compensations to potential victims of unfair judgments. Thus, the state told people, they no longer care about their problems. Whilst majority of Georgian populated voted for the Georgian Dream because restoration of justice, revision of illegal judgments and investigation of the cases of torture victims were one of the main priorities of their pre-election program.
Almost nothing is done in this direction except court proceedings on 17 senior prison officials, which has already finished and inadequately low imprisonment terms were imposed on the people convicted in the torture of prisoners. Numerous cases on the victims of torture are still on the shelves in the prosecutor’s office and nobody intends to re-investigate them. However, big part of torture victims is still in prisons. Many of them were tortured during investigation period to obtain confession statements from them. These people are illegal prisoners, because fair judgment cannot be passed based on the statements obtained through torture.
Number of prisoners, whose charges were falsified, is also high. Those people expected their cases to be revised but after elections the new government deceived them. Citizens released from prison under status of political prisoners also wait revision of their cases. Although their criminal records were removed, judgments still exist. In other words, these people are former political prisoners and spies/state traitors too.
Aforementioned factors are triggers of increased discontent and protest in prisons that is aggravated by unresolved health problems of prisoners. We see progress in penitentiary system, where torture and inhuman treatment is no longer a systemic problem, but medical care is still weak point of the system. Prisoners massively complain about grave diseases like tuberculosis and Hepatitis C.
Here is the extract from a young prisoner’s letter sent from Prison # 6. “I have been in prison since February 14, 2007. In the moment of detention I did not have any health problems. The regime illegally seized my freedom and then seized my health too. Using unsterilized medical tools doctors infected me with chronic Hepatitis C. This disease is cutting years off my life.”
In absolute majority of letters sent to Human Rights Center from penitentiary establishments prisoners complain about health problems and urge us for help. Although the Ministry takes some steps to address the problem, the number of similar letters has not reduced yet; just the opposite, it is increasing.
The state cannot hide from its obligation to find solution of the current problematic situation. I think, one method is to increase state funding for medical care of prisoners in order to enable the Ministry of Corrections to timely response to the complaint letters of prisoners with health problems.