გიორგი ჯანელიძის დოკუმენტური ფილმი ამერიკულ კინოფესტივალზე საუკეთესოდ აღიარეს
ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და მედიის ინსტიტუტის ვიდეოპორტალის, hridc.tv-ს რედაქტორის, გიორგი ჯანელიძის საავტორო ფილმმა „როდი, ლენონი და მე/ძველი ფოტოს ისტორია“ (Rod, Lennon & Me/Story of the old photograph) ამერიკის შეერთებული შტატების დიდი ტბების საერთაშორისო კინოფესტივალის (Great Lakes International Filmfestival) მოკლემეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმის ნომინაციაში გაიმარჯვა.
ამერიკის დიდი ტბების საერთაშორისო კინოფესტივალის ნომინაციაში ქართველი რეჟისორის ორი მოკლემატრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი „როდი, ლენონი და მე/ძველი ფოტოს ისტორია“ და „ეს გოგონა ჩემია“ მოხვდა.
Great Lakes International Film Festival (დიდი ტბების საერთაშორისო კინოფესტივალი), აშშ-ს ერთ-ერთი უდიდესი ტბის, ერის სამხრეთ სანაპიროზე, ქალაქ ერიში (Erie City) ტარდება. ფესტივალი აშშ კინოფესტივალების ასეულში შედის და დამოუკიდებელი, დაბალბიუჯეტიანი ფილმების ავტორებს საკუთარი ნაშრომების პოპულარიზაციისთვის ფართო ასპარეზს სთავაზობს.
„როდი, ლენონი და მე/ძველი ფოტოს ისტორია“ ჯონ ლენონის ბავშვობის მეგობარსა და მისი სკოლის როკ-ჯგუფის, „ქუორიმენის“ წევრ როდ დევისზეა, რომელიც მოგვიანებით პოლ მაკარტნიმ ჩაანაცვლა და გუნდის საბოლოო სახით ჩამოყალიბების შედეგად, მუსიკალურმა საზოგადოებამ მიიღო „ბითლზი“. ფილმი ჯონ ლენონის დაბადების 75-ე წლისთავს ეძღვნება.
რაც შეეხება ფესტივალზე ნომინირებულ მეორე ფილმს - „ეს გოგონა ჩემია“, მასში რეჟისორმა ორი პატარა ქართველი ბიჭუნას პარალელური ცხოვრება ასახა. ერთი ბათუმის ქუჩებში მოწყალებას ითხოვს, ხოლო მეორე მიუნხენში ინტეგრაციისა და ნოსტალგიის თანმდევ პრობლემებს ებრძვის.
14-წლიანი ტრადიციის მქონე ფესტივალი საინტერესო იმითაცაა, რომ ნომინაციაში გასული და გამარჯვებული ფილმების ონლაინ რეჟიმში ნახვა არის შესაძლებელი. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ნებისმიერი ფილმის ნახვის მსურველს შესაძლებლობა ეძლევა, ვებ-გვერდზე შეიძინოს სასურველი ფილმის ბილეთი და ინტერნეტში ნახოს.

Film by Giorgi Janelidze, editor-in-chief of the Human Rights Center and Media Institute’s video-portal www.hridc.tv Rod, Lennon & Me/Story of the old photograph won the nomination of short documentary movies in the Great Lakes International Film Festival of the USA.
Two short documentary films of the Georgian director, Rod, Lennon & Me/Story of the old photograph and The Girl is Mine were nominated in the Film Festival.
Great Lakes International Film Festival annually takes place in the Erie City on the bank of one of the biggest Erie Lake in the USA. The Festival is among top-hundred US film festivals and offers wide opportunity to the authors of independent, small-budget documentary films to make their works popular.
Rod, Lennon and Me/Story of old photograph is a film about the school friend of John Lennon and the member of his skiffle band “The Quarrymen” Rod Davis, which was lately replaced by Paul McCartney. As a result of final formation of the band, music society received “the Beatles”. The film is dedicated to the 75th anniversary of John Lennon.
As for the second nominated film This Girl is Mine, it tells stories of the two little Georgian boys, one of who begs in the Batumi streets and the second copes with the problems of integration with local society and nostalgia in Munich, Germany.
14-year-old film festival offers interested people to watch nominated and winner films online. Any interested person can watch film after purchasing a ticket on the website in internet.