როგორ მუშაობს აგროდაზღვევის პროგრამა?
შიდა ქართლის რეგიონი ბოლო ორი თვის განმავლობაში 6-ჯერ დაისეტყვა. რეგიონში სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლის, მამუკა ლომსაძის განცხადებით, სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალი 80%-ს აღწევს. მოსახლეობის თქმით, მიუხედავად აღნიშნული ზარალისა, სახელმწიფო გლეხებს მხოლოდ შხამ-ქიმიკატებით დაეხმარა. მოსახლეობას ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლები ურჩევდნენ, აგროდაზღვევის პროგრამით ესარგებლათ. მათი თქმით, ამ შემთხვევაში მათ ზარალს სრულად აუნაზღაურებდნენ.
აგროდაზღვევის პირობა შემდეგია - გლეხი რეგისტრირებულ მიწის ფართზე იხდის 20%-ს, 80%-ს კი სახელმწიფო ფარავს, არარეგისტრირებულ ნაკვეთზე კი ეს თანაფარდობა 10 პროცენტით ძვირი უჯდება ფერმერს.
გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ დიცში სეტყვის შედეგად მოსავლის უმეტესობა განადგურდა, ადგილობრივების განცხადებით ამ დრომდე გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობას არ გამოუყვია ზარალის შემსწავლელი კომისია. რიგით მეორე პრობლემას დაზღვეული მოსავალი წარმოდგენს, კერძო სადაზღვეო კომპანიებმა, დიცში მაცხოვრებლების განცხადებით, რეალურად არ შეაფასეს სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალი.
,,არ დააზღვევ პრობლემაა, დააზღვევ და მაინც პრობლემა. სოფელში ვისაც ჰქონდა დაზღვეული 80 % ზარალის ნაცვლად 25 % ჩაუწერეს. მოვითხოვთ, კომისიის მუშაობაში ჩაერთოს სახელმწიფო. დაზღვევასთან დაკავშირებით კი მოსახლეობის ეჭვები, სამწუხაროდ, გამართლდა. ამიტომაც არ დავაზღვიეთ უმრავლესობამ“, - განაცხადა დიცში მცხოვრებმა ბესიკ მაისურაძემ.
სტიქიის შედეგად დაზარალებულებმა დახმარების თხოვნით ადამიანის უფლებათა ცენტრის გორის რეგიონული ოფისის იურისტს მიმართეს. ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტმა, ალექსი მერებაშვილმა გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობას შუამდგომლობით მიმართა, რათა სეტყვის შედეგად დაზარალებულების მოთხოვნებზე რეაგირება მოეხდინათ.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლის განცხადებით, ადგილობრივ ბიუჯეტში სტიქიის შედეგად მიყენებული ზარალის ანაზღაურებისთვის თანხები არ არის გათვალისწინებული. რაც შეეხება დაზღვეულ ნაკვეთებში ზარალის შემსწავლელ კომისიის მუშაობაში ჩართვას, დავით ონიაშვილი ამბობს, რომ კერძო სადაზღვეო კომპანიის მიერ ზარალის აღწერის პროცესში სოფლის მეურნეობის სამინისტრო წარმომადგენელი ჩაერთვება.
აგროდაზღვევის პროგრამებში რომ გარკვეული ხარვეზებია ამას სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენელი შიდა ქართლში, მამუკა ლომსაძეც ადასტურებს.
,,არის გარკვეული ხარვეზები, რომელიც აღმოიფხვრება და პროგრამა უფრო მორგებული გახდება, როგორც გლეხებზე, ისე სადაზღვეო კომპანიებზე", - ამბობს ლომსაძე.
ლომსაძის თქმით, გასულ წელს კერძო სადაზღვევო კომპანიებთან დაკავშირებით უკმაყოფილება გამოთქვა მოსახლეობამ, თუმცა სახელმიწფოს ჩართვის შემდეგ პრობლემა მოგვარდა. სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენელი ფერმერებს ურჩევს, რომ კერძო სადაზღვეო კომპანიებთან ხელშეკრულების გაფორმების დროს გაეცნონ პირობებს და  შემდეგ მოაწერონ ხელი.

For the past two months Shida Kartli region was hailed 6 times. Representative of the Ministry of Agriculture in the region Mamuka Lomsadze said the local population has lost almost 80% of their harvest. As locals say, regardless the huge damage, the state assisted farmers only with pesticides and chemicals. The local and central governmental officials suggested them to join agricultural insurance program. The officials claimed the insurance companies will reimburse 100% of their damage.
The agricultural insurance has the following requirement – the farmer pays 20% for the registered land and the state covers the rest 80%; if the land is not registered, the farmer will have to pay 10% more.
Majority of the harvest was devastated in Ditsi village of Gori municipality. Locals said the Gori district administration has not yet sent damage evaluation commission to their village. Another problem is insured harvest – the private companies did not adequately evaluate the damage as the locals claimed in Ditsi.
“We have problems regardless the fact the harvest is insured or not. Some peasants had insured their harvest in the village but the insurance companies wrote that only 25% of their harvest was damaged instead the real 80%. We request that the state also participated in the evaluation process. Unfortunately, our doubts about the insurance came true; that’s why majority of us did not insure the lands,” local Besik Maisuradze said.
The victims of the natural disaster from Ditsi village applied to the Gori office of Human Rights Center for help. The lawyer of Human Rights Center Aleksi Merebashvili addressed the Gori district administration and requested to respond to the petitions of the victimized population.
Gori district governor said the local budget does not envisage funds for the reimbursement of the natural disaster damage. As for the damage evaluation commission, Davit Oniashvili said the representative of the Agricultural Ministry will also participate in the evaluation process conducted by the private insurance company.
Mamuka Lomsadze, representative of the Ministry of Agriculture in the Shida Kartli region, also confirmed that there are some faults in the agriculture insurance programs.
“There are some miscarriages which will be eradicated and the program will become more relevant to the needs of the farmers and the insurance companies,” Lomsadze said.
He added that last year people complained about the private insurance companies but after the interference of the state the problem was resolved. Lomsadze suggests farmers to learn the conditions of the insurance companies before signing the contracts with them.