აზისქენდში დამკვირვებელს საჩივრის აზერბაიჯანულ ენაზე დაწერა მოსთხოვეს
მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ აზისქენდის მე-14 საარჩევნო უბანზე ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებელი 8:00 საათზე მივიდა. მისი თქმით, ამ დროისთვის ჯერ კიდევ არ იყო გამოკრული ამომრჩეველთა ერთიანი სიები. ცენტრის დამკვირვებლის მოწოდების შემდეგ ერთიანი სიები გამოაკრეს.
გარდა ამისა, უბანზე ამომრჩევლებს ნაკადის მომწესრიგებელი არ უკეთებდა მარკირებას. მოწოდების შემდეგ ნაკადის მომწესრიგებელმა დაიწყო მარკირების პროცესი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის დამკვირვებლის ინფორმაციით, აზისქენდის მე-14 უბანზე გადასატან ყუთში საკონტროლო ფურცელი არ იყო ჩაგდებული.
ზემოაღნიშნული დარღვევების გარდა, უბანზე სამკერდე ნიშნის გარეშე გადაადგილდებოდნენ პირები, რომელთაც ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელმა ვინაობა ჰკითხა. მათ კი უპასუხეს, რომ აგიტატორები იყვნენ. მოწოდების შემდეგ მათ დატოვეს უბანი და ეზოში ხვდებოდნენ სამარშუტო ტაქსებს, რომელთაც ჯგუფ-ჯგუფად მოჰყავდა ხალხი, ხოლო აგიტატორები მათ მითითებებს აძლევდნენ. ამომრჩეველთა გარკვეული ნაწილი მეორედ ცდილობდა, ხმის მიცემას.
დარღვევების დასაფიქსირებლად დამკვირვებელმა დაწერა 2 საჩივარი, მაგრამ კომისია უარს აცხადებდა საჩივრების დარეგისტრირებაზე. მიზეზად კი დამკვირვებელს დაუსახელეს, რომ საჩივარი აზერბაიჯანულ ენაზე უნდა დაეწერა. ცესკო-ში სამჯერ დარეკვის შემდეგ, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებს ცესკოდან მოუწოდეს, დაერეგისტრირებინათ საჩივრები. ამის შემდგომ კომისიის წევრებმა განაცხადეს, რომ „არ მუშაობდა ქსეროქსის აპარატი“. თუმცა, როგორც გაირკვა, მათ საერთოდ არ ჰქონდათ ჩართული „ქსეროქსის“ აპარატი. მრავალგზის მცდელობის შემდეგ, დამკვირვებელმა საჩივრების დარეგისტრირება შეძლო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის ინფორმაციით, აზისქენდის მე-14 უბანზე არიან კომისიის არაკომპეტენტური წევრები, რომლებმაც საარჩევნო უბნის გახსნისთანავე ბევრი შეცდომა დაუშვეს.

Observer was requested to write complaint in Azerbaijani language in Aziskendi village
HRIDC observer arrived at the Aziskendi village polling station # 14 in Marneuli municipality at 8:00 am. He said the lists of voters were not yet placed on the walls by that time. After the observer reminded the commission members about the lists, they pasted the lists in the polling station.
Besides that, the regulator of the flow did not mark the voters. After the obserrver’s remark, he started marking of the people.
According to the reports of the HRIDC observer, there was not control paper in the mobile ballot box in the Aziskendi village precinct # 14.
Besides abovementioned violations, unidentified people without badges were observed inside the polling station. HRIDC observer asked their names and they said they were agitators. After the HRIDC observer’s request they left the precinct and moved to the yard, where they were meeting the mini-buses, which used to bring people in groups. The agitators gave instructions to people. Several voters tried to repeatedly vote.
The observer filled in two complaints but the commission refused to register them claiming that the observer had to write the complaint in Azerbaijani language. After three calls to the CEC, the commission members were demanded from the CEC representatives to register the complaints. Afterwards, the commission members said “the Xerox was not working.” But as it was found out they had not plugged in the Xerox machine at all. After much effort of the observer, she managed to register the complaints.
According to the information of Human Rights Center, the commission members in the Aziskendi village polling station # 14 are not competent and made many mistakes from the very opening of the precinct.