ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარებით, მსჯავრდებულმა შსს-ს წინააღმდეგ სასამართლო პროცესი მოიგო
26 აგვისტო, 2016
თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიის გადაწყვეტილებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს  მსჯავრდებულ შ.პ.-ისათვის  სისხლის სამართლის საქმეთა ელექტრონული პროგრამიდან მის სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიების დაწყების ბარათის რეგისტრაციის ამსახველი დოკუმენტისა (გამოძიების დაწყების ზუსტი დრო, წელი, თვე და რიცხვი)  და  დანაშაულის   შესახებ  შეტყობინების  რეგისტრაციის ზუსტი დროის (წელი, თვე და რიცხვი) ამსახველი  დოკუმენტების გადაცემა დაევალა.
აღნიშნული დოკუმენტების მიღებით შ.პ.-ს საშუალება მიეცემა, მიმართოს სამამართლოს მის მიმართ გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენის გადახედვის მოთხოვნით. შსს-ს უარი მოთხოვნილი დოკუმენტის მიღებაზე არსებითად  ხელყოფდა შ.პ-სათვის სასამართლოს  ხელმისაწვდომობის უფლებას. მითითებული დოკუმენტის გარეშე შ.პ. მოკლებული იყო შესაძლებლობას, მიემართა სასამართლოსათვის განაჩენის გადახედვის მოთხოვნით.
საქმის ისტორია
2015 წლის 6 თებერვალს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ  მოქალაქე შ.პ. დამნაშავედ სცნო ნარკოტიკული დანაშაულის ჩადენაში და სასჯელის ზომად განესაზღვრა 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა.
2015 წლის 8 ივლისს, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში შესული ცვლილებიდან გამომდინარე, შემსუბუქდა სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობა ნარკოტიკული  დანაშაულებისთვის. სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლის შენიშვნის  თანახმად, ნარკოტიკული დანაშაულის ჩადენისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან თავისუფლდება ის, ვინც ნებაყოფლობით ჩააბარებს ნარკოტიკულ საშუალებას, მის ანალოგს, პრეკურსორს, ახალ ფსიქოაქტიურ ნივთიერებას, ფსიქოტროპულ ნივთიერებას, მის ანალოგს ან ძლიერმოქმედ ნივთიერებას, თუ მის ქმედებაში არ არის სხვა დანაშაულის ნიშმები. ნარკოტიკული დანაშაულის თავით გათვალისწინებული მიზნებისთვის ნებაყოფლობით ჩაბარებად ჩაითვლება მხოლოდ ისეთი ქმედება, როდესაც პირი გამოძიების დაწყებამდე წერილობით ან კომუნიკაციის ნებისმიერი ტექნიკური საშუალების გამოყენებით განაცხადებს ნარკოტიკული საშუალების, მისი ანალოგის, პრეკურსორის, ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების, ფსიქოტროპული ნივთიერების, მისი ანალოგის ან ძლიერმოქმედი ნივთიერების წარმოდგენის თაობაზე და აქტიური ქმედებით ხელს შეუწყობს მის ამოღებას.
2015 წლის ივლისის ბოლოს, მსჯავრდებულმა შ.პ.-მ  განცხადებით მიმართა შსს-ს და მოითხოვა ინფორმაცია, ზუსტად რომელ საათზე იქნა საქმის წარმოების ელექტრონულ პროგრამაში დაფიქსირებული და წარმოდგენილი მის   საქმეზე გამოძიების დაწყების ბარათი (ფორმა#1), ვინაიდან სისხლის სამართლის საქმის მასალები, რომელიც შ.პ.-ს გადაეცა ბრალდების მხარის მიერ და წარდენილ იქნა სასამართლოში, არ შეიცავდა ინფორმაციას  გამოძიების დაწყების ზუსტ დროსთან დაკავშირებით. მოცემულ შემთხვევაში, მსჯავრდებულის ინტერესს წარმოადგენდა იმ ფაქტის დადასტურება, რომ გამოძიება მხოლოდ მას შემდეგ დაიწყო, რაც შ.პ.-ს ინიციატივით და თანხმობით მოხდა ნარკოტიკების სამართალდამცავი ორგანოებისათვის ნებაყოფილობით წარმოდგენა. მიუხედავად მსჯავრდებულ შ.პ.-ს არაერთი თხოვნისა, შსს უარს აცხადებდა ზემოაღნიშნული დოკუმენტებიც მსჯავრდებულისათვის გადაცემაზე იმ მოტივით, რომ იგი არ იყო საჯარო ინფორმაცია და სამინისტროს არ ევალებოდა მისი გადაცემა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის სამართლებრივი დახმარებით, შ.პ.-მ სარჩელი შეიტანა თბილისის საქალაქო სასამართლოში და მოითხოვა შსს-ს დავალებოდა შ.პ.-ისათვის  სისხლის სამართლის საქმეთა ელექტრონული პროგრამიდან მის სისხლის სამართლის საქმეზე გამოძიების დაწყების ბარათის რეგისტრაციის ამსახველი დოკუმენტისა (გამოძიების დაწყების ზუსტი დრო, წელი, თვე და რიცხვი)  და  დანაშაულის   შესახებ  შეტყობინების  რეგისტრაციის ზუსტი დროის (წელი, თვე და რიცხვი)  ამსახველი  დოკუმენტების გადაცემა.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2016 წლის 29 ივლისს, მსჯავრდებულის სასარჩელო მოთხოვნა სრულად დააკმაყოფილა.

The convicted person won trial against the Ministry of Internal Affairs with the support of Human Rights Center
August 26, 2016
Administrative Collegium of the Tbilisi City Courtordered the Georgian Ministry of Internal Affairs to convey to the convicted Sh. P. the documents, in particular, the registration card of the comencement of the investigation into the criminal case (the exact time, year, month and date when th investigation started) and the exact time of when the report on the crime wasregistered (year, month and date) from the online data base of criminal cases.
With the documents, Sh. P. will be able to appeal the court and request revision of the guilty judgment. The MIA’s refusal on issuing the documents substantially harassed Sh.P.’s right to have access to justice. Sh.P. could not address the court without the documents.
On February 6, 2015, the Tbilisi Citys Court convicted Sh.P. for drug crime. Sh.P. was sentenced to 11 years of imprisonment.
On July 8, 2015, based on the amendments to the Georgian Criminal Code,the punishment for drug crime was eased. According to the note in the article 260  of the Criminal Code of Georgia, a person shall be freed from the punishment if he/she voluntarily gives in the drug, its analogue, precursor, new psychoactive substance, psychotropic  substance, its analogue or strong substance, if there are not signs of other crimes in his/her actions. For the purposes of drug crime, voluntary give in means only the action when a person through writing or any other communication way declares about possession of drug, its analogue, precursor, new psychoactive substance, psychotropic substance, its analogue or strong substance before the investigation and actively contributes to its withdrawal.
In the end of July, 2015, Sh.P. addressed the MIA and requested the information about exact time when his case was registered and when the card on the commenced investigation was registered(document#1) in the online program. The prosecutor’s office had handed the documents about his case to Sh. P. which did not contain the abovementioned information. In this case, the convicted person was keen to confirm that the investigation started only after he voluntarily handed the drugs to the law enforcement officers. Despite numerous requests of Sh. P., MIA refused to issue the information, claiming it was not public and the ministry was not obliged to give it out.
With the legal aid of Human Rights Center, Sh.P. appealed the Tbilisi City Court and requsted to order the MIA to issue the registration card of the comencement of the investigation into his criminal case (the exact time, year, month and date of starting the investigation) and the exact time when the report on the crime was registered (year, month and date).