ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეჭვობს, რომ პროკურატურის წარმომადგენლებმა ყოფილი მსჯავრდებულის თანხა მიითვისეს
22 მაისი, 2014
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მთავარ პროკურატურას, შეისწავლოს ყოფილი მსჯავრდებულის, ზურაბ გვაზავას საქმეზე პროკურატურის წარმომადგენელთა მხრიდან დიდი ოდენობის თანხის - 28 000 აშშ დოლარის შესაძლო უკანონოდ მითვისების საკითხი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი იცავს ყოფილი მსჯავრდებულის, ზურაბ გვაზავას ინტერესებს, რომლის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, 2010 წლის 24 ივნისს, ამოღებულ იქნა დიდი ოდენობის თანხა, საკრედიტო ბარათები, პირადობის მოწმობა, პასპორტი და სხვა დოკუმენტაცია. ჩხრეკას ატარებდა საქართველოს მთავარი პროკურატურის საგამოძიებო ნაწილის გამომძიებელი გოჩა საათაშვილი.
ვინაიდან სისხლის სამართლის საქმის გამოძიების ეტაპზე არ მომხდარა ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ფულადი თანხისა და პირადი ნივთების ნივთმტკიცებად ცნობა, სასჯელის მოხდის შემდეგ ზურაბ გვაზავამ არაერთი განცხადებით მიმართა იუსტიციის სამინისტროს (19.11.2012 (#13/47823), 01.04.2013 (#13/35075), 03.04.2013 (#13/36263), 27.07.2013 (#13/76363), რათა მისთვის დაებრუნებინათ ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ნივთები და ფულადი თანხა - 28 000 აშშ დოლარი.
ნივთებისა და თანხის დაბრუნების მოთხოვნით ადამიანის უფლებათა ცენტრმაც მიმართა მთავარ პროკურატურას 2013 წლის 23 სექტემბერს და 17 ოქტომბერს ოფიციალური წერილებით, მაგრამ - უშედეგოდ. ცენტრი პროკურატურიდან წერილობით პასუხს არ იღებდა რეაგირების შესახებ. მხოლოდ სატელეფონო საუბრით გაირკვა, რომ საქმე მთავარი პროკურატურიდან თბილისის პროკურატურას გადაეგზავნა განსახილველად, საიდანაც კვლავ მთავარს დაუბრუნდა. ხოლო ამჟამად საქმე განსახილველად აქვს განსაკუთრებულ საქმეთა გამომძიებელ გოჩა საათაშვილს, ანუ... იმავე გამომძიებელს, რომელმაც გვაზავას ბინის ჩხრეკისას ამოიღო ნივთები და ფულადი თანხა.
სამართლებრივად გამომძიებელი შემდეგნაირად უნდა მოქცეულიყო: გამოძიების მიმდინარეობისას ან მისი დასრულების შემდეგ, ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ნივთები და თანხა გვაზავას ოჯახის წევრისთვის (ამ შემთხვევაში - მეუღლისთვის) უნდა გადაეცა შესაბამისი ხელწერილის ჩამორთმევის შემდეგ, რისთვისაც სულაც არ იყო საჭირო საქმეზე საბოლოო განაჩენის დადგომა. მიუხედავად საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებისა, პროკურატურამ გვაზავას ნივთები და ფულადი თანხა მაინც არ დაუბრუნა.
გამომძიებელი სატელეფონო საუბრებში აცხადებს, რომ აღნიშნულ საკითხზე - ზურაბ გვაზავას დაუბრუნონ თუ არა საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას ამოღებული თანხა, პროკურატურაში მსჯელობენ. ეს კი თითქმის წელიწადია, გრძელდება. ასევე, გამომძიებელი აცხადებს, რომ სასამართლოს განაჩენში ვინაიდან ასახული არ იყო ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ნივთების საკითხი, საჭირო იყო თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის 2011 წლის 1 მარტის განაჩენში (საქმე #1/3990-10; მოსამართლე - ნინო ელიეშვილი) არსებული ბუნდოვანება/უზუსტობის აღმოფხვრა, დაზუსტება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ სასამართლოს აღნიშნული საკითხის გადაწყვეტა არ ეხება. ამის მიუხედავად, ორგანიზაციამ ფორმალურად მაინც მიმართა სასამართლოს და მოითხოვა განაჩენის ბუნდოვანება/უზუსტობის აღმოფხვრა. სასამართლომ წერილობით პასუხში აღნიშნა, რომ რადგან ბინის ჩხრეკისას ამოღებული ნივთებისა და ფულადი თანხის ნივთმტკიცებად ცნობა არ მომხდარა, სასამართლო მოკლებული იყო შესაძლებლობას, განაჩენის სარეზოლუციო ნაწილში ემსჯელა აღნიშნული ნივთების თაობაზე. ამდენად, 2011 წლის 1 მარტის განაჩენში არ არსებობს უზუსტობის აღმოფხვრის ან შესწორების შეტანის საფუძველი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს რჩება საფუძვლიანი ეჭვი, რომ მთავარი პროკურატურის წარმომადგენლებმა, რომლებიც 2010 წელს უშუალოდ მონაწილეობდნენ ზურაბ გვაზავას საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკაში, ამოღებული პირადი ნივთები და თანხა უკანონოდ მიითვისეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მიმართავს მთავარ პროკურატურას, ზურაბ გვაზავას კუთვნილი პირადი ნივთებისა და დიდი ოდენობის თანხის შესაძლო უკანონოდ მითვისების ფაქტზე დაიწყოს გამოძიება. გამოძიების წარმართვა დაევალოს გამომძიებელს, რომელსაც არც ზურაბ გვაზავას მიმართ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის გამოძიებაში და არც ყოფილი მსჯავრდებულის ბინის ჩხრეკაში მონაწილეობა არ მიუღია.

Human Rights Center Doubts Representatives of Prosecutor’s Office Misappropriated Money of Former Convict
May 22, 2014
Human Rights Center addresses to the Chief Prosecutor’s Office to study the fact of alleged misappropriation of particularly large amount of money – 28 000 USD of the former convict Zurab Gvazava by the employees of the prosecutor’s office.
Human Rights Center defends rights of former convict Zurab Gvazava. On June 24, 2010, law enforcement officers withdrew particularly large amount of money, credit cards, ID card, passport and other documents from his house during the search. Investigator Gocha Saatashvili of the investigative unit at the Georgian Chief Prosecutor’s Office conducted the search.
The withdrawn money and personal belongings were not used as evidence into the case during the investigation stage and after serving the term Zurab Gvazava sent several petitions to the Ministry of Justice (19.11.2012 (#13/47823), 01.04.2013 (#13/35075), 03.04.2013 (#13/36263), 27.07.2013 (#13/76363), where he requested return of the withdrawn belongings and money – 28 000 USD.
On September 23 and October 17, 2013, Human Rights Center also sent official letters to the Chief Prosecutor’s Office requesting the return of personal belongings and money to the former convict but in vain. The Prosecutor’s Office did not reply to the petition in written form. Representative of the Prosecutor’s Office clarified on the phone that the petition was forwarded to the Tbilisi Prosecutor’s Office for further discussion but the latter returned the petition back to the Chief Prosecutor’s Office. Currently, investigator Gocha Saatashvili is in charge to study the case – he is the person who withdraw the personal belongings and money from Gvazava’s house.
According to the law, the investigator had to do the following: during investigation or afterwards, he had to return the withdrawn belongings and money to Gvazava’s family member (in this particular case to his wife) based on relevant notification letter; there was no necessity to wait for final judgment into the case. Although final judgment was passed, prosecutor’s office did not return belongings and money to Gvazava.
Investigator said during over-phone conversation that prosecutor’s office is discussing to return the money to Zurab Gvazava or not. Almost a year has passed and the discussion is still underway. The investigator claims since the court judgment did not say anything about the belongings withdrawn during the search, it was necessary to eradicate shortcoming/obscurity in the March 1, 2011 judgment of the Criminal Collegium of the Tbilisi City Court (case#1/3990-10, judge Nino Eleishvili).
Human Rights Center believes the court is not responsible for the solution of the issue. Regardless the fact, the organization formally addressed to the court and requested eradication of the shortcoming/obscurity in the judgment. The court underlined in its reply that since withdrawn belongings and money from the flat were not referred as evidence, the court could not add any clarifications about the items in the resolution part of the judgment. So, there is no ground to introduce any amendments or eradicate any mistake in the March 1 2011 judgment.
Considering the aforementioned facts, Human Rights Center doubts representatives of the Chief Prosecutor’s Office, who personally participated in the search of Zurab Gvazava’s flat, misappropriated the personal belongings and the money.
Human Rights Center addresses to the Chief Prosecutor’s Office to start investigation into the illegal misappropriation of Zurab Gvazava’s personal belongings and particularly large amount of money. Investigator, who participated neither in the investigation against Gvazava nor in the search process, shall conduct the new investigation.