გურჯაანის გამგებლის ყოფილი მოადგილე და 6 მოხელე პასუხისგებაში მისცეს
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორუფციულმა სააგენტომ სამსახურებრივი გულგრილობისთვის გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგებლის ყოფილი მოადგილე დიმიტრი კალატოზიშვილი და გამგეობის კიდევ ექვსი მოხელე სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მისცა. ბრალდებულებს სასამართლომ აღკვეთის ღონისძიების სახით გირაო შეუფარდა ხუთ-ხუთი ათასი ლარის ოდენობით.
გამგებლის ყოფილი მოადგილის დიმიტრი კალატოზიშვილის გარდა ბრალდებულები არიან გამგეობის ზედამხედველობის სამსახურის ყოფილი უფროსი დურმიშხან ამისულაშვილი, მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსი ნოდარ შავკაციშვილი, ინფრასტრუქტურის განყოფილების უფროსი თეიმურაზ ბაჩუკაშვილი, განყოფილების უფროსი სპეციალისტი გიორგი ამისულაშვილი, იურიდიული სამსახურის ზედამხედველობის და ადგილობრივი მოსაკრებლების ადმინისტრირების განყოფილების სპეციალისტი ივანე ქუმსიაშვილი, გამგებლის ყოფილი წარმომადგენელი ქალაქ გურჯაანში დიმიტრი არევაძე.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, 2017 წლის 14 აგვისტოს, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და შპს „მოხელეს“ (დირექტორი თემურ ფურცელაძე) შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომელიც გურჯაანში, სარაჯიშვილის ქუჩაზე ე.წ. „საქმიანი ეზოს“ მოწყობას ითვალისწინებდა. სამუშაოების ღირებულება 44 849 ლარი იყო.
გამოძიების მტკიცებით, შპს „მოხელემ“ ხელშეკრულების ფარგლებში შესასრულებელი 44 849 ლარის ღირებულების სამუშაოების ნაცვლად, ფაქტობრივად შეასრულა 29 048 ლარის სამუშაოები. შპს „მოხელეს“ დირექტორმა და დამფუძნებელმა თემურ ფურცელაძემ არასრულყოფილად შესრულებული სამუშაოების მიუხედავად, შეადგინა ყალბი ინფორმაციის შემცველი ფორმა №2-ები საერთო ღირებულებით 43 351 ლარი, რაც წარადგინა გურჯაანის გამგეობაში.
სუს-ის ინფორმაციით, გამგეობის კომისიამ, რომლის წევრებიც აღნიშნული პირები იყვნენ, 03 ნოემბერს შეადგინა დასკვნა, რომ სამუშაოები შესრულებული იყო, რის შემდეგაც შპს „მოხელეს“ თანხა ჩაერიცხა. მოგვიანებით კი, ექსპერტიზამ აჩვენა, რომ კონტრაქტით გათვალისწინებული სამუშაოები შესრულებული არ იყო. თემურ ფურცელაძე საჯარო მოხელეთა მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის არაჯეროვნად შესრულების გამო, მოტყუებით დაეუფლა და მართლსაწინააღმდეგოდ მიისაკუთრა გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობის კუთვნილი 14 302 ლარი.
ანტიკორუფციული სააგენტო საქმეს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლის პირველი ნაწილით იძიებს, რაც გულისხმობს სამსახურებრივ გულგრილობას, ესე იგი მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის მიერ თავისი სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობას ან არაჯეროვნად შესრულებას მისდამი დაუდევარი დამოკიდებულების გამო, რამაც ფიზიკური ან იურიდიული პირის უფლების, საზოგადოების ან სახელმწიფოს კანონიერი ინტერესების არსებითი დარღვევა გამოიწვია. დანაშაული ისჯება ჯარიმით ან შინაპატიმრობით ვადით ექვსი თვიდან ორ წლამდე ანდა თავისუფლების აღკვეთით ვადით სამ წლამდე.
სუს-ის განცხადებით, ნოდარ შავკაციშვილს, თეიმურაზ ბაჩუკაშვილს, გიორგი ამისულაშვილს და ივანე ქუმსიაშვილს ბრალდებულად ცნობის შემდეგ შეუწყდათ სამსახურებრივი უფლებამოსილება. დანარჩენი სამი მოხელე კი უკვე გათავისუფლებული იყო გურჯაანის მერიიდან.

Former deputy of Gurjaani municipality governor and six public servants were brought to justice
Anti-corruption agency of the State Security Service imposed criminal liability of the former deputy governor of Gurjaani municipality Dimitri Kalatozishvili and six more employees of the administration for the neglect of official duties. The court imposed bail of 5 000 GEL as a preventive measure on each of the accused persons.
Besides the former deputy governor, the former head of the supervision service Durmishkhan Amisulashvili, head of the infrastructure service Teimuraz Bachukashvili, chief specialist at the infrastructure unit Giorgi Amisulashvili, specialist at the unit for legal service supervision and administration of local fees Ivane Kumsiashvili and former representative of the governor in Gurjaani Dimitri Arevadze were also accused of the neglect of official duties.
According to the State Security Service, on August 14, 2017 a contract on rehabilitation of municipality-owned building located on Sarajishvili street of city of Gurjaani and recreational development of its yard was signed between Gurjaani Municipality Gamgeoba and Ltd. “Mokhele”, total value of which is GEL 44 849,98.
The investigation claims that Ltd “Mokhele” implemented works estimated cost of which was GEL 29 048 instead of GEL 44 849 envisaged by the contract. Despite of imperfectly implemented works, the director and founder of Ltd.” Mokhele” Temur Purtseladze composed so-called Forms №2 which contained forged information in a total amount of GEL 43 351 and presented the mentioned forms to Gurjaani Municipality.
According to the SSSG, the commission of the administration, whose members were the abovementioned people, on November 3 delivered a conclusion that the contractor had implemented its duties and money was transferred to the Ltd Mokhele. Later the expertise showed that the works envisaged in the contract were not fulfilled. Temur Purtseladze misappropriated Gurjaani Municipality-owned money in especially large quantities GEL 14 302 due to undue fulfillment of official duties.
Anti-corruption agency is investigating the fact of neglect of official duties under Article 342, Part I of the Criminal Code of Georgia, which applies to neglect of official duties, i.e. non-performance or improper performance of official duties by an official or a person equal thereto due to the careless attitude to the duties, which has resulted in substantial breach of the rights of a physical or legal person or of the lawful interests of the public or state. The action shall be punished by a fine or imprisonment for up to three years.
According to the SSSG, after being accused, Nodar Shavkatsishvili, Teimuraz Bachukashvili, Giorgi Amisulashvili and Ivane Kumsiashvili were suspended of their professional duties. The other three were already fired from the Gurjaani municipality administration.