'კოალიცია თანასწორობისთვის' პროკურატურას თამთა თოდაძის მიმართ ძალადობის საქმეზე დაუყოვნებლივი რეაგირებისკენ მოუწოდებს
8 ოქტომბერი, 2019
„კოალიცია თანასწორობისთვის“ სოლიდარობას უცხადებს თამთა თოდაძეს და პროკურატურას ქალის მიმართ სექსუალური და ფიზიკური ძალადობის შემაშფოთებელი შემთხვევის დროული და ეფექტიანი გამოძიებისკენ მოუწოდებს. სავარაუდო ბრალდებული პირის თანამდებობრივი სტატუსის გათვალისწინებით, კოალიცია ასევე მოუწოდებს ხელისუფლების წარმომადგენლებს, შეინარჩუნონ ობიექტურობა ამ საქმეზე საჯარო პოზიციონირების დროს და საკუთარი განცხადებებით ხელი არ შეუწყონ ქალთა მიმართ ძალადობის შეწყნარებასა და ლეგიტიმაციას.
2019 წლის 4 ოქტომბერს მედიით გავრცელდა ინფორმაცია, რომ თბილისის საკრებულოს ისნის რაიონის მაჟრიტარი წევრი ილია ჯიშკარიანი, გაუპატიურების მიზნით, თავს დაესხა მისივე ბიუროს თანამშრომელს, თამთა თოდაძეს. თამთა თოდაძისგან უარის მიღების შემდეგ, ილია ჯიშკარიანი მის დამორჩილებას შეეცადა და ფიზიკურად იძალადა. მედიაში გავრცელებულ ინტერვიუში, მსხვერპლი იხსენებს, რომ საკრებულოს დეპუტატი მას წიხლებით და ხელებით ურტყამდა. მას შემდეგ, რაც ქალმა მოძალადეს, თავდაცვის მიზნით მიუთითა, რომ იგი ტელეფონით იწერდა მომხდარს და ამის გამო მას პასუხი მოეთხოვებოდა, დეპუტატმა ქალს მობილური ტელეფონი დაუმტვრია. საბოლოოდ, თამთა თოდაძემ მოძალადისგან თავის დაღწევა და კაბინეტიდან გაქცევა მოახერხა, თუმცა, ცემის დროს,  მძიმე ფიზიკური დაზიანებები მიიღო. მსხვერპლს უკვე ჩაუტარდა სამედიცინო ექსპერტიზა ფიზიკურ დაზიანებებზე, რომლებიც მას შემთხვევიდან ერთი კვირის შემდეგაც ეტყობოდა. თავდასხმის დროს, ილია ჯიშკარიანმა დაამტვრია მის ოფისში განთავსებული კომპიუტერული ტექნიკაც.
დაზარალებული და მისი ადვოკატი აცხადებენ, რომ საგამოძიებო ორგანოები სათანადოდ არ იძიებენ საქმეს. კერძოდ, მიუხედავად იმისა, რომ დაზარალებულმა მომხდარის შესახებ მალევე აცნობა პოლიციას, მაჟორიტარი დეპუტატის ოფისის ბიუროში ჩხრეკა დაგვიანებით (შემთხვევიდან დაახლოებით 9 საათში), ოფისის დალაგების შემდეგ ჩატარდა. საქმეზე ილია ჯიშკარიანის  გამოკითხვაც ასევე დაგვიანებით მოხდა. პროკურატურას თამთა თოდაძისთვის დაზარალებულის სტატუსი დღემდე არ მიუნიჭებია. სტატუსის გარეშე კი ადვოკატებს არ აქვთ შესაძლებლობა, გაეცნონ საქმის მასალებს. ცხადია, ყველა ეს გარემოება აჩენს ეჭვს, რომ მოძალადე პირის დასასჯელად, პროკურატურა საქმის კონტექსტის გათვალისწინებით, ჯეროვნად და ეფექტიანად არ იძიებს საქმეს.
პატრიარქალურ საზოგადოებაში ქალის მიმართ ჩადენილი ძალადობის შესახებ საუბარს ყოველთვის თან სდევს სტიგმა. მსგავსი ძალადობის შემთხვევებზე პატრიარქალური ლოგიკა ისევ ქალს აკისრებს პასუხისმგებლობას და მის დადანაშაულებას ცდილობს. თამთა თოდაძის მხრიდან, მასზე ძალადობის ფაქტზე საჯაროდ ლაპარაკი, არსებითად მნიშვნელოვანია ქალთა მიმართ ძალადობის პრაქტიკების გამოვლენის, კრიტიკისა და მსხვერპლების მხარდაჭერისთვის. მსხვერპლი ქალის, ისედაც მოწყვლადი, მდგომარეობა კიდევ უფრო მძიმდება მაშინ, როცა პოლიტიკური ნების არარსებობის გამო, სახელმწიფო უმოქმედობას და გულგრილობას იჩენს. ასეთ ვითარებაში, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, საქმეზე ეფექტიანი, სწრაფი და ობიექტური გამოძიების ჩატარება. გამოძიება არ უნდა ტოვებდეს მიკერძოებულობის აღქმას საზოგადოებაში. თამთა თოდაძის საქმის კონტექსტის გათვალისწინებით, კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია, სავარაუდო ბრალდებულ ჩინოვნიკს მართლმსაჯულების სისტემამ სათანადო პასუხისმგებლობა დააკისროს და არ შეიწყნაროს ძალადობა.
მნიშვნელოვანია, მაღალი პოლიტიკური თანამდებობის პირებმა განცხადებებით დაგმონ ქალის მიმართ ჩადენილი ძალადობა ისე, რომ სავარაუდო ძალადობის ჩამდენი პირის მხარდაჭერისა და გამოძიების პროცესზე ზემოქმედების მცდელობის განცდა არ დატოვონ. ამ მხრივ, აღსანიშნავია, ქალაქ  თბილისის მერის კახა კალაძის განცხადება, რომელმაც თქვა, რომ მისთვის წარმოუდგენელია, დავით ჯიშკარიანს ძალადობა ჩაედინა. ასევე, საგანგაშოა მერიის წარმომადგენლების და მმართველ პარტიასთან დაკავშირებული პირების საჯარო განცხადებები, რომლებშიც ისინი მომხდარში ძალადობის მსხვერპლს ადანაშაულებენ და შეურაცხყოფას აყენებენ მას.
მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფო თანამდებობის პირების განცხადებები არ აღიქმებოდეს ორაზროვნად და ხელისუფლების პოზიცია, პირველ რიგში, ძალადობისა და დანაშაულის მკაფიო კრიტიკაზე იყოს აქცენტირებული. ქალებზე ძალადობის მიმართ ხელისუფლების რბილი და შემგუებლური დამოკიდებულება ხელს უშლის მსგავსი დანაშაულების პრევენციას, ახალისებს ძალადობას და ლეგიტიმურობას უკარგავს სამართლებრივი სახელმწიფოს იდეას.
ამასთან, არსებითია, თამთა თოდაძის საქმის მედიაში გაშუქების დროს, ჟურნალისტებმა არ მოახდინონ მსხვერპლის მეორადი ვიქტიმიზაცია და მისთვის ღირსების შემლახავი და დამაზიანებელი კითხვების დასმა.
ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ
- შინაგან საქმეთა სამინისტროს და პროკურატურას, დროულად ჩაატაროს ყველა საჭირო საგამოძიებო მოქმედება, რაც უზრუნველყოფს თამთა თოდაძის მიმართ სავარაუდო ძალადობის საქმის ეფექტიან, დროულ და დამოუკიდებელ გამოძიებას, დამნაშავის დასჯას. მიენიჭოს თამთა თოდაძეს დაზარალებულის სტატუსი.
- მაღალი თანამდებობის პირებს, თავი შეიკავონ განცხადებებისაგან, რომლებიც პირდაპირ ან ირიბად მხარს უჭერს ქალის მიმართ ძალადობის სავარაუდოდ ჩამდენ პირს და ამით კიდევ უფრო ახალისებს ძალადობას.
- მედია საშუალებებს, ქალთა ძალადობის შემთხვევების გაშუქების დროს, დაიცვან ჟურნალისტური ეთიკის სტანდარტები, მსხვერპლის ინტერესები, ღირსება და მისი პირადი სივრცე. სათანადოდ გაიაზრონ ქალთა მიმართ ძალადობის პრობლემა და მასშტაბი.

Coalition for Equality calls on the prosecutor’s office to immediately respond to the case of sexual harassment of Tamta Todadze
08.10.2019
Coalition for Equality declares solidarity with Tamta Todadze and calls on the prosecutor’s office to timely and effectively investigate the alarming fact of sexual and physical harassment of the woman. Considering the position of the alleged suspect, the Coalition calls on the government officials to be unbiased when making public statements about the case not to tolerate and justify the violence against women.
On October 4, 2019 the Georgian media reported that the majoritarian member of the Tbilisi City Assembly from Isani district Ilia Jishkariani assaulted the staff member of his bureau Tamta Totadze and tried to rape her. Being rejected, Ilia Jishkariani tried to subjugate her and physically abused her. In her interview with media, the victim recalled that the assembly member was kicking her with feet and hands. After the woman told the harasser that she was video-recording the fact on phone, the man broke her phone. Finally, Tamta Totadze managed to escape the harasser and ran away from the office. However, she received grave injuries as a result of beating. The victim took medical expertise of her injuries, which were visible even one week later. During the assault, Ilia Jishkariani also broke other computer equipment in the office.
The victim and her lawyer state that the investigation bodies do not adequately investigate the case. Namely, regardless the fact that the victim timely reported to the police about the incident, the bureau of the majoritarian deputy was searched only about 9 hours later after the office was cleaned. Ilia Jishkariani was also interrogated later. The prosecutor’s office has not yet granted victim status to Tamta Todadze. Without the status, the lawyers cannot have access to case files. Obviously, all these circumstances raise doubts that the prosecutor’s office, considering the context of the case, does not adequately and effectively investigate the case for the punishment of the harasser.
Dispute over the facts of violence against women is always stigmatized in patriarchal society. Patriarchal logic usually blames the woman in similar violence cases. It is very important that Tamta Todadze publicly spoke about the facts of violence against her that serves disclosure and criticism of similar facts and encourages victims. The state of the victim woman, who is already vulnerable, is further aggravated when there is no political will to punish the harasser, when the state is inactive and indifferent to similar facts. In similar situation, it is essential to conduct effective, prompt and impartial investigation into the case. The investigation shall not raise doubts of partiality in the society. Considering the context of Tamta Todadze’s case, it is important that the justice system imposed respective responsibility on the suspected public official and not tolerated the violence.
The high political officials shall make statements condemning the violence against women not to leave any perception that they support the alleged perpetrator or try to influence the investigation process. In this regard, the statement of the Tbilisi City Mayor Kakha Kaladze is particularly interesting, who said that he cannot believe that Ilia Jishkariani committed the offence. The public statements of other representatives of the city hall and ruling party are also alarming, who blame the victim and insult her.
It is essential that the statements of the government officials did not have double meaning and that their position focused on clear criticism of violence and the violation. Tolerance of the government towards the violence against women hinders prevention of similar crimes, encourages violence and undermines the idea of the just state.
At the same time, it is important that when reporting about Tamta Todadze’s case, the journalists did not victimize her for the second time by asking her degrading and harmful questions.
Considering the abovementioned circumstances we call on:
- the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor’s Office to conduct all necessary investigative procedures to ensure effective, timely and independent investigation of the alleged violence against Tamta Todadze. They shall grant victim status to Tamta Todadze.
- the senior government officials to refrain from making the statements, which directly or indirectly support the person, who allegedly committed the violence against the woman.
- media sources to follow the journalistic ethic standards, to respect the interests, dignity and privacy of the victims when reporting about the cases of violence against women. They shall be aware of the problem and scope of the violence against women.