ადამიანის უფლებათა ცენტრი, იურისტი
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული ფაკულტეტის ლექტორმა, გიორგი გორაშვილმა ამავე ფაკულტეტის სტუდენტს ბუბა ნაჭყებიას ფეისბუქის დახურულ ჯგუფში გინების გამო უჩივლა.
გიორგი გორაშვილის განცხადებით მიმართვის საფუძველზე, ძველი თბილისის პოლიციის სამმართველომ ბუბა ნაჭყებიას წინააღმდეგ გამოძიება საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე მუხლით დაიწყო, რაც წვრილმან ხულიგნობას გულისხმობს.
საგანგაშო პრეცედენტია - ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად შეფასდეს ის, რასაც საქართველოს კონსტიტუცია და „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ საქართველოს კანონი“ სიტყვის თავისუფლებად მიიჩნევს. ბუბა ნაჭყებიას ზემოაღნიშნული ქმედების ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევად შერაცხვითა და დავის დაწყების საფუძვლად მიჩნევით, ძალიან დაბლა დაეცემა კონსტიტუციითა და საქართველოს საერთაშორისო ვალდებულებებით გარანტირებული გამოხატვის თავისუფლების დაცვის სტანდარტი, რაც აქამდე საქართველოს საერთო სასამართლოების პრაქტიკითაც მკვიდრდებოდა.
შესაძლებელია, სტუდენტის მიერ გამოყენებული კონკრეტული სიტყვა მართლაც მიუღებელი იყოს საზოგადოების ან მისი გარკვეული ნაწილისათვის, მაგრამ გამოხატვის თავისუფლება იცავს არა მხოლოდ იმ ინფორმაციას, რასაც გულგრილად ხვდებიან ან ნეიტრალურად მიიჩნევენ სხვა ადანიანები, არამედ ასევე იმ იდეასა და ინფორმაციასაც, რასაც საზოგადოება ან მისი გარკვეული ნაწილი შეურაცხმყოფლად, ამაღელვებლად ან შოკისმომგვრელადაც კი მიიჩნევს. ასეთია პლურალიზმის, ტოლერანტობის და აზრთა მრავალფეროვნების მოთხოვნები დემოკრატიულ საზოგადოებაში (იხ.ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება ლინგენსი ავსტრიის წინააღმდეგ).
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსი, რომელიც 1984 წელსაა მიღებული, წვრილმან ხულიგნობას შემდეგნაირად განმარტავს: „საზოგადოებრივ ადგილებში ლანძღვა-გინება, მოქალაქეებზე შეურაცხმყოფელი გადაკიდება და სხვა ამგვარი მოქმედება, რომელიც არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგსა და მოქალაქეთა სიმშვიდეს“. ამავე კანონით, ამ ქმედების ჩადენა გამოიწვევს დაჯარიმებას 500 ლარიდან 1000 ლარამდე ოდენობით ან, თუ საქმის გარემოებებისა და სამართალდამრღვევის პიროვნების გათვალისწინებით ამ ზომის გამოყენება არასაკმარისად იქნება მიჩნეული – ადმინისტრაციულ პატიმრობას 15 დღემდე ვადით.
აღნიშნული მუხლის შემადგენლობის ჩამოყალიბებისას კანონმდებელმა მისი განხორციელება დაუკავშირა ,,საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილში'' ლანძღვა-გინებას. შესაბამისად, მსგავსი შინაარსის ქმედების განხორციელება, რომელიც არ ხდება საზოგადოებრივ ადგილებში ვერ დაკვალიფიცირდება წვრილმან ხულიგნობად. მითუმეტეს, ასეთად ვერ დაკვალიფიცირდება ქმედება, რომელიც განხორციელდა სოციალურ ქსელ Facebook-ში და, რაც ყველაზე მთავარია - დახურულ ჯგუფში, რომელზეც წვდომის შესაძლებლობა, საზოგადოების წევრებს, წინასწარი თანხმობის გარეშე არ აქვთ.
ამასთანავე, ლოგიკას მოკლებული იქნებოდა ვარაუდი, რომ საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს პრეზიდიუმი, 1984 წელს მიღებულ და დღეს მოქმედ სამართალდარღვევათა კოდექსის წერისას, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილად „ვირტუალურ სოციალურ ქსელებს“ განიხილავდა. შესაბამისად, კანონმდებლის ნება იყო რეალურ ფიზიკურ საჯარო სივრცეში მოქალაქეთა ისეთი შეურაცხყოფისაგან დაცვა, რომელსაც შეიძლება საფრთხე შეექმნა საზოგადოებრივი წესრიგისა და სიმშვიდისთვის. საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილს, როგორც წესი წარმოადგენს: ქუჩა, პარკი, სკვერი და მსგავსი ადგილები, მაგრამ არც ერთ შემთხვევაში - ფეისბუქი, განსაკუთრებით კი - ფეისბუქის დახურული ჯგუფი. მით უფრო, როცა ფეისბუკის მომხმარებელთათვის და მით უფრო სამართალმცოდნეობის ლექტორისთვის წინასწარ ცნობილია აღნიშნული სოციალური ქსელის გამოყენების პირობები - ე.წ. The Statement of Rights and Responsibilities-ზე დათანხმება არის ფეისბუკის გამოყენების წინაპირობა და მასში გაწერილი სტანდარტები ეხება როგორც ჯგუფებს, ისე ინდივიდუალურ მომხმარებლებს.
აგრეთვე, აღსანიშნავია, რომ Facebook დეკლარირებულად ხელს უწყობს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას. ზოგადად ლანძღვა-გინება არ ეწინააღმდეგება ფეისბუქისა და თემის სტანდარტებს. თუკი ეს ეხება ზრდასრულებს, ფეისბუკის მომხმარებლები არ არიან შეზღუდულები სალანძღავი სიტყვებისა და თუნდაც გინების გამოყენებაში, თუ აღნიშნული არ ცდება ბულინგისა და სიძულვილის ენის სტანდარტს. ამასთან, ძალზედ მნიშვნელოვანია, სწორად შეფასდეს კონტექსტი, რომელიც თან ახლავს სადავო სიტყვის (ფრაზის) გამოყენებას. ,,სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლის „ბ“ ქვეპუნქტის შესაბამისად, სახელმწიფოს აქვს უხამსობის რეგულირების უფლებამოსილება, მაგრამ ამავე კანონის პირველი მუხლის „ვ“ ქვეპუნქტის თანახმად, უხამსობა, ეს არის განცხადება, რომელსაც არ აქვს პოლიტიკური, კულტურული, საგანმანათლებლო ან სამეცნიერო ღირებულება და რომელიც უხეშად ლახავს საზოგადოებაში საყოველთაოდ დამკვიდრებულ ეთიკურ ნორმებს. მოცემულ შემთხვევაში, სტუდენტის მიერ აღნიშნული გამოხატვა გაკეთებული იყო დახურულ ჯგუფში, ძალდობრივი მოწოდებების გარეშე, მიზნად არ ისახავდა ზემოაღნიშნული პიროვნებისადმი საზოგადოების ყურადღების მიპყრობას ნეგატიური კუთხით, რაც ვერ ჩაითვლება მოქალაქეთა დასჯის კანონიერ საფუძვლად.
ამასთანავე, გინება ფეისბუკის დახურულ ჯგუფში ვერ აკმაყოფილებს არათუ ქართული ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით დადგენილ სტანდარტს, არამედ ვერც თავად ფეისბუკის შინაგანაწესს. მორალის დავა არ უნდა იქცეს სახელმწიფოს სამართალდამცავ ორგანოთა განსჯის საგნად და კომპეტენციის სფეროდ. გამოხატვის თავისუფლებაზე შინაარსობრივი შეზღუდვების დაწესება და სახელმწიფოს მიერ ზნეობრივი, მორალური კატეგორიების შეფასება ეწინააღმდეგება პლურალური და თავისუფალი საჯარო სივრცის იდეას და ქმნის რეპრესიული სახელმწიფო აპარატის გამოყენებით კონკრეტული იდეოლოგიური თუ ეთიკური დისკურსის გაბატონების საფრთხეებს. მსგავსმა მიდგომამ შეიძლება, გამყინავი ეფექტი იქონიოს მომავალში გამოხატვის თავისუფლებით მოსარგებლე სხვა ინდივიდებისა თუ ჯგუფების მიმართ.
გამოძიების მიერ აღნიშნული ნორმის მსგავსად ინტერპრეტირება და მისი გავრცელება ვირტუალურ საკომუნიკაციო სივრცეზე, ამავე დროს, მასზე დაყრდნობით ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა აქტის შედგენა - კანონის უხეში უგულვებელყოფაა და ამ გზით შეიძლება, შეიქმნას სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებაში ჩარევის სახიფათო პრეცედენტი, კითხვის ქვეშ დადგეს დემოკრატიული ღირებულებებისადმი ერთგულება სახელმწიფოს მხრიდან.
მნიშვნელოვანია, ხელისუფლების სამივე შტომ და მისმა თითოეულმა წარმომადგენელმა, შეასრულონ კონსტიტუციით დაკისრებული ვალდებულებები და არა მხოლოდ პატივი სცენ კონსტიტუციით გარანტირებულ უფლებებსა და თავისუფლებებს, არამედ გააკეთონ ყველაფერი მათი კომპეტენციის ფარგლებში, რათა ხელი შეუწყონ აღნიშნული უფლებების პრაქტიკაში რეალიზაციასა და მათ დაცვას არასათანადო ჩარევებისაგან.
ასევე, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უნდა გააძლიეროს მონიტორინგი ცალკეულ გამომძიებელთა არაკომპეტენტურ ქმედებებსა და მათ მიერ ადამიანის უფლებათა დაცვის უზრუნველყოფაზე და იზრუნოს მათი კომპეტენციის გაზრდაზე აღნიშნული მიმართულებით.
დაბოლოს, იმედია, თბილისის საქალაქო სასამართლო საქმეზე - „გორაშვილი vs ნაჭყებია“ მიიღებს კანონიერ და სამართლიან გადაწყვეტილებას.

Lawyer, Human Rights Center
Lector of the Law Faculty of the Tbilisi Ivane Javakhishvili State University Giorgi Gorashvili sued the student of the same faculty Buba Natchkebia for cursing him in the closed group of facebook.
According to Giorgi Gorashvili, based on his application the Old Tbilisi police department started investigation against Buba Natchkebia under the Article 166 of the Administrative Code of Georgia that refers to minor hooliganism.
It is alarming precedent to evaluate the action as an administrative offence, which is recognized as freedom of expression by the Constitution of Georgia and Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression. By evaluating the abovementioned action of Buba Natchkebia as administrative law violation and starting litigation against him, the standard of freedom of expression guaranteed by the Constitution and international obligations of Georgia will be decreased.
The concrete word used by the student may not be acceptable for the society or part of the society, but the freedom of expression defends not only the information that is perceived as neutral by the other people, but also the idea and information that is viewed as insulting, exciting or shocking by the society or one part of it. It is required by the pluralism, tolerance and diverse opinions in the democratic society (see the judgment of the European Court of Human Rights Lingens v. Austria).
The Administrative Code of Georgia, which was adopted in 1984, clarifies the minor hooliganism as follows: Disorderly conduct – swearing in public places, harassment of citizens or similar actions that disrupt public order and peace of citizens.” In accordance to the same law, the action is punished with a fine of GEL from 500 to 1000 or, if the application of the measure seems insufficient after taking into account the circumstances of the case and the person of the offender, an administrative detention of up to 15 days may be imposed.
When drafting this particular article of the law, the law-makers associated its realization with cursing in “public places.” Consequently, the same action performed in non-public places cannot be qualified as minor hooliganism. Moreover, the same action in the social network facebook, and moreover, in the closed group cannot be qualified as a hooliganism because members of the society do not have access to the closed group without preliminary notification.
At the same time, it is illogical to assume that the presidium of the Supreme Council of the Soviet Socialist Republic of Georgia considered the “virtual social networks” as public places while drafting the administrative code in 1984. Consequently, the law-maker wished to protect citizens from such insults in public places that may create threat to public order and peace. Public places generally are: streets, parks, squares and more, but it can never be facebook and even more closed group in the facebook. Furthermore, the facebook user and particularly the lector of law is well aware of the conditions to use the social network when he/she accepts the Statement of Rights and Responsibilities before joining the facebook.
Also, it is noteworthy that Facebook has declared its support to freedom of speech and expression. Generally, cursing does not come in conflict with the standards of facebook and community. If it refers to adults, the facebook users are not restricted to use insulting words including cursing if it does not go beyond the limits of bullying and hate speech. At the same time, it is very important to correctly evaluate the context. In accordance to the Article 9 sub-paragraph “b” of the Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression, the state has authority to regulate obscenity but in accordance to the Article 1 subparagraph “f” of the same law, obscenity is a statement, which does not have any political, cultural, educational or scientific value and which rudely violates the universally recognised ethical norms. Having that, the student expressed his opinion in closed group without violent calls and did not aim to attract negative public attention towards the abovementioned person; consequently it cannot be subject of legal punishment.
At the same time, cursing in the closed group of facebook does not fall under the internal regulations of the facebook not say anything about the standards estimated by the administrative code of Georgia. The dispute over moral cannot become topic of consideration by the law enforcement bodies. Establishing content restrictions on freedom of expression and evaluation of moral categories by the state contradicts the idea of plural and free public space and creates the risks of establishing ideological or ethic discourse through using the repressive state bodies. Similar approaches may have chilling effect with regard to individuals or groups enjoying their right to freedom of expression in future.
Similar interpretation of this norm by the investigation and its extension over the virtual communication space, as well as elaboration of administrative offence act based on it – is rude violation of the law and it may create dangerous precedent of infringing freedom of speech and expression, raise questions about the trust of the state towards democratic values.
It is essential that all three branches of the government and each of their representatives shall implement their duties in accordance to the Constitution and not only respect the rights and freedoms guaranteed by the Constitution but do their utmost within their competences to promote practical realization of those rights.
Also, the Ministry of Internal Affairs shall intensify monitoring of incompetent activities of concrete investigators and take measures to build their competence in this direction.
And finally, we hope, the Tbilisi City Court will pass legal and fair judgment over the case Gorashvili vs Natchkebia.