რატომ გაათავისუფლეს თამარ მეარაყიშვილი მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორობიდან
“აქ თუ გინდა ცხოვრება ჩუმად უნდა იყო, ან ცოტა ტაქტიანად “გაახურო”. ეს ადამიანი  ყველაფერზე, რაც კი რამე უარყოფით იყო რაიონში, ხმამაღლა ამბობდა, ყველას ხმამაღლა ამხელდა. ვინ აპატიებდა?! ამიტომაც გაუშვეს სამსახურიდან,” - აცხადებს ჩვენთან საუბარში ერთ-ერთი ადგილობრივი პედაგოგი,  ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის უკვე ყოფილ დირექტორ  თამარ მეარაყიშვილზე.
“ძალიან კარგი ადამიანია. ომის მერე ჩვენი ბავშვებისთვის იმდენი რამე გააკეთა, ეგ რომ არა, ჩვენი შვილები აქ მოწყენილობისგან გამოყრუვდებოდნენ. თბილისში მწერლებთან შეხვედრა, ცხინვალში კონცერტის მოწყობა, აქ სხვადასხვა ღონისძიებები, ბავშვები ურეკშიც კი წაიყვანა დასასვენებლად. მადლობის მეტი რა გვეთქმის?! მაგ გოგოს გაშვება იქნებოდა სამსახურიდან?!” - კითხულობს ერთ-ერთი ადგილობრივთაგანი.
თამარ მეარაყიშვილი  ადგილობრივი დე ფაქტო ადმინისტრაციის განათლების განყოფილებამ გასულ კვირაში სამსახურიდან გაათავისუფლა. თვითონ მეარაყიშვილი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ რეალურად ის სამსახურიდან დე ფაქტო ადმინისტრაციის უფროსმა ჯემალ ჯიგკაევმა გაუშვა: “ჩემი გათავისუფლება არის ჯემალ ჯიგკაევის პირადი გადაწყვეტილება, რომელსაც ხელი მოუწერა განათლების განყოფილების უფროსმა,” – აცხადებს ის. მისივე თქმით, სწორედ ჯიგკაევი გათავისუფლებამდე რამდენიმე დღით ადრე დაემუქრა, გაგანადგურებო.
მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლში მეარაყიშვილის გათავისუფლების შემდეგ სიხალვათეა. ბავშვები ჩვენთან საუბარში აცხადებენ, რომ მათ სურვილი აღარ აქვთ, ამ დაწესებულებაში კვლავ რეგულარულად იარონ. მეარაყიშვილის მიერ გავრცეებული ინფორმაციით, მოსწავლეებმა მისი დაბრუნების მიზნით, ხელმოწერების შეგროვებაც კი დაიწყეს.
“ეს ხელმოწერები მე არ მინახავს. მაგრამ თამილა მასწავლებლის დასაბრუნებლად ყველგან მოვაწერ ხელს,“ - გვითხრა ერთ-ერთმა მოსწავლემ.
ცნობისათვის, მიმდინარე წლის იანვარში თამარ მეარაყიშვილის ინტერვიუმ “ეხო კავკაზასთან” ცხინვალში ფართო საზოგადოების ცხარე დისკუსია გამოიწვია. მეარაყიშვილი აღნიშნულ გამოცემასთან საუბრისას ძირითადად ეხებოდა იმ პრობლემატურ სოციალურ-ეკონომიურ საკითხებს, რაც დღეს რაიონშია. ინტერვიუში იყო არაერთი კრიტიკული სიგნალი დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენელთა მიმართ. მეარაყიშვილის თქმით, ამას სულ რამდენიმე დღეში ის მოჰყვა, რომ მეარაყიშვილთან ადგილობრივი დე ფაქტო პროკურატურის გამომძიებელი მივიდა გენპროკურორის წერილით იმის შესახებ, რომ აღნიშნული ინტერვიუს ირგვლივ გარკვეული საკითხების შემოწმება იწყება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ თამარ მეარაყიშვილი ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორობიდან 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ სააკაშვილის ხელისუფლებამ გაათავისუფლა. მისივე თქმით, ეს იმის გამო მოხდა, რომ ახალგორი არ დატოვა და აღნიშნული ორგანიზაციის ანალოგიურ დაწესებულებაში, რომელიც წეროვანის დევნილთა დასახლებაში გაიხსნა, არ გადავიდა. მეარაყიშვილი ამბობს, რომ სწორედ ამის გამო მან ყოფილი ხელისუფლების წარმომადგენელთაგან არაერთი ზეწოლა და ფსიქოლოგიური ტერორი განიცადა, რაც მისი ოჯახის წევრების დაშინებაშიც გამოიხატებოდა. ამის მიუხედავად, მეარაყიშვილი მუშაობას ახალგორში ისევ მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლში აგრძელებდა, რომელიც ისევე, როგორც ახალგორში დღეს არსებული სხვა ორგანიზაცია-დაწესებულებები, მთლიანად ცხინვალის ბიუჯეტზეა.
ამდენად, მეარაყიშვილი უკვე სამსახურიდან გათავისუფლებულია როგორც ოფიციალური თბილისისგან (კერძოდ კი ახალგორის ლეგიტიმური ხელისუფლებისგან), ასევე ცხინვალიდან.
მეარაყიშვილი პირდაპირ აცხადებს, რომ  მისი გათავისუფლება "ხო კავკაზასთან” ინტერვიუს გამო მოხდა.
აღნიშნული ინტერვიუს ბოლო აბზაცში თამარის მიერ ნათქვამი იყო: “ჩვენი რაიონისთვის (იგულისხმება ახალგორი-რედ.) საკმაოდ დიდი რაოდენიბის თანხა ირიცხება (რუსეთის მიერ -რედ.), მაგრამ არაფერი კეთდება. პრეზიდენტთან (სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო პრეზიდენტ ლეონიდ თიბილოვთან-რედ.) შეხვედრისას საუბარი დავიწყე ასე, რომ 2014-2016 წლები ლენინგორის რაიონისა და ქალაქ ცხივალისთვის წარმატებული უნდა იყოს, მაგრამ ამისათვის აქ საჭიროა კარგი ხელმძღვანელი და ამ ხელმძღვანელისთვის კი - კარგი გუნდი.”
გათავისუფლებიდან დაახლოებით 2 დღეში მეარაყიშვილმა ბრძანება მიიღო, სადაც მითითებულია, რომ სამსახურიდან მისი გაშვება 5 სამუშაო დღის გაცდენით არის განპირობებული.
“არც კი დაინტერესდნენ, ეს 5 დღე რატომ გავაცდინე. არც კი დაინტერესდნენ მიზეზებით,” - წერს მეარაყიშვილი სოციალურ ქსელ ფეისბუქზე. მისივე თქმით, გათავისუფლების ბრძანება მილიციის თანამშრომლებმა მიუტანეს და სამსახურიდან პირადი ნივთრების წაღებაც კი აუკრძალეს.
მეარაყიშვილი ამბობს, რომ ამ ყველაფერს ასე არ დატოვებს და აუცილებლად ცხინვალში გაასაჩივრებს.
ადგილობრივების თქმით, მის მოვალეობას მოადგილე ლარისა გარიევა შეასრულებს და დირექტორადაც გარიევა დაინიაშნება. თუმცა ამ უკანასკნელმა ეს ჩვენთან საუბარში უარყო.
“მე არ ვარ მოვალეობის შემსრულებელი. არ ვიცი, ვინ ასრულებს დირექტორის მოვალეობას. საერთოდ არაფერი არ ვიცი,” - განაცხადა გარიევამ.

Why Tamar Mearkishvili Was Resigned from the Position of the Youth House Director?
“If you want to live here, you must be silent or complain correctly.” This person loudly complained about all problems in the district; she exposed every perpetrator publicly and who could stand her behavior? So they finally sacked her,” a local teacher told humanrights.ge when unofficially commenting on the dismissal of the former director of the Akhalgori Youth House Tamar Mearkishvili.
“She is very nice person. She has done so much good for our children after the armed conflict in 2008; if not she, our children would have lived without amusement. She organized meetings with writers in Tbilisi; concert in Tskhinvali; different local events; she even took children to sea resort in Ureki. We are very grateful to her! How could they fire her from job?!” a local resident asked.
Education unit at the local de-facto administration sacked Tamar Mearkishvili early in March. Mearkishvili claims in fact she was fired by Jemal Jigkaev, head of de-facto administration. “My dismissal is personal decision of Jemal Jigkaev, whose notification was signed by the head of the education unit,” she said and added that several days before Jigkaev had threatened her with dismissal.
Youth Palace became empty after Mearkishvili’s dismissal. Children say they do not wish to go there regularly. According to Mearkishvili’s information, pupils even started collection of signatures with the request to restore her to the position.
“I have not seen the signatures but I will sign all petitions to return Ms. Tamila to the palace,” a pupil said.
In January 2014, Tamar Mearkishvili’s interview to the newspaper Echo of the Caucasus caused discussion in Tskhinvali society. Mearkishvili spoke about social-economic problems of the district; she made critical statements about de-facto governmental officials too. Mearkishvili said several days after the interview was published investigator of the local de-facto prosecutor’s office handed her a letter of the Prosecutor General, which notified that they had study into the facts, she had mentioned in the interview.
It is noteworthy that after 2008 August War, Saakashvili’s government fired Tamar Mearkishvili from the position of the director at the Akhalgori district Youth Palace. She said Georgian government had fired her because she did not leave Akhalgori district after the war and did not move to the similar institution which was opened in Tserovani IDP settlement. Mearkishvili said she had endured much oppression and psychological terror from the previous government of Georgia – her family members were intimidated. Despite all these facts, Mearkishvili continued working in the Akhalgori district youth palace, which is funded from the Tskhinvali budget like all other institutions in Akhalgori district.
So, both government of Georgia and Tskhinvali de-facto government fired Mearkishvili from job.
Mearkishvili insists that her dismissal was caused by her interview with Echo of the Caucasus.
In the last paragraph of the interview Tamar said: “Large amount of funds are allocated for our district (Akhalgori district) (by Russia) but nothing is done. I started my conversation with the President (de-facto president Leonid Tibilov) with the phrase that 2014-2016 shall be very successful for Leningori district and Tskhinvali but good management and good team (in the local government) is needed to achieve success.”
Two days after dismissal Mearkishvili received a notification which stated that she was fired because of five missed working days.
“They did not inquire why I had missed five days,” Mearkishvili wrote on her wall in the social network Facebook. She added militia men brought her the notification and forbade taking personal items from work.
Mearkishvili said, she will appeal the decision in Tskhinvali.
Local inhabitants say deputy director Larisa Garieva will replace Mearkishvili on the position. However, Garieva denied the information with humanrights.ge
“I am not interim director. I do not know who is interim director; I do not know anything,” Garieva said.