კოდორელი დევნილები ხელისუფლებისგან ყურადღებას ითხოვენ
კოდორელი დევნილები, რომლებიც ქუთაისის ერთ-ერთ გარეუბანში, ყოფილი პროფტექნიკური სასწავლებლის შენობაში ცხოვრობენ, ხელისუფლების მხრიდან უყურადღებობაზე ჩივიან. როგორც ამბობენ, წელსაც, გასული წლების მსგავსად, აგვისტოს მძიმე დღეებში, ისინი არც ადგილობრივმა და არც ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგელებმა არ მოინახულეს.
„საწყენია მათი საქციელი, მათი დამოკიდებულება ჩვენს მიმართ. განსაკუთრებულს არაფერს ვითხოვთ. მხოლოდ ყურადღებას და აგვისტოს საშინელი დღეების თუნდაც ერთად გახსენებას. იმ დღეების პატივისცემას, რომელიც ჩვენი ტკივილია. ჩვენც ვართ იმ საშინელი დღეების მსხვერპლი. აგვისტო ჩვენი ტრაგედიაცაა. ამდენხანს ჟურნალისტებს მაინც ვახსოვდით. ახლა ისინიც აღარ გვსტუმრობენ“, - ამბობენ დევნილები ზემო აფხაზეთიდან.
ქუთაისის დევნილთა საცხოვრებელში კოდორის ხეობიდან დევნილი 48 ოჯახი ცხოვრობს. მათ 2008 წლის 10 აგვისტოს დატოვეს კოდორი, როცა რუსეთის საოკუპაციო ჯარებმა იქ ჭურვები ჩამოყარეს, მოგვიანებით კი ხეობა დაიკავეს.

IDPs from Kodori Gorge Request Attention from the Government
IDPs from Kodori Gorge, who live in the former building of the vocational college in the suburb of Kutaisi, complain about inattention from the government. They said this year, like in previous years and during the hard days of August 2008, representatives of neither local nor central authorities visited them.
“Their behavior and attitude towards us is very painful. We do not request anything particular; only attention and at least remembrance of the hard days of August 2008 together with us; respect of those days, which were extremely painful for us. We are also victims of that war; August war was our tragedy too. Until now at least journalists remembered us but now they also forgot us,” the IDPs from the Upper Abkhazia said.
48 IDP families from Kodori Gorge live in the Kutaisi IDP shelter. They left the gorge on August 10, 2008, when Russian occupation forces bombed the gorge and then occupied it.