მსჯავრდებული, ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო, დახმარებას ითხოვს
მსჯავრდებული ლაშა ლაბაძე, რომელიც სასჯელაღსრულების №18 დაწესებულებაში იმყოფება, ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო, დახმარებას ითხოვს. მსჯავრდებულს მხედველობა აქვს მკვეთრად დაქვეითებული და, ამასთან, საჭიროებს ამპუტირებული ფეხის პროთეზირებას. Humanrights.ge მსჯავრდებულის დედას, ლუბა ტატიშვილს, ესაუბრა.
„ამ ოთხი წლის განმავლობაში ორჯერ მძიმე ფორმებში დაემართა ტუბერკულოზი. C ჰეპატიტი აქვს. თვალის მხედველობა აქვს დაკლებული. წინა მთავრობის პირობებში თვეში სამჯერ გაჰყავდათ ჰოსპიტალში და თვალზე მკურნალობდნენ, რათა მდგომარეობა არ გაუარესებულიყო. ახლა აბსოლუტურად არაფერს უკეთებენ. ერთ თვალში 12%, მეორეში კი - 8% აქვს მხედველობა. ახლა დაუწყეს წამლებით მკურნალობა, მაგრამ მისი თვალი არ ექვემდებარება არც ოპერაციას, არც სათვალეებს, ამიტომ მუდმივ მკურნალობაში უნდა იყოს. რაც დაიჭირეს, გამუდმებით თვითმკვლელობის მცდელობები აქვს. ჯერ ქლორი დალია, შემდეგ - სოდა და სარეცხი ფხვნილი. ასევე, რაღაც სიბინძურე გაიკეთა ფეხში, ჰქონდა გაუსაძლისი ტკივილები და დახმარებას ითხოვდა. მათ იფიქრეს, რომ ნარკომანი იყო და წამალი უნდოდა. სამი დღით ადრე რომ გადაეყვანათ საავადმყოფოში, ფეხი შერჩებოდა. მაგრამ მხოლოდ მას შემდეგ გადაიყვანეს, როცა ნახეს, რომ ფეხი გაშავებული ჰქონდა, ამიტომ ფეხის მოკვეთა გახდა საჭირო“, - ამბობს ლუბა ტატიშვილი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თითქმის 2 წელია, მსჯავრდებულ ლაშა ლაბაძის უფლებებს იცავს. მსჯავრდებულის ურთულესი ჯანმრთელობის მდგომარეობის თაობაზე, ორგანიზაციამ არაერთი წერილი გაუგზავნა საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტს. თუმცა მათზე რეაგირება, ფაქტობრივად, არ ხდება. ლაშა ლაბაძის უფლებებს იურისტი თამარ ლუკავა იცავს.
„წერილებით ვითხოვდით მსჯავრდებულის კონსულტაციას ოფთალმოლოგთან, რადგან სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოთავსების შემდგომ მსჯავრდებულს მხედველობა გაუარესებული აქვს, არაერთი მიმართვის შემდგომ მსჯავრდებული ოფთალმოლოგმა მოინახულა და ჩუტარდა გამოკვლევა, თუმცა, მსჯავრდებულის ინფორმაციით, მას ოფთალმოლოგის დანიშნულებით განსაზღვრულ მედიკამენტებს არ აწოდებენ, რის გამოც მას მხედველობა კიდევ უფრო გაუარესებული აქვს. ასევე აღსანიშნავია, რომ წერილობით არაერთხელ მივმართე სამედიცინო დეპარტამენტს მსჯავრდებულის მარცხენა ამპუტირებული ფეხის პროთეზირების საკითხის დაჩქარების მოთხოვნით, რადგან იგი თითქმის ერთი წელია, ელოდება პროთეზირებას და ამის გამო თავისუფლად გადაადგილებას ვერ ახერხებს. სამედიცინო დეპარტამენტის პასუხის მიხედვით, მითითებული საკითხის გადაწყვეტა მოხდება მას შემდეგ, რაც სასჯელაღსრულების დაწესებულების (სადაც განთავსებული არის მსჯავრდებული) მთავარი ექიმი სამედიცინო დეპარტამენტში გადააგზავნის წერილობით მოთხოვნას პროთეზირების საკითხთან დაკავშირებით. აღნიშნული პროცესი კი გვიანდება, რადგან სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მიერ, დროის უმოკლეს ვადაში მსჯავრდებული არაერთხელ იქნა გადაყვანილი სასჯელაღსრულების სხვადასხვა დაწესებულებაში“, - აცხადებს თამარ ლუკავა.
თამარ ლუკავას განცხადებით, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კიდევ ერთხელ მიმართავს საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს, სამედიცინო დეპარტამენტის თავმჯდომარეს, დროულად მოახდინოს მსჯავრდებულ ლაშა ლაბაძის ამპუტირებული მარცხენა ფეხის პროთეზირება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე მიმართვას სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარეს, რათა არ მოხდეს მსჯავრდებულის სხვა სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გადაყვანა ჯანმრთელობის მძიმე მდგომარეობის გამო.
ლაშა ლაბაძე, ყაჩაღობის ბრალდებით, 2011 წლიდან იხდის სასჯელს, თუმცა იგი დანაშაულს არ აღიარებს. აღსანიშნავია, რომ ლაშა ლაბაძე 2010 წლის 4 დეკემბერს გათავისუფლდა და რამდენიმე თვეში, ახალი ბრალდებით, კვლავ დააკავეს. „საპატიმროდან რომ გამოვიდა, მაშინვე მითხრა, გაყიდე ყველაფერი და გამიშვი საქართველოდანო. აქამდე ვინც კი გამოვიდა, მაქსიმუმ ორ თვეში უკან შეაბრუნესო. გარეთ მარტო გამოსვლას ერიდებოდა, თითქმის სულ ერთად დავდიოდით“, - იხსენებს ლუბა ტატიშვილი. ამჟამად, ლაბაძეს მისჯილი აქვს 21 წელი და 6 თვე. ოთხი წელია, რაც უკვე სასჯელს იხდის. იმის გათვალისწინებით, რომ ოთხი წელი მოაკლეს, 13 წელი აქვს დარჩენილი.
მსჯავრდებულის დედის თქმით, ყაჩაღობის ბრალდება უსაფუძვლოა, რადგან მაშინ, როცა, პოლიციის ინფორმაციით, დანაშაული მოხდა, ლაშა ლაბაძე შემთხვევის ადგილზე არ იმყოფებოდა.
„1 თებერვალს მთელი დღე ერთად გავატარეთ. როგორც ამბობენ, სავარაუდოდ, 17:30 წუთზე მოხდა ძარცვა, ეს კი ის დროა, როცა ჩვენ ვიყავით სამებაში და პრეზიდენტის რეზიდენციას, დაახლოებით, 6-ის ნახევარზე გავუარეთ. გამოძიება ლაშას დროის ამ მონაკვეთზე ედავება. ჩემს შვილს იარაღი ხელში საერთოდ არ სჭერია. ის ორი დაუდგენელი პირი არც დაუჭერიათ. დაზარალებულთა ჩვენებებშიც აცდენებია, ერთმანეთს არ ემთხვევა. სასამართლო ამ გარემოებებით კი დღემდე არ დაინტერესებულა“, - აცხადებს ლუბა ტატიშვილი.
ლუბა ტატიშვილის განცხადებით, სასამართლო პროცესზე პროკურორმა ბრალდება შეცვალა და ლაშა ლაბაძეს ჯართის პუნქტის დაყაჩაღებაში დასდეს ბრალი: „საღამოს შემოცვივდა 15-20 პოლიციელი, ფორმიანი და უფორმო. მისცვივდნენ ლაშას, ხელები გადაუგრიხეს და კუკიაზე პოლიციის განყოფილებაში წაიყვანეს. პოლიციის განყოფილებაში მივედით სიტუაციაში გასარკვევად. ბოლოს, როგორც იქნა, დამიძახეს, არ ვიცოდი, რას ედავებოდნენ. გამომკითხეს, სად ვიყავით მთელი დღის განმავლობაში. მომთხოვეს, რომ ლაშას ეთანამშრომლა გამოძიებასთან, თან სიტყვიერ შეურაცხყოფას მაყენებდნენ. მითხრეს, კაზინო აჭარაა წაღებულიო, თავდაპირველად, სწორედ ამას ედავებოდნენ ლაშას. დაზარალებულმა და მოწმეებმა ამოიცნესო, ამბობდნენ. სასამართლო პროცესზე კი, პროკურორმა ლაშას სხვა ბრალდება წარუდგინა, კერძოდ, ც. დადიანის 37 ნომერში ჯართის პუნქტი დაყაჩაღება. სადაც ეს ჯართის პუნქტი მდებარეობს, იქ არის სილამაზის სალონი „მარი“, სალონის ქვევით არის სარდაფი (ჯართის პუნქტი). ადგილზე რომ ვიყავი მისული, სტილისტმა მითხრა, რომ თუ ამ სარფადში რამე ფუნქციონირებდა არც კი ვიცოდითო“.
მსჯავრდებულის დედის თქმით, ლაშა ლაბაძეს ფსიქიკური პრობლემებიც აქვს: „18 წლის ასაკში ონკოლოგიური ავადმყოფი იყო, თუმცა, მკურნალობის შედეგად, ამ მხრივ პრობლემები აღარ აქვს. ამასთან, მას უკვე დიდი ხანია, ფსიქიკური პრობლემები აქვს, ფსიქიკურად გაუწონასწორებელია. თუმცა, ფიქსირებული არსად არის. ორი და მყავს, ორივე ფსიქიატრები არიან და ისინი უნიშნავდნენ წამლებს, არ მინდოდა, მისი ამ პრობლემის გასაჯაროვება. ლაშას ახლაც დანიშნული აქვს დამამშვიდებელი აბები“.
მსჯავრდებულის დედა, ლუბა ტატიშვილი ხელახალ გამოძიებას ითხოვს. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია, საქმეში დაზარალებულად ცნობილმა პირებმა სიმართლე აღიარონ.

Due to poor health condition the convict asks for help
The convict Lasha Labadze, who is in the prison N18, due to poor health condition, asks for help. The prisoner has dramatically impaired vision and also requires a lower limb prosthetic. Humanrights.ge has talked to the convicts mother Luba Tatishvili.
“In this four years he suffered from severe tuberculosis twice. He has got Hepatitis C. He has an impaired vision. Under the previous government, they would take him to the hospital three times per month and gave him an eye treatment, so his condition wouldn’t become worse. Now they do absolutely nothing for him. He has 12% vision in one eye and 8% in the other one. Now they have started to treat him with medicine, but his eye is not subject to no surgery, nor glasses, thus he needs to be under the permanent treatment. He has constant suicide attempts since he was arrested. First he drank chlorine, then he injected something filthy into his leg, he had unbearable pains and was seeking for help. If they had took him to the hospital three days earlier, his leg would have been saved. But they transferred him only after they saw that his leg became black, thus it was necessary to amputate his leg.” _says Luba Tatishvili.
Human Rights Center has been protecting Lasha Labadze’s rights for almost two years now. The organization have sent a number of letters about the severe health condition of the convict to the Medical Department of the Ministry of Corrections and Legal Assistance. But there is no actual response to them. A lawyer Tamar Lukava protects Lasha Labadze’s rights.
“We have asked through letters to provide the consultation of ophthalmologist for the convict, because after putting him in prison his vision has worsened. After number of appeals, an ophthalmologist  visited and examined him. But according to the convict they do not give him the medications prescribed by the ophthalmologist and because of this his vision has become worse. It is worth to mention that I have repeatedly appealed in writing to the medical department about fastening the issue of making prosthetic appliance to the convict’s amputated leg. He is awaiting for the prosthetic appliance for almost a year and because of this he is unable to move freely. According to the response of the medical department, this issue will be resolved after the Head Physician of the prison’s (where the convict is placed) medical department sends a written request about making prosthetic appliance. This process is delayed, because, within the short period of time, the convict has been moved for several times to different penitentiary facilities by the Penitentiary Department.” _says Tamar Lukava.
According to the statement of Tamar Lukava,  Human Rights Center once again appeals to the Minister of Corrections and Legal Assistance, the chairperson of the medical department, about making prosthetic appliance to the Lasha Labadze’s left leg immediately. Human Right Center also addresses to the chairperson of the Penitentiary Department, about not to move the convict to the other prisons due to his severe health condition.
Lasha Labadze has been serving his sentence for robbery since 2011, but he doesn’t plead guilty. It is worth to mention that in December 4 2010 Lasha Labadze was released but after few months he was arrested with new charges. “As soon as he was released from the prison he told me to sell everything to send him abroad. Everyone who has been released before, were sent back to the prison within maximum two months, he said. He was trying not to leave house alone, we were going out almost always together.” _recalls Luba Tatishvili. Now Labadze is sentenced to 21 years and 6 months. He has been serving his sentence for four months. Given the fact that his sentence has been reduced for 4 years, he has left 13 years to serve.
According to his mother the robbery charges are ungrounded, because when the crime was committed, Lasha Labadze was not at the crime scene.
“We spent whole day together on February 1st. As they say, approximately, the robbery took place at 17:30, at this time we were in Sameba and we walked by the Presidential Palace by half past five. The investigation charges Lasha for this period of time. My son has never had a weapon in his hands. Those two unidentified persons are not even arrested yet. Also there are mismatches in testimonies of the victims.  The court still is not paying attention to these circumstances. “_says Luba Tatishvili.
According to Luba Tatishvili, the prosecutor changed the charges during the trial and Lasha Labadze was accused for robbing a scrap-collecting point: “15-20 police officers broke into the room, some of them wearing uniforms some of them not. They attacked Lasha, twisted his hands and took him to the police department on Kukia. We went to the police department to find out the situation. Finally they called me, I didn’t know what he was accused for. They asked where were we during the day. They insisted that Lasha would cooperate with the investigation, also they were verbally abusing me. They told me that Casino Adjara was robbed, this was the original accusation. He was recognized by victims and witnesses they said. But during the trial the prosecutor has accused Lasha for different charges, in particular, robbing the scrap-collecting point located at Dadiani st.37. Near this place there is a beauty salon „Mari”, this salon has a basement (scrap-collecting point). When I went to the place, a stylist told me that they didn’t even know if there was anything functioning in that basement. “
As mother of the victim says, Lasha Labadze has psychological problems as well: “He was a cancer patient when he was 18, but as a result of the treatment he no longer has problems in this regard. Also he has psychological problems for a long time, he is psychologically unbalanced, he is not registered anywhere. I have two sisters, both of them are psychiatrists and there were prescribing him medications, I didn’t want this problem of his to become public. Even now he has prescription of anxiety drugs. “
Mother of the victim requests reinvestigation. As she says, it important the victims of the case to admit the truth.