საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა, როგორც სასჯელი
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სსიპ არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულებისა და პრობაციის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, 2012 წლიდან დღემდე არასაპატიმრო სასჯელის ფორმად საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომის გამოყენებამ იმატა. ოფიციალური მონაცემებით, 2012 წელს ამ ტიპის სასჯელი გამოიყენეს 72 შემთხვევაში, 2013 წელს - 260 შემთხვევაში, 2014 წელს - 272, ხოლო 2015 წელს უკვე 332 შემთხვევაა აღრიცხული.
საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 44-ე მუხლი საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას განმარტავს, როგორც მსჯავრდებულის უსასყიდლო შრომას, რომლის სახეს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო განსაზღვრავს. საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა ინიშნება ორმოციდან რვაას საათამდე ვადით. თუ მხარეთა შორის დადებულია საპროცესო შეთანხმება, იგი შეიძლება უფრო მეტი ვადითაც დაინიშნოს. ყოველდღიურად ასეთი შრომის ხანგრძლივობა რვა საათს არ უნდა აღემატებოდეს.
პრობაციის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილის, თეიმურაზ მაღრაძის თქმით, ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში სასჯელის ეს ალტერნატიული მეთოდი უფრო და უფრო ხშირად გამოიყენება.
„რამდენიმე წლის წინ სამართლებრივ სივრცეში არსებობდა საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა, როგორც ალტერნატიული სასჯელი, მაგრამ ფიზიკურად ამის აღსრულება არ ხდებოდა. არ არსებობდა ორგანო, რომელიც მსგავს სასჯელს აღასრულებდა. რამდენიმე წლის წინ, როცა პრობაციის სამსახურმა აიღო ეს ვალდებულება, თავისთავად ბევრი პრობლემა შეიქმნა. მნიშვნელოვანია, რომ ამ ტიპის სასჯელით რეალურად მოხდეს ადამიანის რესოციალიზაცია-რეაბილიტაცია. ჩვენთან როცა მოდის საქმე და ოფიცერს ეწერება, უპირველესად, იგი ითვალისწინებს ამ ადამიანის ჯანმრთელობას, აქვს თუ არა მას სამსახური, როგორია მისი ოჯახური მდგომარეობა და ა.შ. ადამიანის ინდივიდუალური საჭიროებების მიხედვით ხდება ადამიანის ამა თუ იმ სამსახურში გაგზავნა. არის შემთხვევები, როცა 6 საათზე ნაკლებ სამუშაო დღეს ვთავაზობთ ადამიანს. მართალია, ამ შემთხვევაში იზრდება სამუშაო დღეების რაოდენობა, მაგრამ ესეც ადამიანის საჭიროებების გათვალისწინებით ხდება, რადგან არის შემთხვევები, როცა ადამიანს სხვა სამსახურიც აქვს ან ოჯახური მდგომარეობა არ აძლევს მეტი მუშაობის შესაძლებლობას. რაც შეეხება სოციალურად დაუცველ ფენას, რომელიც მსგავსი სასჯელით მოდის ჩვენთან, ისინი იღებენ დღის განმავლობაში კვების თანხას“, - აცხადებს თეიმურაზ მაღრაძე.
საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომის დიდ ხანგრძლივობაზე საუბრობს თსუ-ს ასოცირებული პროფესორი მორის შალიკაშვილი. მისი თქმით, საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა გონივრული ვადით უნდა განისაზღვრებოდეს და არ უნდა შეურაცხყოფდეს სამართალდამრღვევისა და მისი ოჯახის წევრთა ღირსებას.
„რვაასი საათი საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა ნიშნავს 5 თვე უსასყიდლოდ მუშაობას. ევროპული წესების ერთ-ერთი ნორმა კი ამბობს, რომ სანქციებისა და ღონისძიებების აღსრულების ხასიათი, შინაარსი და მეთოდები არ უნდა შეურაცხყოფდეს სამართალდამრღვევისა და მისი ოჯახის წევრთა ღირსებას და არ უნდა იწვევდეს მათ შეწუხებას. იმ სოციალური პირობების გათვალისწინებით, რაც საქართველოში არსებობს, მსჯავრდებულმა არ უნდა თქვას, რომ ციხეში ჯდომა ურჩევნია 5 თვე უსასყიდლოდ მუშაობას. დამნაშავემ უნდა იცოდეს, რა შეიძლება ელოდოს კონკრეტული დანაშაულის ჩადენისას. ბრალდებულს უნდა ჰქონდეს განცდა, რომ არ არის მართლმსაჯულების ობიექტი. ჩვენთან ალტერნატიული სასჯელის მისჯასთან დაკავშირებით ასეთი მიდგომაა - „რაც მთავარია, ის ხომ ციხეში არ მოხვდა“. ეს არასწორი და ცუდი დამოკიდებულებაა. პროპორციულობა ციხეში ყოფნასა და ალტერნატიულ სასჯელს შორის გონივრული უნდა იყოს“, - ამბობს მორის შალიკაშვილი.
შალიკაშვილის თქმით, ალტერნატიული სასჯელების გამოყენებისას პრაქტიკული ხასიათის შემდეგი პრობლემები იკვეთება: მსჯავრდებულთა პროფესიული უნარ-ჩვევების ნაკლებობა, მენტალობის პრობლემა, არასაკმარისი სამუშაო ადგილების ქონა, მსჯავრდებულთა ზოგადი მოტივაცია, მსჯავრდებულთა განათლების დაბალი დონე, მსჯავრდებულის სტიგმატიზება, კერძო ფირმების სოციალური პასუხისმგებლობა.
პრობაციის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოადგილის განცხადებით, საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომის აღსრულების დროს, დასაქმების პრობლემა საქართველოში არ არის.
„ჩვენ საქართველოში დღეს, პრაქტიკულად, დასაქმების პრობლემა არ გვაქვს საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომის აღსრულების დროს. მერიასთან და მუნიციპალიტეტებთან გვაქვს კონტრაქტები. მას შემდეგ, რაც სასამართლოდან პრობაციის სამსახურში შემოდის კონკრეტულ მსჯავრებულსა და მის მიერ შესასრულებელი სამუშაო საათების რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია, ჩვენ განვსაზღვრავთ ადგილსა და დროს, როგორ შეიძლება ეს შრომა იყოს აღსრულებული. საპროცესო შეთანხმებისას ჩვენი რეკომენდაციაც არის, რომ საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა არ იყოს გრძელვადიანი. იმ შემთხვევაში, თუ მსჯავრდებულმა დაარღვია შეთანხმება, ჩვენ იძულებულები ვართ, შუამდგომლობით შევიდეთ სასამართლოში და მსჯავრდებული ან ციხეში დავაბრუნოთ, ან ჯარიმა დავაკისროთ. თუმცა, სასამართლოსთან ჩვენი შუამდგომლობა ყოველწლიურად იკლებს. წელს არის მხოლოდ 18 შემთხვევა“, - ამბობს თეიმურაზ მაღრაძე.
„სტატისტიკა აჩვენებს, რომ საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომა 70% შემთხვევაში საპროცესო შეთანხმების საფუძველზეა გამოყენებული. ეს იმას ნიშნავს, რომ პროკურორები ძალიან აქტიურად დებენ საპროცესო შეთანხმების პირობად საზოგადოებისთვის სასარგებლო შრომას. მაგრამ ხშირად ბრალდებული არ არის თანახმა ამ პირობაზე, რადგან არ იცის კონკრეტულად სამუშაოს სახე, არ იცის, როდის დაიწყება და დასრულდება სასჯელის მოხდა, დღეში რამდენი საათი მოუწევს შრომა და ა.შ. ბრალდებულები სწორედ ამიტომ ამბობენ უარს საპროცესო შეთანხმების გზით ამ პირობის გამოყენებაზე. შესაბამისად, პროკურორისთვისაც, გარკვეულწილად, ცოტა რთულია საათების განსაზღვრა, როცა მან წინასწარ არ იცის, ამ პირს რა ტიპის სამუშაოს შესრულება მოუწევს“, - აცხადებს საქართველოს მთავარი პროკურატურის ანალიტიკური სამმართველოს უფროსი, ლონდა თოლორაია.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროში პატიმრობის კოდექსის ამოქმედებასთან ერთად შეიქმნა ადგილობრივი საბჭოები. ეს არის სასჯელის მოხდისგან პირობით ვადამდე გათავისუფლებასთან და სასჯელის მოუხდელი ნაწილის უფრო მსუბუქი სახის სასჯელით შეცვლასთან დაკავშირებული საკითხების განმხილველი ორგანოები. ადგილობრივი საბჭოების რაოდენობა და ტერიტორიული განსჯადობა განისაზღვრა შემდეგნაირად: აღმოსავლეთ საქართველოს პირველი ადგილობრივი საბჭო, აღმოსავლეთ საქართველოს მეორე ადგილობრივი საბჭო, დასავლეთ საქართველოს ადგილობრივი საბჭო, არასრულწლოვანთა საქმეების განმხილველი ადგილობრივი საბჭო, ქალ მსჯავრდებულთა საქმეების განმხილველი ადგილობრივი საბჭო.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი, ალექსანდრე დარახველიძე, რომელიც ამავდროულად აღმოსავლეთ საქართველოს პირველი ადგილობრივი საბჭოს თავმჯდომარეც არის, ამბობს, რომ ხშირად მსჯავრდებულებს არა აქვთ გათვიცნობიერებული, რა არის საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა.
„გასაგებია, რომ მსჯავრდებულს უნდა, ვადაზე ადრე დატოვოს დაწესებულება და არ აქვს მისთვის მნიშვნელობა, რა ფორმით იქნება ეს, მაგრამ არის შემთხვევები, როცა მათ არა აქვთ გათვითცნობიერებული, თუ რაში მდგომარეობს დარჩენილი სასჯელის საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით შეცვლა. მაგალითად, იყო შემთხვევა, როდესაც ერთ-ერთ მსჯავრდებულს წარმოედგინა, რომ საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა იქნებოდა, თუ ის საკუთარ ბიზნესს წამოიწყებდა და ამით თავის ახლობლებს დაასაქმებდა. თუმცა, მას შემდეგ რაც გაიგო, რას ნიშნავდა ამ ტიპის სასჯელი, თავისი მოთხოვნა მოხსნა“, - ამბობს ალექსანდრე დარახველიძე.
არასრულწლოვანი მსჯავრდებულის სასჯელის მოხდისგან პირობით ვადამდე გათავისუფლება შეიძლება მხოლოდ მაშინ, თუ მან, ფაქტობრივად, მოიხადა: ა) ნაკლებად მძიმე დანაშაულისათვის მოსახდელი სასჯელის – თავისუფლების აღკვეთის ვადის არანაკლებ ერთი მესამედი; ბ) მძიმე დანაშაულისათვის მოსახდელი სასჯელის – თავისუფლების აღკვეთის ვადის არანაკლებ ნახევარი; გ) განსაკუთრებით მძიმე დანაშაულისათვის მოსახდელი სასჯელის – თავისუფლების აღკვეთის ვადის არანაკლებ ორი მესამედი.
რაც შეეხებათ ქალ პატიმრებს, საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომა არ დაენიშნება ორსულ ქალს; ქალს, რომელსაც ჰყავს შვიდ წლამდე შვილი და საპენსიო ასაკის პირს. ფსიქოლოგთა პროფესიული კავშირის წევრი, ანა კანჯარია ამ ფაქტს ქალთა მიმართ დისკრიმინაციად აფასებს.
„241 მსჯავრდებული ქალბატონიდან გამოვიკითხეთ 141. დანარჩენებმა უარი განაცხადეს იმ მოტივით, რომ ისინი უიმედოდ უყურებენ სასჯელის მოუხდელი ნაწილის შეცვლას. მათი თქმით, პრაქტიკაში ეს არ ხდება. 141 მსჯავრდებული ქალბატონიდან 121 თანახმაა, სასჯელის მოუხდელი ნაწილი საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით შეეცვალოს. ამ 121 ქალბატონიდან კი სასამართლოზე შემოთავაზება არც ერთს არ ჰქონია“, - აცხადებს ანა კანჯარია.
საპატიმრო სასჯლის საზოგადოებისათვის სასარგებლო შრომით შეცვლის შესახებ დისკუსია 28 მაისს „ციხის საერთაშორისო რეფორმის“ ორგანიზებით გაიმართა.

Community Service as a Punishment
According to the information of the State Agency for Non-Custodial Sentences and Probation of Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, usage of community service as a non-custodial sentence has been increased since 2012. According to the official data, this type of sentence was used for 72 cases in 2012, for 260 cases in 2013, for 272 cases in 2014, and in 2015 332 cases are recorded.
Article 44 of Criminal Code of Georgia defines community service as an unpaid labor of a convict. The local self-government authority defines the type of the labor. Community service shall be appointed for a period of 40 to 800 hours. If a plea bargain is agreed between parties, the community service may be appointed for longer period. Daily duration of the labor must not exceed 8 hours.
According to the deputy head of the National Probation Agency, Teimuraz Maghradze, this type of alternative sentence has been more frequently used for last 5 years.
“Several years ago, community service existed in the justice system as an alternative sentence, but it was not enforced in practice. There was no authority that could execute this sentence. Few years ago, when probation service took this obligation, many issues aroused. It is important that this kind of sentence helped socialization-rehabilitation of a person. When we receive the case and it is appointed to the officer, first of all the health condition, employment, marital status of the person etc. are taken into account. A person is assigned to different kind of labor according to their individual needs. There are cases when we offer less than 6-hour work to a person. Of course, in this case, the number of working days is increased, but this also happens in accordance with the needs of the person, because there are cases when a person has another job or cannot work more because of family condition. As for the socially indigent persons who come to us with this sentence, they receive money for food per diem,”- says Teimuraz Maghradze.
Associate Professor of Tbilisi State University, Moris Shalikishvili talks about long duration of community services. According to him, community service shall be established within reasonable terms and shall not humiliate an honor of violators or their families.
“Eight hundred hours of community service means 5 months of unpaid labor. One of the norms of European regulations states that the nature, content and methods of sanction and procedure enforcement shall not humiliate an honor of violators or their families, and shall not disturb them. Taking into account the social conditions in Georgia, the convicted should not say that they prefer being in prison than working 5 months for free. Culprits should know what to expect when they commit a particular crime. Culprits shall have a sense that they are not the object of justice. Attitude towards to an alternative sentence sounds like this –“it is good as long as they did not end up in prison”. This is wrong and bad attitude. Proportionality between being in prison and community service shall be reasonable,”- says Moris Shakikashvili.
According to Shalikashvili, while using the alternative sentences, the following practical problems might arise: lack of professional skills of culprits, mentality issue, lack of working places, general motivation of culprits, low level of education of culprits, stigmatization of culprits, and social responsibility of private companies.
According to the deputy head of National Probation Agency, there is no employment issue in Georgia when it comes to community service.
“Basically, we do not have an employment issue in Georgia when it comes to community service. We have contracts with the City hall and municipalities. After we receive the information from the court about particular culprits and amount of hours that they have to work, we determine the place and time, and how the job can be implemented. In the case of a plea bargain, we also recommend the short-term community service. If the convicted breaches the agreement, we are forced to submit a petition to the court and take the convicted back to prison or impose fine. Our solicitation with the court decreases annually. This year we have only 18 cases,” _says Teimuraz Maghradze.
“According to the statistics, in 70% of cases the community service is used based on a plea bargain. This means, that prosecutors actively use the community service as a term for a plea bargain. However, often, culprits disagree this term, because they are not aware of job specifics, they do not know when the sentence starts or ends, how many hours they have to work etc. That is why culprits refuse to use this term via plea bargain. Accordingly, it is difficult for prosecutors to determine working hours, when they do not know what type of job is assigned to the culprit,” _ says the Head of the Analytical Division of the Chief Prosecutor’s Office of Georgia, Londa Toloraia.
Since the enactment of the Imprisonment Code, the local councils have been created in the Ministry of Corrections and Legal Assistance. These are bodies that discuss the issues of release from serving a sentence on parole and replacing the remaining part of the sentence with the lighter one. Number of councils and their territorial differentiation was defined as follows: First Local Council of East Georgia, Second Local Councils of West Georgia, Local Council of West Georgia, Local Council for Juvenile Cases, Local Council for Cases of Women Culprits.
The Head of Legal Provision Department of Ministry of Corrections and Legal Assistance, Aleksandre Darakhvelidze, who is also the Chair of the First Local Council of East Georgia, says that culprits often have no clear idea about Community Service.
“It is natural that prisoners want to leave the prison earlier and it does not matter for them how it happens, but sometimes they do not realize what the replacement of imprisonment with the community service means. For example, there was a case, when one of the prisoners thought that it would have been a community service if he started private business and employed relatives. However, when this prisoner found out what this kind of sentence means, he/she canceled the request,”- says Aleksandre Darakhvelidze.
Juveniles can be released from serving sentence on parole only if they have served: a) not less than one-third of their sentence for misdemeanors; b) not less than half of the sentence for a serious crime; c) not less than two-thirds of their sentence for an especially serious crime.
As for women prisoners, community service shall not be imposed to a pregnant woman, a woman who has less than seven year old child and to persons of retirement age. Member of Professional Union on Psychologists, Ana Kanjaria thinks that this fact is a discrimination against women.
“We have interviewed 141 women out of 241. The other refused, because they think that replacement of sentence is hopeless. According to them, this does not happen in practice. 121 women agree to replace their remaining sentence with community service. None of this women had this proposal in the Court,”- says Ana Kanjaria.
Penal Reform International organized discussion on replacement of custodial sentence with community service on May 28.