არასამთავრობო ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება მინისტრ დავით დარახველიძის ჰომოფობიური შეფასებების გამო
13 მაისი, 2014
ჩვენს შეშფოთებას იწვევს ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ  პირთა, ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრ დავით დარახველიძის ჰომოფობიური შეფასებები, რომელიც მან გაზეთ "ვერსიასთან" 9 მაისს მიცემულ ინტერვიუში  გააკეთა.
მინისტრის მიერ ლგბტ პირების "ავადმყოფებად" და "სექსუალური გადახრის" მქონე ადამიანებად მოხსენიება აღვივებს სიძულვილს ლგბტ თემის მიმართ და არ შეესაბამება განსხვავებული სექსუალური იდენტობის მქონე პირების მიმართ მედიცინასა და სამართალში საყოველთაოდ აღარებულ მიდგომებს, რაც ყველა ადამიანის უმაღლეს ფასეულებად აღიარებისა და მისი უფლებების დაცვის უნივერსალობის პრინციპს ეფუძნება. მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირის მხრიდან მსგავსი რიტორიკის გამოყენება დაუშვებელია, რადგან ასეთი გზავნილები ხელს უწყობს განსხვავებული გენდერული იდენტობის ადამიანიების მიმართ საზოგადოებაში შეუწყნარებლობის ატმოსფეროს გაძლიერებასა და ლეგიტიმაციას, რისი ძალდობრივი და მასშტაბური გამოვლინებაც  2013 წლის 17 მაისს განვითარებული მოვლენები იყო. სამოქალაქო საზოგადოების მიერ ლგბტ პირთა უფლებების დაცვის პროცესის დაკნინება კი მინისტრის მხრიდან, სამოქალაქო საზოგადოების მნიშვნელობის არასწორ გააზრებასა და ლგბტ პირთა მძიმე უფლებრივი მდგომარეობის არცოდნას აჩვენებს.
მხედველობაშია მისაღები ისიც, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც დავით დარახველიძემ თავის საჯარო გამოსვლებში ადამიანთა სხვადასხვა ნიშნით დისკრიმინაციას მიმართა. 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების კამპანიის დროს მის მიერ გაკეთებული რასისტული განცხადებების გამო სამოქალაქო სექტორმა მიმართა პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატს, გადაეხედა გადაწყვეტილებისთვის დავით დარახველიძის ლტოლვილთა მინისტრის თანამდებობაზე წარდგენასთან დაკავშირებით.
მივმართავთ საქართველოს ამჟამინდელ პრემიერ-მინისტრს ადეკვატური რეაგირება მოახდინოს აღნიშნულ განცხადებაზე, რაც წინააღმდეგობაშია ხელისუფლების მიერ დეკლარირებულ ანტიდისკრიმინაციულ პოლიტიკასა და ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის   კონცეფციასთან.  ამ მიმართებით ასევე მნიშვნელოვანია, რომ მთავრობამ შეიმუშავოს  გრძელვადიანი ხედვა და განახორციელოს სათანადო ღონისძიებები მისი წევრების მიერ სიძულვილით მოტივირებული განცხადებების პრევენციის მიზნით.

Joint Statement of the Non-Governmental Organizations On the Homophobic Evaluations of the Minister – Davit Darakhvelide
May 13, 2014
We are concerned with the homophobic evaluations made by the Minister of the Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, Davit Darakhvelidze, during the interview with the newspaper “Versia” on May 9.
The evaluations made by the Minister, calling the LGBT persons to be “sick” and have “sexual deviations” provokes hatred towards the LGBT community and does not correspond to the universally recognized medical and legal approaches towards the persons who have different sexual identity, which recognize the supreme value of each human being and are based on the universal principle of protection of their rights. The use of such a rhetoric by the high-level political official is unacceptable, because such messages promote the strengthening and legitimation of the intolerance towards the persons who have different gender identity, the violent and broad-scale reflection of which were the events that took place on May 17. The fact that the Minister degrades the process of protecting the rights of the LGBT persons by the civil society reflects improper understanding of the role of the civil society and the rights of the LGBT persons.
It is also important to be considered that this is not the first case, when, in his public speech, Davit Darakhvelidze discriminates against persons on the various grounds. During the 2012 parliamentary election campaign his racist remarks caused the civil society to address the candidate to the post of the Prime Minister, to re-examine the decision on nominating Davit Darakhvelide to the post of the Minister of the Refugees.
We address the current Prime Minister of Georgia to adequately respond to the mentioned statement, which contradicts the antidiscriminatory policy, declared by the government and the concept of protecting the fundamental human rights and freedoms. In this regard, it is also important for the Government to elaborate the long-term vision and implement proper activities to prevent its members from making hatred-motivated statements.