უზენაესმა სასამართლომ ბაჩო ახალაიას მიმართ გამამართლებელი განაჩენი ძალაში დატოვა
უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ე.წ. სამხედროების წამების საქმეზე ბაჩო ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებულების გამამართლებელი განაჩენი ძალაში დარჩა.
სასამართლომ ერთი პირის, ორი ინსტანციის მიერ გამართლებული მერაბ კიკაბიძის მიმართ გადაწყვეტილება შეცვალა და მას ჯარიმა დააკისრა.
როგორც "ინტერპრესნიუსს" ახალაიას ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა განუცხადა, უზენაესი სასამართლოს გადაწყვეტილებით, კიკაბიძე დამნაშავედ იქნა ცნობილი სამსახურებრივ გულგრილობაში, რისთვისაც მას 10 000-ლარიანი ჯარიმა დაეკისრა.
ამასთან, უზენასმა სასამართლომ სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილება შეცვალა ალექსანდრე გორგაძის ნაწილში. კერძოდ, გორგაძეს, რომელსაც სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებით, 3 წლით და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა შეეფარდა, 5 თვე დააკლდა. სააპელაციოს განაჩენი ძალაში დარჩა ზურაბ შამათავსათან მიმართებაში, რომელსაც 3 წლითა და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა სწორედ მეორე ინსტანციის სასამართლომ შეუფარდა. დანარჩენ პირებთან მიმართებაში გამამართლებელი განაჩენი ძალაში დარჩა, მათ შორის გიგი კალანდაძესთან მიმართებაში, რომელსაც საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა დაეკისრა, თუმცა აღნიშნული მუხლი ამნისტირებულია.
ე.წ. სამხედროების წამების საქმეზე ბაჩო ახალაიას და მასთან ერთად ბრალდებულ 7 სამხედრო პირს საქალაქო სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი გასული წლის აგვისტოში გამოუტანა. აღშნული გადაწყვეტილება პროკურატურამ სააპელაციო წესით გაასაჩივრა, რომელმაც განაჩენი გორგაძესთან და შამათავასთან მიმართებაში შეცვალა და 3 წლითა და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა შეუფარდა. გორგაძე და შამათავა სააპელაციო სასამართლოს დარბაზში დააკავეს.
საპელაციო სასამართლოს შემდეგ კი პროკურატურამ გამამართლებელი განაჩენის შეცვლის შუამდგომლობით უზენაეს სასამართლოს მიმართა.
ე.წ. სამხედროების წამების საქმე 3 ეპიზოდს მოიცავს: სენაკის საწვრთნელ ბაზაზე სამხედროების წამებას, ვაზიანის საწვრთნელ ბაზაზე ასევე სამხედროების წამებს და ასევე ზვიად აბესაძისთვის თავისუფლების უკანონო აღკვეთას.

According to the Supreme Court’s judgment, non-guilty judgment against Bacho Akhalaia and other co-defendants in the so-called soldiers’ torture case was not changed.
The Supreme Court changed judgment only in connection with one defendant – Merab Kikabidze, who was acquitted by civil and appeal courts; the Supreme Court imposed fine on him.
Akhalaia’s lawyer Malkhaz Velijanashvili told Interpresnews that according to the decision of the Supreme Court, Kikabidze was found guilty in professional negligence and the court fined him with 10 000 lari.
In addition to that, Supreme Court changed the judgment of the Appeal Court with regard to Aleksandre Gorgadze. Namely, the Appeal Court had sentenced Gorgadze to 3 years and 9 months imprisonment that was reduced with 5 months by the Supreme Court. The Appeal Court’s judgment was not changed with regard to Zurab Shamatava, who was sentenced to 3 years and 9 months imprisonment. The sentences were not changed for other defendants either; the court imposed community service on Gigi Kalandadze as a punishment but the article was amnestied.
City Court acquitted Bacho Akhalaia and 7 more co-defendants in the so-called case of soldiers’ torture in August, 2013. Prosecutor’s Office appealed the judgment at the appeal court, which changed the judgment in reference to Gorgadze and Shamatava and sentenced them to 3 years and 9 months imprisonment. Gorgadze and Shamatava were arrested in the courtroom.
After the Appeal Court, the Prosecutor’s Office appealed the non-guilty judgment at the Supreme Court.
The so-called soldiers’ torture case includes three episodes: torture of soldiers at Senaki training base; torture of soldiers in Vaziani training base and illicit restriction of Zviad Abesadze’s freedom.