გორის მერის გადადგომის მოთხოვნით გამართული აქცია ინციდენტით დასრულდა
ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა მოსახლეობასთან შეხვედრები საპრეზიდენტო წინასაარჩევნო კამპანიას დაამთხვიეს და მოსახლეობას სალომე ზურაბიშვილის მხარდაჭერისკენ მოუწოდებენ. შეხვედრებზე თვითმმართველობის პირველ პირებს სალომე ზურაბიშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებებზეც უხდებათ საუბარი, განსაკუთრებით რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ. ერთ-ერთ ასეთ შეხვედრაზე გორის მერმა სალომე ზურაბიშვილის მხარდაჭერა ასე გადაწყვიტა:
„აქედან დაბომბვა რომ დავიწყეთ, იმათაც  რომ ერთი გამოესროლათ, რა გვეშველებოდა" ,- ეს განცხადება გორის მერმა 8 ოქტომბერს, კარალეთში, დევნილებთან შეხვედრაზე გააკეთა. კონსტანტინე თავზარაშვილმა აგვისტოს ომის დაწყებასა და ცხინვალის დაბომბვაში საქართველოს ხელისუფლება დაადანაშაულა.
მოგვიანებით თავზარაშვილმა განმარტა, რომ 10 წლის წინ ომი რუსეთმა დაიწყო, თუმცა საქართველოს მაშინდელი ხელისუფლება პროვოკაციაში ჩაერთო. მიუხედავად აღნიშნული განმარტებისა, გორის მერის მიმართ, თავდაპირველად გაკეთებული განცხადების გამო,  კრიტიკა სოციალურ ქსელში არ წყდება და მისი გადადგომის მოთხოვნით პეტიცია შეიქმნა.
მოძრაობა ,,რუსეთი ოკუპანტია"-ს წარმომადგენლებმა 10 ოქტომბერს, გორში მერიის შენობის წინ აქცია გამართეს. აქციის მონაწილეებმა ფეკალური მასა და ხორბალი ადმინისტრაციული შენობის კიბეზე დაყარეს.
,,ეს არის აქცია-პერფომანსი, ხორბალს აქვს საკენკის დანიშნულება, რასაც კენკავენ და შემდგომ ამ ფუნაში ეფლობა ასეთი მოღალატეობრივი განცხადებებით ხელისუფლება. გამოვიდეს გორის მერი, ბოდიში მოგვიხადოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში, ჩვენ მის საცხოვრებელ სახლთან გავაგრძელებთ აქციებს, რადგან ის შეეხო საქართველოს" , - განცხადა აქციის ერთ-ერთმა მონაწილე ანა ჭარხალაშვილმა.
გორის მერი აქციის მონაწილეებთან არ გამოვიდა, მუნიციპალიტეტის შენობაში აქციის მონაწილეებს განუცხადეს, რომ კონსტანტინე თავზარაშვილი სამსახურეობრივ საკითხებზე თბილისში იმყოფებოდა.
იმ დროს, როდესაც მერიის შენობის დამლაგებელი ცოცხით და აქანდაზით გამოვიდა ტერიტორიის გასასუფთავებლად, აქციის მონაწილეებმა გადაწყვიტეს, რომ თავად გაესუფთავებინათ შენობის შესასვლელი დაყრილი ხორბლისა და ფეკალური მასისგან. როდესაც დასუფთავება თითქმის დასრულებული ჰქონდათ, შენობიდან გამოვიდა მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის ხელმძღვანელი თემურ მანველეშვილი და სათლი, სადაც ნარჩენები იყო მოთავსებული, აქციის ერთ-ერთ მონაწილე გიგა მაქარაშვილს თავზე დაამხო.
,,უკნიდან მომეპარა და სათლი, სადაც ნაგავი იყო მოთავსებული, თავზე ჩამომამხო, შემდეგ შენობაში შევარდა და დაცვას უთხრა, არავინ შემოუშვათო. უბრალოდ სირცხვილია, იმის მაგიერ, რომ მერს მოსთხოვონ პასუხი იმ მოღალატეობრივ განცხადებაზე, რის გასაპროტესტებლად გორში ჩამოვედით, აქეთ გვემუქრებიან",-  აღნიშნა გიგა მაქარაშვილმა.
აღნიშნული ინციდენტის შემდეგ გვიან ღამემდე  გაგრძელდა გიგა მაქარაშვილის გამოკითხვა შსს შიდა ქართლის პოლიციის მთავარ სამმართველოში.  უწყების ცნობით, გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 126 -ე მუხლის პირველი პრიმა ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტის მიხედვით მიმდინარეობს. თუმცა არ არის გამორიცხული, რომ გამოძიების ეტაპზე მუხლის გადაკვალიფიცირება მოხდეს და გამოძიება სსკ-ის 144-ე მუხლის მესამე პრიმა ნაწილით გაგრძელდეს, რომელიც დამცირებასა და არაადამიანურ მოპყრობას გულისხმობს.
გორის მუნიციპალიტეტის მერიის პრესსამსახურის განცხადებით, გამოძიების დასრულებამდე თემურ მანველიშვილი დაკავებულ თანამდებობაზე გააგრძელებს მუშაობას.

Action Requesting the Resignation of the Gori Mayor Ended up with an Incident
Representatives of the local government coincided their meetings with the local population with the pre-election campaign and suggested the people to vote for Salome Zurabishvili. Later on, the leaders of the local self-government need to clarify their statements about the GD supported presidential candidate Salome Zurabishvili; namely, they tried to clarify her statement about the Russian-Georgian August War. During one of similar meetings, the Gori Mayor decided to support the position of Salome Zurabishvili and said:
“When we started bombardment from our side, what would have happened with us if they had also shot at least one bomb in our direction,” Gori Mayor Konstantine Tavzarashvili said on October 8 during his meeting with the IDPs in Karaleti settlement. He blamed the Government of Georgia in the launch of the August war and bombardment of Tskhinvali.
Later on, Tavzarashvili said that 10 years ago Russia started the war but that time Government of Georgia was easily provoked. Regardless his later clarifications, the Gori mayor is actively criticized in social network and a petition was drafted with the request of his resignation.
Representatives of the movement Russia Is Occupant held a protest demonstration in front of the Gori mayor’s administration on October 10; the participants put fecal masses and wheat on the stairs of the administrative building.
“It is a flash-mob, in the frame of which wheat demonstrates bird-peck for the government which they eat and then get sunk in the fecal masses with their traitor statements.  Let the Gori mayor apologize us publicly, otherwise we will continue demonstrations in front of their house, as he insulted the country,” one of the demonstrators Ana Tcharkhalashvili said.
Gori mayor did not meet the demonstrators; representatives of his administration stated Konstantine Tavzarashvili was on business in Tbilisi.
When the office-cleaner of the Gori mayor’s administration went out to clean the area, the demonstration participants decided to clean the entrance themselves. When they finished cleaning, head of the administrative service of the mayor’s office Temur Manvelishvili went out of the building and put the bucket full of garbage over the head of one of the protesters Giga Makarashvili.
“He approached me from behind and put the bucket full of garbage on my head; then he rushed into the building and warned the safeguards not to allow anybody to enter the building. It is a shame; instead making the mayor responsible for his betrayal statements, they are threatening us,” Giga Makarashvili said.
After the incident, Giga Makarashvili was questioned in the Shida Kartli regional police department of MIA till late night. According to the MIA, the investigation started under Article 126 Part 1 “c” of the Criminal Code of Georgia. However, it is not excluded that the investigation will be re-qualified into Article 114 Part 31 of the CCG – degrading and inhuman treatment.
Press-center of the Gori municipality administration stated before the investigation is over Temur Manvelishvili will continue working on his position.