პრესკონფერენცია თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში აზერბაიჯანელი უფლებადამცველების დაპატიმრების თაობაზე
11 აგვისტო, 2014
12 აგვისტოს, 12:00 საათზე, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლის საკონფერენციო დარბაზში, თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები აზერბაიჯანში უფლებადამცველთა დაპატიმრების თაობაზე ერთობლივ პრესკონფერანციას  გამართავენ.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები შეშფოთებულნი არიან აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ უფლებადამცველების მიმართ განხორციელებული უპრეცედენტო სადამსჯელო ღონისძიებების გამო. ბოლო ორი კვირის განმავლობაში, თითქმის მსგავსი ბრალდებებით (გადასახადების თავიდან არიდება, უკანონო ბიზნესი და ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება, ასევე სამშობლოს ღალატი) 4 უფლებადაცველი დააკავეს, რომლებიც გამოირჩეოდნენ აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიმართ კრიტიკით.
აზერბაიჯანი ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტს 2014 წლის მაისიდან თავმჯდომარეობს. მიუხედავად ამისა, აზერბაიჯანის მთავრობა არ ერიდება სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მიმართ რეპრესიების განხორციელბას და არღვევს, ევროკონვენციასა თუ სხვა საერთაშორისო კანონმდებლობით აღებულ ვალდებულებებს.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები მიმართავენ ევროპის საბჭოს და უშუალოდ მინისტრთა კომიტეტის წევრებს, რათა განახორციელონ შესაბამისი ღონისძიებები ევროსაბჭოს თავმჯდომარე ქვეყნის მიმართ, რათა აზერბაიჯანის ხელისუფლებამ შესრულოს ევროპის საბჭოს წინაშე აღებული ვალდებულებები და შეწყვიტოს ქვეყანაში უფლებადამცველთა მიმართ რეპრესიები და მათი მასობრივი დაპატიმრებები.
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები გმობენ ცნობილი უფლებადამცველების - რასულ ჯაფაროვის, ინტიგამ ალიევის, ლეილა იუნუსისა და არიფ იუნუსოვის დევნასა და დაპატიმრებას. მიმართვაში აღნიშნულია, რომ „სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები მოვუწოდებთ აზერბაიჯანის ხელისუფლებას, შეწყვიტონ მიმდინარე რეპრესიები სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებზე და დაუყოვნებლივ და უპირობოდ გაათავისუფლოს უკანონო პატიმრობაში მყოფი უფებადამცველები.“
თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლი და მისი წევრი ორგანიზაციები ასევე  შეშფოთებულები არიან საქართველოში აზერბაიჯანის მოქალაქის, ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიის, „მუსავატის“ წევრის, დაშგინ აღარარლის დაკავებისა და აზერბაიჯანში მისი მოსალოდნელი ექსტრადიციის გამო. მოვუწოდებთ საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრს, სოზარ სუბარს შეაფასოს საშიშროება, რაც არსებობს აზერბაიჯანში მისი უსაფრთხოების და სიცოცხლის დაცვის კუთხით, გაანალიზოს აზერბაიჯანში არსებული მძიმე სიტუაცია ადამიანის უფლებების დარღვევებთან დაკავშირებით და მიიღოს გადაწყვეტილება მისთვის პოლიტიკური თავშესაფრისა და ლტოლვილის სტატუსის მინიჭების თაობაზე.

Press conference at the Human Rights House Tbilisi on detentions of Azerbaijani human rights defenders
August 11, 2014
On August 12, at 12:00 the Human Rights House Tbilisi (HRHT) and its member organizations will hold a joint press conference regarding the mass arrests of human rights defenders in Azerbaijan at the conference hall of the HRHT.
Human Rights House Tbilisi (HRHT) and its member organizations are concerned regarding the unprecedented crackdown against human rights defenders by the Azerbaijani government. Over the last two weeks, the Azerbaijani government arrested four human rights defenders, well-known and critical leaders of the civil society in the country. All were arrested with similar charges (tax evasion, illegal entrepreneurship and abuse of authority inter alia, in addition to treason charges).
Azerbaijan holds the Presidency of the Council of Europe Committee of Ministers since May 2014. However, the Azerbajani government continues to pressure against human rights defenders and fails to comply with its international obligations and blatantly violates the European Convention on Human Rights.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations urge the Council of Europe and the members of the Committee of Ministers to take urgent measures towards the chairing country, so that Azerbaijani government fulfill the obligations taken before the CoE and stop repression against human rights defenders and their mass imprisonment.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations condemn the arrest of well-known human rights defenders – Leyla Yunus and her husband Arif Yunus, Rasul Jafarov and Intigam Aliyev. In the Urgent Appeal, it is mentioned that HRHT and its members call for the Azerbaijani government to stop pressure on representatives of civil society organizations and immediately release arbitrary detained human rights defenders.
Human Rights House Tbilisi and its member organizations are concerned regarding the regarding detention and expected extradition of Dashgin Agararl, citizen of Azerbaijan, member of opposition political party, Musavat.
We are calling on the Minister of IDPs, Accommodation and Refugees, Sozar Subari to assess the dangers threatening his life and security in Azerbaijan, to analyze severe state of human rights in Azerbaijan and to make decision and grant him with the political asylum and status of refugee.