ვანო მერაბიშვილი სასამართლომ გირგვლიანის საქმეზე დამნაშავედ ცნო
თბილისის საქალაქო სასამართლომ შინაგან საქმეთა ყოფილი მინისტრი ვანო მერაბიშვილი დამნაშავედ ცნო სანდრო გირგვლიანის საქმეზე მტკიცებულებების დამალვაში, რათა ამ გახმაურებული მკვლელობის თაობაზე სიმართლის დადგენისთვის ხელი შეეშალა.
სასამართლომ მერაბიშვილი დამნაშავედ ცნო, როგორც სამსახურეობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების, ისე სამსახურეობრივი სიყალბის ბრალდებებში.  მოსამართლემ, თავდაპირველად, პირველ ბრალდებაზე მას 4 წლით, ხოლო მეორე ბრალზე  - 1.5 წლით თავისუფლების აღკვეთა განუსაზღვრა, თუმცა ორივე ამ ბრალდებისთვის საბოლოოდ 3-წლიანი პატიმრობა განისაზღვრა სასჯელთა შთანთქმისა და ასევე იმ ამნისტიის აქტის გამო, რომელიც პარლამენტმა 2012 წლის დეკემბერში მიიღო. მერაბიშვილს ასევე აეკრძალა სახელმწიფო სამსახურში თანამდებობის 2 წლითა და 3 თვით დაკავება.
მოსამართლის გადაწყვეტილებით, მერაბიშვილს, რომელიც 2013 წლის მაისის ბოლოს დააკავეს, გირგვლიანის საქმეზე სასჯელის მოხდის ათვლა 2014 წლის 20 ოქტომბრიდან დაეწყება.
მერაბიშვილი, რომელიც საქმის არსებით განხილვაში მონაწილეობაზე უარს აცხადებდა და არც განაჩენის გამოცხადებას დასწრებია, უარყოფს ბრალდებებს, როგორც პოლიტიკურად მოტივირებულს.
ის უკვე მსჯავრდებულია სხვა საქმეებთან დაკავშირებით. თბილისის საქალაქო სასამართლომ მერაბიშვილი თებერვალში  დამნაშავედ ცნო და 4 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა 2011 წლის 26 მაისის აქციის დარბევის საქმეზე ბრალდების იმ ნაწილში, რომელიც მისი შინაგან საქმეთა მინისტრობის პირობებში სამსახურეობრივი უფლებამოსილების გადამეტებას ეხებოდა ძალადობით ან იარაღის გამოყენებით; ეს განაჩენი სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა.
ასევე თებერვალში მას ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ 5-წლიანი პატიმრობა შეუფარდა ორ დამოუკიდებელ საქმეზე, ცნო რა დამნაშავედ 2012 წელს პრემიერ-მინისტრის თანამდებობაზე ყოფნის პერიოდში მითვისება–გაფლანგვის და ამომრჩევლის მოსყიდვის და ასევე, შინაგან საქმეთა მინისტრობის დროს საკუთრების უფლების ხელშეუხებლობის დარღვევის თაობაზე წაყენებულ ბრალდებებში.
ვანო მერაბიშვილს, ექს–პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან ერთად, ასევე ედება ბრალი 2007 წლის ნოემბერში ოპოზიციის აქციის დარბევისა და ტელეკომპანია "იმედში" შეჭრის საქმეზე.

Tbilisi City Court found ex-interior minister Vano Merabishvili guilty of abuse of power in a trial in which he was facing prosecution for covering up evidence in an attempt to obstruct establishment of truth into the high-profile murder case of Sandro Girgvliani in 2006.
In the same trial he was also found guilty of fraudulent actions carried out by an official and sentenced for both charges to three years in prison. Original sentence delivered by the judge was four years and 1.5 years in prison respectively for each of the charges, but it was truncated to three years because those charges fall under the amnesty act, which was passed by the Parliament in December, 2012.
Merabishvili, who was not attending the trial, was denying charges as politically motivated.
He already serves prison terms after being found guilty in two other separate trials. In February, 2014 he was sentenced  to 4 years and 6 months in jail in connection to break up of the protest rally in Tbilisi in May, 2011 when he was the interior minister. Also in February he was sentenced in two separate cases by the Kutaisi City Court to five years in jail on charges of misspending and bribing of voters while serving as Prime Minister in 2012, and infringement of inviolability of property rights while serving as interior minister.
Merabishvili is a co-defendant in a case in which ex-president Mikheil Saakashvili is facing criminal charges in connection to break of protest rallies on November 2007 and raid on Imedi TV.