№2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში 8 პატიმარი შიმშილობს
ქუთაისის მე-2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში პატიმარი ლევან ბობოხიძე შიმშილობს. ამის შესახებ განცხადება მისმა ადვოკატმა, რობიზონ ხურცილავამ გააკეთა. ხურცილავას განმარტებით, ლევან ბობოხიძე უკანონო პატიმარია და სასამართლო პროცესები მის წინააღმდეგ, ამ დრომდე, შეგნებულად ჭიანურდება.
„ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, ბუნებრივია, ჩვენ სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრეთ. იქ კი სასამართლო პროცესები გაურკვეველი მიზეზების გამო დღემდე ჭიანურდება. ამჯერად პროცესის გადადება პროკურორ ქეთევან თალაკვაძის შუამდგომლობის საფუძველზე მოხდა. ვინაიდან, მან განაცხადა, რომ მზად არ იყო დასკვნითი სიტყვისთვის. რაც შეეხება ლევან ბობოხიძეს, მან სასამართლო პროცესზევე გააპროტესტა გაჭიანურებული სასამართლო პროცესები და აღნიშნა, რომ შიმშილობას იწყებდა“, - აცხადებს ლევან ბობოხიძის ადვოკატი, რობიზონ ხურცილავა.
მისივე განმარტებით, ქუთაისის №2 სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ბობოხიძესთან ერთად ხონის მუნიციპალიტეტის ყოფილი გამგებელი ზურაბ ჯიბუხაია  შიმშილობს. სოლიდარობის ნიშნად მათ უკვე შუერთდა 6 პატიმარი.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, Humanrights.ge სახალხო დამცველის ოფისის ქუთაისის ფილიალის წარმომადგენლობას დაუკავშირდა. ომბუდსმენის წარმომადგენელი მადონა ბასილაძე შიმშილობის ფაქტს ადასტურებს, თუმცა, იმასაც დასძენს, რომ არც ლევან ბობოხიძეს და არც რომელიმე პატიმარს, აღნიშნულთან დაკავშირებით, არანაირი მოთხოვნით თუ პრეტენზიით, სახალხო დამცველის ოფისის ქუთაისის წარმომადგენლობისთვის ამ დრომდე არ მიუმართავს.
ხონის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ყოფილი წევრი და „ნაციონალური მოძრაობის“ ხონის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე ლევან ბობოხიძე დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურამ, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს განჩინების საფუძველზე, სამსახურებრივი სიყალბისა და თაღლითობის ორგანიზების, ასევე, სახელმწიფოს კუთვნილი დიდი ოდენობის ქონების გაფლანგვის ბრალდებით 2014 წლის მარტში დააკავა. 2014 წლის 8 ნოემბერს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ მას, ასევე, ხონის მუნიციპალიტეტის ყოფილ გამგებელს ზურაბ ჯიბუხაიას, იმავე ბრალდების საფუძველზე, 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
დაცვის მხარის განმარტებით, ბობოხიძე და ჯიბუხაია უკანონო პატიმრები არიან  და მათ წინააღმდეგ პოლიტიკური დევნა ხორციელდება.

Eight Inmates on Huger-Strike in Prison # 2
Inmate of Kutaisi Prison # 2 Levan Bobokhidze is on hunger-strike. His lawyer Robizon Khurtsilava made statement about it. According to the lawyer, Levan Bobokhidze was arbitrarily arrested and court hearings into his case are groundlessly dragged out.
“We appealed the judgment of the Kutaisi City Court at the Appeal Court. The court hearings are prolonged for unclear reasons. Currently, the process was postponed based on the solicitation of the prosecutor Ketevan Talakvadze. She said she was not ready for the final statement. As for Levan Bobokhidze, he protested the dragged out process at the trial and noted that he is going on hunger-strike,” the lawyer Robizon Khurtsilava said.
According to the lawyer, former governor of Khoni district Zurab Jibukhaia is also on hunger-strike in Kutaisi Prison # 2 together with Bobokhidze. Six more prisoners have joined them to express solidarity.
Humanrights.ge contacted Kutaisi office of the Public Defender’s Office and local representative Madona Basiladze confirmed fact of the hunger-strike but she added that neither Levan Bobokhidze nor other prisoners have applied to their office in Kutaisi so far.
Western Georgia’s Regional Prosecutor’s Office arrested the former member of the Khoni municipal board and chairman of the Khoni district office of the United National Movement Levan Bobokhidze for professional forgery and swindle, as well as for the waste of particularly large amount of state funds in March of 2014. On November 8, 2014 Kutaisi City Court sentenced him and former governor of Khoni district Zurab Jibukhaia to seven-year-imprisonment.
The defense side claims Bobokhidze and Jibukhaia are arbitrarily detained and they are victims of political persecution.