ადამიანის უფლებათა ცენტრის საკანონმდებლო წინადადება სსკ–ის 262–ე მუხლით მსჯავრდებულთა ამნისტიის შესახებ
13 ივლისი, 2015
ბატონ დავით უსუფაშვილს
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 150–ე მუხლის მე–2 ნაწილის თანახმად, წარმოგიდგენთ საკანონმდებლო წინადადებას სსკ–ის 262–ე მუხლით დარჩენილ მსჯავრდებულთა ამნისტიის შესახებ.
ამნისტიის შესახებ კანონის მიღების საჭიროების გამომწვევი ფაქტორები
სასჯელთა უპირობო შეკრებითობის პრინციპის მოქმედების პირობებში, განსაკუთრებით,  ნარკოტიკულ დანაშაულებთან დაკავშირებით არაადაკევატურად მაღალი სასჯელები წლების განმავლობაში საქართველოში სისტემურ პრობლემას წარმოადგენდა. უსამართლოდ  მაღალი სასჯელები განსაკუთრებით ნიშანობლივი იყო ქალი მსჯავრდებულების მიმართ.
სასჯელაღსრულებს დაწესებულებებში უკვე  8, 10 და მეტი წელია სასჯელს იხდიან ქალი  მსჯავრდებულები, რომლებიც გასამართლებულნი იყვნენ სსკ–ის 260–ე და 262–ე მუხლებით და  მათ თავის დროზე 25,  30 და მეტი  წლით თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდათ შეფარდებული  სასამართლოს მიერ.
დღემდე სად–ის დაწესებულებებში დარჩენილნი არიან ქალი მსჯავრდებულები, რომელთაც 2012 წლის 28 დეკემბრის ამნისტიით, მოეხსნათ სსკ–ის 260–ე(თუ ქმედება არ კვალიფიცირდებოდა  ნარკოტიკების გასაღების ნიშნითმუხლი, თუმცა დარჩათ სსკ–ის 262 მუხლი და  სასჯელს იხდან უკვე მრავალი წლის განმავლობაში.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის მიერ  2015 წლის 11 მაისს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოდან გამოთხოვილ იქნა სტატისტიკური ინფორმაცია, საქართველოს პირველი  ინსტანციის სასამართლეობში 2006–2014 წლებსა და 2015 წლის 4 თვეში სსკ–ის 260–ე და 262–ე მუხლებით მსჯავრდებული ქალების რაოდენობისა და თავისუფლების აღკვეთის ვადების შესახებ.
სტატისტიკური ინფორმაციის გაანალიზებით, შესაძლებელია მისვლა იმ დასკვნამდე, რომ მართლმსჯულების სისტემური ხარვეზების გამო, 2006–2012 წლებში, ქალ მსჯავრდებულებს სსკ–ის 260-ე და 262–ე მუხლების საფუძველზე არაადეკვატურად მაღალი სასჯელები  – 20–30 წლით და მეტით თავისუფლების აღკვეთა  ჰქონდათ მისჯილი, რაც არსებითად ლახავდა მათ უფლებებს.
2013 წლიდან კი ამავე მუხლებზე პირებს 2–3 წლით თავისუფლების აღკვეთა აქვთ მისჯილი.  2006–2012 წლებში გასამართლებული მსჯავრდებულები არსებითად არათანაბარ მდგომარეობაში არიან ახალ მსჯავრდებულებთან შედარებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახელმწიფომ ქმედითი ნაბიჯები უნდა გადადგას აღნიშნულ მსჯავრდებულთა უფლებების დაცვის კუთხით. დაუშვებელია, ერთი და იმავე  დანაშაულისათვის ერთ მსჯავრდებულს მისჯილი ჰქონდეს 2–3 წელი, ხოლო 2012 წლამდე გასამართლებულებს 15 წელი და ზევით.
ამასთანავე, მხედველობაში არის მისაღები ის გარემოება, რომ ნარკოტიკების საზღვარზე უკანონოდ შემოტანის დროს, სსკ–ის 260–ე მუხლს ემატებოდა 262–ე მუხლიც, რაც აბსოლუტურად გაუმართლებლად უნდა იქნას მიჩნეული. აღნიშნული მუხლების შეკრებით მინიმალურ სასჯელად ვღებულობდით 23 წელს, მაშინ, როდესაც სსკ–ის 262–ე მუხლი თავის თავში მოიცავს სსკ–ის 260 მუხლს, რადგან ცალსახად კვალიფიცირდება, რომ პირმა შეიძინა ნარკოტიკი და შემოაქვს იგი საზღვარზე.
ჯერ კიდევ  2012 წლის ამნისტიის აქტით, ქალ მსჯავრდებულებთან მიმართებით სსკ-ის 262-ე მუხლზე გავრცელდა მხოლოდ დანიშნული სასჯელის 1/3-ით  შემცირება(მამაკაცების შემთხვევაში ¼.). ამ კუთხით, განსაკუთრებით დაიჩაგრნენ ქალბატონი მსჯავრდებულები, რომელნიც წლების განმავლობაში, არაადეკვატურად მაღალ სასჯელს  სსკ–ის 262–ე მუხლის საფუძველზე იხდიან.
ამასთანავე,  ადამიანის უფლებათა ცენტრი სრულად იზიარებს მსჯავრდებულთა მოსაზრებას იმასთან დაკავშირებით, რომ რადგან ამნისტიით 260-ე მუხლი ყველას მოეხსნა, თავის დროზე ალოგიკური იყო 262-ეს დატოვება.
სად–ის #5 დაწესებულებაში ვიზიტებისას, ადამიანის უფლებათა ცენტრის მონიტორინგის ჯგუფი არაერთხელ შეხვდა  ქალბატონ მსჯავრდებულებს, რომლებიც  სასჯელს იხდიან სსკ–ის 262–ე მუხლის საფუძველზე. ნარკოტიკული დანაშაულისათვის მათ ამნისტიამდე 30, 25 და მეტი წლით თავისუფლების აღკვეთა ჰქონდათ მისჯილი.
მსჯავრდებული ქალბატონები საუბრობენ იმაზე, რომ  2012 წლის საპარლამენტო  არჩევნების შემდეგ, ახალი ხელისუფლება დაპირდა ქალბატონ მსჯავრდებულებს სსკ–ის 260–ე და 262–ე მუხლების გადახედვას და ამ კუთხით  ქალ მსჯავრდებულთა არაადეკვატურად მაღალი სასჯელების გადახედვის ეფექტური შიდასახელმწიფოებრივი მექანიზმის შექმნას, რომელიც ნაწილობრივ განხორციელდა.
სამწუხაროდ, ცვლილებები დღემდე არ შეხებია სსკ–ის 262–ე მუხლს და სახელმწიფოს დღემდე არ შეუქმნია  უკანონო და დაუსაბუთებელი განაჩენების გადახედვის ეფექტური შიდასახელმწიფოებრივი მექანიზმი. დღემდე მსჯავრდებულები მოკლებულნი არიან  ნარკოტიკული დანაშაულებისთვის მისჯილი არაადეკვატურად მაღალი სასჯელების გადახედვის შესაძლებლობას, რაც არსებითად ლახავს მათ უფლებებს.
ქალბატონ მსჯავრდებულთა სამართლიან უკმაყოფილებას იწვევს ის ფაქტიც, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე ნარკოტიკული დანაშაულისათვის სსკ-ის 262-ე მუხლით მსჯავრდებულ პირებს, რომელთაც მოხდილი აქვთ დანიშნული სასჯელის ნახევარზე მეტი, ნაწილს ორი მესამედიც,  პრეზიდენტი და შეწყალების კომისია  უარს ეუბნებიან შეწყალებაზე.
ამასთანავე,  ქალი მსჯავრდებულები უსამართლობად მიიჩნევენ იმას, რომ სისხლის სამართლის კოდექსში შეტანილი ბოლოდროინდელი ცვლილებები არ შეხებია სსკ–ის 262–ე მუხლს.
იგივე მდგომარეობაა მამაკაც მსჯავრდებულებთან დაკავშრებით. ნარკოტიკულ დანაშაულთან დაკავშირებით, ისინი   დღემდე არაადეკვატურად მაღალ სასჯელებს იხდიან სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში.
ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ დარღვეული უფლებების აღდგენის შიდასახელმწიფოებრივი მექანიზმის არარსებობის პირობებში, სსკ-ის 262-ე მუხლთან დაკავშირებით ამნისტიის გამოცხადებით პარლამენტი ხელს შეუწყობს სამართლიანობის აღდგენის პროცესს.
ამნისტიის აქტში შეთავაზებული მუხლის ფორმულირება (სსკ-ის  262-ე  მუხლი):
1.გათავისუფლდეს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 262–ე მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის 2006–2012 წლებში დაკისრებული სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისა და სასჯელისაგან ნარკოტიკული დანაშაულისათვის პირველად მსჯავრდებული პირი,  თუ მის მიერ ჩადენილი ქმედება არ კვალიფიცირდება ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის ან პრეკურსორის, ფსიქოტროპული ნივთიერების, მისი ანალოგის ან ძლიერმოქმედი ნივთიერების გასაღების ნიშნით.
2.2006–2012 წლებში სსკ–ის 260–262–ე მუხლებით მეორედ და მეტჯერ ნასამართლებ პირებს დარჩენილი სასჯელი შეუმცირდეთ 1/4–ით.
ამნისტიის შესახებ კანონის მიღების მიზანი
ამნისტიის შესახებ კანონის მიღების მიზანს წარმოადგენს  2006–2012 წლებში, მართლმსაჯულების ხარვეზებიდან გამომდინარე, ნარკოტიკული დანაშაულისათვის არაადეკვატურად მაღალი სასჯელდადებული პირებისათვის მდგომარეობის შემსუბუქება.

Legislative Proposal of Human Rights Center On the amnesty of prisoners under article 262 of CC
According to the Article 150 - 2 of the regulations of the Parliament of Georgia, we present a legislative proposal regarding the amnesty of prisoners regulated by the article 262 of CC.
Factors that caused necessity to adopt a law on amnesty
In terms of the unconditional agglomeration of sentences particularly inadequately long sentences for drug-related crimes have been a systematic problem of Georgia for years. Unfairly long sentences were particularly typical towards women prisoners.
Women prisoners have served 8, 10 and more years in prisons. They were charged under articles 260 and 262 of CC and sentences to 25, 30 and more years of imprisonment by the court.
There are women prisoners remaining in the facilities of the Penitentiary Department. Charges under the Article 260 of CC were removed from these women under the amnesty of December 28 of 2012. However they still remain in prison in accordance to the article 262 of CC and have been serving their sentences for a long period of time.
On May 11 in 2015, Human Rights Center requested the Supreme Court of Georgia to provide statistical information about the number and terms of women prisoners who have been charged under articles 260 and 262 of CC in 2006-2014 and 4 months of 2015 by the courts of first instance of Georgia.
By analyzing the statistical information, it is possible to make a conclusion that, because of the systematic miscarriages of justice, in 2006-2012, women prisoners, based on articles 260 and 262 of CC, were sentenced to inadequately long sentences- 20-30 and more years of imprisonment, which essentially violated their rights.
Since 2013, persons have been sentenced only to 2-3 years of imprisonment under the same articles. The convicts who were judged in 2006-2012 are inherently in an unequal situation in comparison with the new prisoners. Accordingly, the state has to make effective steps regarding the protection of these convicts. It is inadmissible that some convicts are sentenced to 2-3 years of imprisonment while those prisoners who have been judged for the same crime, before 2012, are sentenced to 15 and more years of prison.
Also, it is notable that, while smuggling drugs, article 262 was added to article 260, which has to be considered as absolutely unjustified. By adding these articles the minimum sentence was 23 years, when article 262 of CC includes in itself the article 260, because it is uniquely qualified that a person has purchased narcotics and smuggled them.
Even by the 2012 act of amnesty, only 1/3 reduction of the sentence applied to the article 262 of CC for women prisoners. Thus, women prisoners who are serving inadequately long sentences for years based on article 262 of CC, were particularly abused.
In addition to this, Human Rights Center fully shares the opinion of prisoners that it was illogical to keep article 262 when article 260 was dropped from everyone by the amnesty.
During visits to prison N5 of the Penitentiary Department, the monitoring group of Human Rights Center repeatedly met those women prisoners who are serving their sentence under article 262 of CC. Before the amnesty, they were sentenced to 30, 25 and even more years of imprisonment for drug-related crimes.
The women prisoners talk about the fact that after the parliamentary elections of 2012, a new Government promised them to review articles 260 and 262 of CC and to create an effective internal mechanism for reconsidering the inadequately long sentences. This has been partially implemented.
Unfortunately, the changes still have not affected the article 262 of CC and meantime, the Government has not created an effective internal mechanism for reconsidering illegal and ungrounded verdicts yet. Still, the convicts have no possibility for revision of their inadequately long sentences for drug crimes, which violates their fundamental rights.
A fair dissatisfaction of women prisoners is caused by the fact that the President and the Pardon Commission refuses to pardon the prisoners who had served a half or even two thirds of their sentences based on article 262 of CC, before the Parliamentary Elections.
Also, women prisoners think that it is unfair that the recent changes in the Criminal Code of Georgia did not affect the article 262 of CC.
The same situation is regarding men prisoners. They are still serving inadequately long sentences in penitentiary facilities for drug crimes.
Based on the above, Human Rights Center believes if there is an internal mechanism for restoration of violated crimes, by announcing the amnesty regarding the article 262 of CC, the Parliament will promote the process of rebuilding justice.
Formulation of the proposed article for the act of amnesty (article 262 of CC):
1. A person who was convicted for the first time in 2006-2012, for the drug crime under the article 262 of the Criminal Code of Georgia, shall be released from the criminal liability, if their crime is not qualified as sale of narcotics, their analogs, precursors, psychotropic substances, their analogs or potent drugs.
2. Sentence of persons who were convicted for second or third time under the article 260-262 in 2006-2012, shall be reduced with ¼.
The aim of adopting the law on amnesty
The aim of adopting the law on amnesty is to alleviate situation of those convicts who are serving inadequately long sentences for drug crimes because of the miscarriages of justice in 2006-2012.