ადამიანის უფლებათა ცენტრი თავდაცვის სამინისტროში სავარაუდო გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციის შესწავლას მოითხოვს
26 მარტი, 2019
ადამიანის უფლებათა ცენტრი თბილისის საქალაქო სასამართლოში წარმოადგენს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ყოფილი თანამშრომლის, ეკატერინე ქვლივიძის სამართლებრივ ინტერესებს. სამხედრო მფრინავი იძულებული გახდა, შეეწყვიტა კონტრაქტი და დაეტოვებინა თავდაცვის სამინისტრო. ხელშეკრულების შეწყვეტის გამო, სამინისტრომ სარჩელით მიმართა საქალაქო სასამართლოს და ყოფილი თანამშრომლისთვის ჯარიმის სახით 28 000 ლარის დაკისრება მოითხოვა.
ეკატერინე ქვლივიძის მხრიდან კონტრაქტის შეწყვეტის მიზეზს თავდაცვის სამინისტროში შექმნილი მძიმე მდგომარეობა წარმოადგენდა. მფრინავი ქალი აცხადებს, რომ ხელმძღვანელები მას ავიწროებდნენ და არ აძლევდნენ შესაძლებლობას, სრულყოფილად განეხორციელებინა  საქმიანობა.
ეკატერინე ქვლივიძე თავდაცვის სამინისტროს საჰაერო ძალებში მფრინავად მსახურობდა 2007 წლიდან, 11 წელზე მეტი ვადით. 2008 წელს შესრულებული სამსახური ჩათვლილი აქვს  ნამსახურეობის 3 წლად. სამხედრო სამსახურში ყოფნისას კეთილსინდისიერად ასრულებდა დაკისრებულ მოვალეობებს, რისთვისაც არაერთხელ გამოეცხადა მადლობა. 2017 წელს მიღებული აქვს II ხარისხის მედალი უმწიკვლო სამსახურისთვის.
ეკატერინე ქვლივიძესა და თავდაცვის სამინისტროს შორის 2017  წლის 30 მაისს დაიდო ადმინისტრაციული ხელშეკრულება (კონტრაქტი) თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო მოსამსახურეთა მივლინების შესახებ. 2017 წლის 30 მაისიდან 2018 წლის 9 თებერვლამდე ეკატერინე ქვლივიძე იმყოფებოდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში, სადაც გადიოდა ავიაციის კაპიტნის საკარიერო კურსებს. საქართველოში დაბრუნებისას გაირკვა, რომ ეკატერინე ქვლივიძე გადაყვანილია წოდებრივად და თანამდებობრივად უფრო დაბალ შტატზე. ასევე, აღმოჩნდა, რომ ქალი მფრინავი აღარ იყო გათვალისწინებული საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის ავიაციისა და საჰაერო თავდაცვის სარდლობის შერეული ესკადრილიის 2018 წლის საბრძოლო მომზადების გეგმაში. ეკატერინე ქვლივიძე აცხადებს, რომ ამ ცვლილებების მიზეზად ხელმძღვანელმა მას უთხრა, რომ ქალ მფრინავზე რესურსის დახარჯვას აზრი არ ჰქონდა, რის გამოც ვერ მოხვდა საბრძოლო მომზადების გეგმაში და  არც მომავალ წელს არ უნდა ჰქონოდა იმედი, რომ გეგმაში გაითვალისწინებდნენ.
ამერიკის შეერთებული შტატებიდან ეკატერინე ქვლივიძის დაბრუნების შემდეგ  თავდაცვის სამინისტრომ, ასევე, მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ქალი მფრინავი გადასულიყო  ქვეით ჯარში, რაზეც ქვლივიძემ გამოთქვა პროტესტი, რადგან ამით, პრაქტიკულად, სრულდებოდა მისი, როგორც მფრინავის, კარიერა. თუმცა, მას უარი არ უთქვამს, ჩაეტარებინა ტრენინგები კრწანისის საწვრთნელ ბაზაზე. ამავდროულად, ხელმძღვანელობას შესთავაზა, გაეგზავნათ ავღანეთის მისიაში, სადაც სრულად შეძლებდა აშშ-ში, ავიაციის კაპიტნის საკარიერო კურსებზე მიღებული გამოცდილების გამოყენებას, მაგრამ ამ შეთავაზებაზე უარი განუცხადეს.
ეკატერინე ქვლივიძემ 2018  წლის მარტიდან რამდენჯერმე დაწერა პატაკი სასწავლო შვებულების აღების მიზნით, მაგრამ პატაკები არ დაკმაყოფილდა. საბოლოოდ, თავდაცვის სამინისტრომ ეკატერინე ქვლივიძე იძულებული გახადა, მიემართა პატაკით ხელმძღვანელობისთვის სამსახურიდან გათავისუფლების თხოვნით, რადგან  გამუდმებით ირღვეოდა მისი უფლებები.
2019 წლის 23 თებერვალს ეკატერინე ქვლივიძისათვის ცნობილი გახდა, რომ თავდაცვის სამინისტრომ სარჩელით მიმართა სასამართლოს და მოითხოვა მისთვის 28 000 ლარის დაკისრება, კონტრაქტის პირობების დარღვევის გამო, ასევე - 28 000 ლარის 0.2% საურავის დაკისრება 2018 წ. 2 ივლისიდან ყოველ ვადაგადაცილებულ დღეზე თანხის სრულ გადახდამდე.
ნიშანდობლივია, რომ თავდაცვის სამინისტროდან არაერთი მოსამსახურე  გათავისუფლდა კონტრაქტის შეწყვეტით პატაკის საფუძველზე, მაგრამ ისე, რომ მათ მიმართ პრეტენზია არ ჰქონია. თავდაცვის სამინისტრო ყოფილ თანამშრომელს კონტრაქტის პირობების შეწყვეტაში ადანაშაულებს, მაშინ, როდესაც თავად სამინისტროს არ შეუსრულებია კონტრაქტის პირობები, კერძოდ - გადასახდელი აქვს 3 წლის სახელფასო დანამატი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მოუწოდებს, რეაგირება მოახდინოს ეკატერინე ქვლივიძის უფლებების სავარაუდო დარღვევის ფაქტებზე და ჩაატაროს შიდა მოკვლევა, ხელმძღვანელი პირების მხრიდან ადგილი ხომ არ ჰქონდა სამსახურებრივ შევიწროებას და გენდერული ნიშნით დისკრიმინაციას.
აღნიშნული საქმის მოკვლევამდე სამინისტრომ უკან გაიხმოს თბილისის საქალაქო სასამართლოში აღძრული ადმინისტრაციული სარჩელი.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, ასევე, მიმართავს საქართველოს სახალხო დამცველს გენდერული ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციის შესწავლის თხოვნით.

Human Rights Center requests to study the case of alleged gender-based discrimination in the Ministry of Defense of Georgia
March 26, 2019
Human Rights Center defends legal interests of Ekaterine Kvlividze, former employee of the Ministry of Defense of Georgia in the Tbilisi City Court. The military pilot was compelled to terminate contract and leave the Ministry of Defense. Because of the terminated contract, the Ministry appealed the Tbilisi City Court and requested to fine the former employee with 28 000 GEL.
Ekaterine Kvlividze terminated her contract because of the unbearable situation in the Ministry of Defense. The pilot said her chiefs discriminated her and did not allow her to comprehensively implement her duties.
Ekaterine Kvlividze served as a pilot in the Air Forces of the Ministry of Defense for more than 11 years since 2007. Her service in the air forces in 2008 was evaluated as 3-year-long working experience. She honestly executed her duties and received multiple awards for it. In 2017, she was awarded with the II Class Medal for Irreproachable Service.
On May 30, 2017, Ekaterine Kvlividze and the Ministry of Defense signed administrative contract about the business leave of the military officer. From May 30, 2017 to February 9, 2018 Ekaterine Kvlividze was in the USA, where she took the career courses of the aviation captain. Upon return in Georgia, she learned that she was demoted to lower rank and position. Also, she found out that female pilot was no more envisaged in the 2018 military training plan of the mixed escadrille of the Aviation and Air Force Headquarters of the Armed Forces of Georgia. Ekaterine Kvlividze said to explain these changes the chief told her that it was useless to spend resources on the woman pilot and for that reason she was not envisaged in the plan of the military trainings; neither should she hope to be enrolled in the next year plan.
After Ekaterine Kvlividze arrived from the USA, the Ministry of Defense decided to move the woman pilot to the infantry, which was protested by Kvlividze because with it her career as a pilot would have finished. However, she did not refuse to conduct trainings on the Krtsanisi training base. In parallel to that, she offered to the management to send her to Afghanistan, where she could realize her knowledge gained in the USA but they refused.
Since March 2018 Ekaterine Kvlividze several times applied the Ministry for the permission to take educational programs but her petitions were not satisfied. Finally, the Ministry of Defense compelled Ekaterine Kvlividze to submit application on resignation as her rights were permanently violated.
On February 23, 2019 Ekaterine Kvlividze was notified that the Ministry of Defense appealed the court and requested to fine her with 28 000 GEL for the violation of the contract; also they requested to impose penalty on her that is 0.2% of 28 000 GEL for each month since July 2, 2018.
It is important to note that many officers left the Ministry of Defense based on the ceased contracts but the Ministry never appealed against any of them. The Ministry blames the former employee for the violation of the contract conditions while the Ministry itself did not implement the contract requirements – namely, the Ministry has not paid salary supplement for 3 years time.
Human Rights Center calls on the Ministry of Defense to withdraw its administrative lawsuit from the Tbilisi City Court as it is groundless.
At the same time, the Ministry of Defense shall respond to the allegation about the violation of Ekaterine Kvlividze’s rights and carry out internal survey to determine whether senior officials had professionally intimidated and discriminated Ekaterine Kvlividze on gender grounds.
Human Rights Center appeals the Public Defender of Georgia with the request to study the alleged gender-based discrimination.