წლიური ანგარიში: ადამიანის უფლებების მდგომარეობა საქართველოში
ანგარიში ასახავს საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობას 2017 წლის განმავლობაში. იგი მოიცავს საკვანძო მიმართულებებს ადამიანის უფლებათა ისეთ სფეროებში, როგორიც არის: პენიტენციური სისტემა, არასათანადო მოპყრობის ფაქტები პენიტენცურ და პოლიციის დაწესებულებებში, პროკურატურის ახალი დეპარტამენტის საქმიანობა, მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საქმეები, ნარკოტიკების „ჩადების“ ფაქტები, მედიისა და გამოხატვის თავისუფლების საკითხები, შშმ პირთა მდგომარეობა, ლგბტ პირთა უფლებები, ქალთა მიმართ ძალადობის, მათ შორის - ოჯახში ძალადობის ფაქტები, ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები და ა.შ.
ანგარიშის თანახმად, 2017 წლის განმავლობაში, პრობლემას წარმოადგენდა პოლიციელთა მხრიდან განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის ფაქტები და მისი გამოძიება. კვლავ არ შექმნილა დამოუკიდებელი საგამოძიებო მექანიზმი, რომელიც სამართალდამცველთა სავარაუდო დანაშაულებს გამოიძიებდა.  2017 წელს, ასევე, გაგრძელდა მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების შელახვის ფაქტები და მათი არაეფექტიანი გამოძიება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის შეფასებით, მიუხედავად კანონმდებლობაში შეტანილი მნიშვნელოვანი  ცვლილებებისა, კვლავ გამოწვევად რჩება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის ფაქტების იდენტიფიცირება და პრევენცია. რელიგიური უმცირესობებისა და ლგბტ პირების უფლებების შელახვის ფაქტებზე არასათანადო რეაგირება 2017 წელსაც წარმოადგენდა გამოწვევას. დაუსჯელი რჩება ამ ჯგუფების წინააღმდეგ განხორციელებული ძალადობის სხვადასხვა ფაქტები 2017 წლის განმავლობაში, რითაც სახელმწიფო არღვევს პოზიტიურ ვალდებულებას, უზრუნველყოს უმცირესობათა სათანადო დაცვა და უსაფრთხოება.
ანგარიშის მომზადება შესაძლებელი გახდა პროექტის - „იურიდიული დახმარება და ადამიანის უფლებათა მონიტორინგის“  ფარგლებში. ადამიანის უფლებათა ცენტრი პროექტს ახორციელებს  ,,ეროვნული წვლილი დემოკრატიისათვის“ (NED) ფინანსური მხარდაჭერით.

Annual Report on the State of Human Rights in 2017
The Report reviews the state of human rights in Georgia in 2017. The report evaluates the state of human rights in the main areas, such as penitentiary system, facts of ill-treatment in penitentiary and police facilities, activities of the new department of the prosecutor’s office, cases which raised high public interest (hereinafter referred as high-profile cases), facts of planting drugs on citizens, freedom of media and expression, state of persons with disabilities, rights of LGBT individuals, violence against women, including the facts of domestic violence, municipal elections and more.
Throughout 2017, the facts of ill-treatment of citizens from the side of police officers and investigation of those facts were main challenges, also the rights of vulnerable groups were abused and those facts were not effectively investigated.
According to the evaluation of Human Rights Center, regardless of the significant amendments in the legislation, important challenges still remain in terms of identification and prevention of the violence against women and domestic violence. The law enforcement bodies of Georgia continued to inadequately address the human right violations of religious minorities and LGBTQ individuals in 2017. The different facts of violence committed against these groups are left unpunished that goes contrary to the positive obligation of state of Georgia to ensure adequate protection and security of minorities.